Kauppaketju poistaa tuhokoneet kaupoistaan. Rahaimurit poistuvat kesän aikana, se jos mikä on loistava päätös, ja muiden kauppojen on syytä seurata perässä.
Lidl sen teki
Anonyymi
651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun Lidl vielä poistaisi pullonpalautusautomaateistaan "Lahjoita"-napin. Siinähän tarjotaan mahdollisuutta voittaa kun uhraa palautettujen pullojen summan. Kuinka moni on painanut nappia vahingossa? Kuinka moni alaikäinen on tullut tahtomattaan osallistuneeksi rahapeliin ja menettänyt rahaa? Pelikoneissa on sentään ikärajat ja aikuisten tulisi riskinoton rajat tietää. Lidlin pullonpalautusarpajaisissa alaikäinen tulee tahtomattaan osallistuneeksi rahapeliin.
Pelaaminen on kuitenkin täysin vapaaehtoista. Minulla ei ole koskaan ollut tarvetta syöttää kolikoitani pelikoneisiin.
Nämä voisi myös poistaa!
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000007921292.html
Poistettiin tupakatkin näkyviltä. Missään euroopassa ei pelikoneita kaupoissa ole, ja hyvä niin. Lapset katsovat vierestä kun vanhemmat pelaavat,ja tulevat tietysti toimimaan samalla lailla. Osalle nuorista se on tuhon tie. imurit pelaamoihin, ja ovet eteen.
Poistetaan myös kaikki alkoholia sisältävät juomat kaupoista. Aiheuttavat riippuvuutta joillekin. Lidl aloittakoon. Sitten vuoroon karkit ja suklaat ja jäätelöt. Nekin koukuttavat, lihottavat ja ovat haitaksi terveydelle.
Joo haitaksi ovat. Erona on vain se, että peliriippuvainen sairastuu psyykkisesti, ja samalla sairastuttaa koko lähipiirin. Viinaakaan ei ruokakaupoissa myydä. Tutkittu on, että tarjonta lisää kysyntää, joten tuhokoneet pois kaupoista, ja huoltamoilta.