Näkökulma: Lidl rikkoi Veikkauksen ympärillä vallinneen kiusallisen hiljaisuuden – luo moraalisen paineen myös kilpailijoilleen
Lidl julkaisi torstaina todellisen uutispommin: kauppaketju hylkää Veikkauksen pelikoneet ensimmäisenä valtakunnallisena kauppaketjuna Suomessa. Pelikoneet poistuvat Lidleistä kesän 2021 aikana.
Vaikka kyse olisi pelkästä hyvin haistetusta markkinointitempauksesta, uutinen paljasti silti, miten riippuvainen Suomi on Veikkauksen tuottamista pelivoitoista.
Jos tarkkoja ollaan, pelivoitot ovat pelitappioita. Siis niitä rahoja, joita suurin osa lottoriveistä, pitkävedoista tai Eurojackpot-riveistä aiheuttaa kuluttajalle.
Suurimmalle osalle suomalaisista lotto, Eurojackpot tai pelikoneet ovat hauskaa ajanvietettä. Silti riskitasolla pelaa lähes 400 000 suomalaista, ja vakava rahapeliongelma koskettaa noin 112 000 ihmistä. Ongelmallinen pelaaminen vaikuttaa myös pelaajien läheisiin. Heitä arvioidaan olevan lähes 800 000.
Tiedot julkaisi torstaina Peluuri.
Rahapeliautomaattien käyttäjistä peliongelmaisia pelisaleissa on noin 19,1 prosenttia, Veikkauksen nettisivuilla 14,4 prosenttia sekä esimerkiksi kaupoissa 7,6 prosenttia käyttäjistä.
Luvut ovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raportista vuodelta 2020.
Veikkauksen silloinen myyntijohtaja Marko Peltokorpi (nykyinen suunnittelu- ja kehitysjohtaja) arvioi vuonna 2019, että sitä edeltävänä vuonna peliautomaattien tuotto oli 569 miljoonaa.
Vaikka laskelma ei ole niin mustavalkoinen, joka tapauksessa peliongelmaiset tuovat kymmeniä miljoonia euroja peliautomaattien tuotoista.
Peliongelmaisten lisäksi nimittäin riskitason pelaaminen vaihteli paikasta riippuen reilusta 20 prosentista jopa 34,5:een prosenttiin.
Peluuri kertoo kaiken oleellisen siitä, miten riippuvainen Suomi on Veikkauksen toiminnasta.
Peliongelmaisille apua tarjoavan Peluurin toiminnan rahoittaa Veikkaus. Peluuri muistuttaa kuitenkin nettisivuillaan, että Veikkaus ei osallistu Peluurin operatiivisen toimintaan.
Tosin Veikkaus käytännössä tuo Peluurille autettavat peliongelmaiset. Esimerkiksi pelikoneet toimivat kuin mainoksina peliongelmaisille.
Veikkauksen kaksoisrooli on puhuttanut jo vuosia. Toisaalta yhtiö laittaa satojatuhansia suomalaisia ongelmiin, jotka aiheuttavat pahimmillaan varkauksia, ryöstöjä ja itsemurhia; toisaalta sen varoilla rakennetaan Suomeen jäähalleja, mahdollistetaan kulttuurielämyksiä ja tieteen edistämistä.
Jos Alko ostaisi Minnesota-hoitolan, siitä nousisi mekkala.
Peliongelmaisten näkökulmasta viime vuosi oli parempi kuin pitkiin aikoihin: Veikkauksen tulos väheni yli 30 prosenttia ollen 680,2 miljoonaa euroa.
Koska muun muassa urheiluseurat olisivat joutuneet ongelmiin ilman yli miljardissa eurossa pyörineitä Veikkausvoittovaroja, lopulta käytiin valtion kirstulla: valtio lupasi kompensoida koronan aiheuttamat kulut.
Torstaina S-ryhmän ja Keskon pääkonttorilla on eletty tuskaisia hetkiä.
Mitä me nyt teemme?
Vaikka kaupoista on viime vuosina vähentynyt satoja pelikoneita peliongelmaisten vaatimuksista ja Veikkauksen taannoisen mainoskohun vuoksi, nyt se ei enää riitä.
Nyt miljoonavoittoja tuovien pelikoneiden taival näyttää Lidlin avauksen jälkeen kyseenalaiselta.
Jos Lidlin avaukseen ei reagoida mitenkään, näyttää siltä kuin Suomen kaksi suurinta kauppaketjua olisi jäänyt jumiin vuoteen 1997.
Siltä vaikuttaa tällä hetkellä myös valtion toiminta.
Hallitus ilmoitti syyskuussa, että se aikoo kieltää rahansiirrot ulkomaisille pelisivustoille. Arpajaislain uudistus on tarkoitus saada eduskuntaan kesäkuuhun mennessä, mutta esimerkiksi Keskusrikospoliisi pohti lausunnossaan, miten valvonta onnistuu käytännössä ja mitä jos yhtiö tekee muutakin kuin rahapelitoimintaa.
Veikkaus ei ole ollut vuosikausiin läheskään ainoa toimija, johon saa laitettua rahansa. Siksi ainakin Veikkauksen nykymuotoinen kaksoisrooli ei ole enää perusteltu.
Onko todella niin, että esimerkiksi nuorisotyötä pitää rahoittaa loputtomiin peliongelmaisten rahoilla?
Jos Suomessa halutaan pitää Veikkauksen ja Alkon monopoli vielä nettiaikakaudella, eikö järkevämpää olisi koota vaikka kaikki terveyshaitoista saatavat rahat samaan paikkaan tupakkaverosta, Alko-tuottoihin ja Veikkausvoittovaroihin?
Silloin hyvinvointivaltion urheilu ja kulttuuri pyörisi muullakin kuin pahoinvoinnista saaduilla rahoilla.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6de10e37-c8f4-4d7f-963b-c16d1b3cfe2f
Näkökulma: Lidl rikkoi Veikkauksen ympärillä vallinneen kiusallisen hiljaisuuden
Anonyymi
0
75
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213800
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303433Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533204Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222869Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212618Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu01950Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1381433