En tätäkään tiennyt ja Kekkilä neuvoi istuttamaan näin:
1. Valitse sopiva multa
2. Laita Ruukkusoraa pohjalle
3. Lisää multa
4. Istuta kasvi
5. Asettele kasvi ruukkuun
6. Kastele
Kastele, niin että multa kastuu kokonaan. Näin multa vielä tiivistyy juurten ympärille ja täyttää pienetkin kolot."
https://www.kekkila.fi/artikkeli/viherkasvien-istuttaminen-ja-mullanvaihto/
--------------------------------------------
Täällä neuvotaan kostuttamaan multa ensin:
https://www.suomela.fi/piha-puutarhaviherkasvitmaistiainen-vihervinkeista-nain-kukkamulta-muhevoituu-42996/
"Muista aina esikostuttaa
Multaa on syytä käsitellä oikein istutuksen yhteydessä, jotta kasvualustaan muodostuu kestävä ja hyvä rakenne. Tärkeintä on kostuttaa multa etukäteen ja sekoittaa se tasaisen kosteaksi ennen istutusta.
Odota, että mullanpinta kuivahtaa ennen seuraavaa kastelua. Varo ylikastelua ja kastele hiljalleen, sillä runsas kastelu kovettaa kasvualustan tiiviiksi. Kun kasvi on juurtunut keskimäärin parin viikon kuluttua, voit lisätä kastelumäärää.
Jos ruukun täyttää kuivalla mullalla ja kastelee perään reilusti heti mullanvaihdon jälkeen, pinta liettyy ja kovettuu kovaksi kanneksi. Kun multa kastuu äkkiä, vesi tiivistää mullan. Kuivuessaan tiivistynyt multa kutistuu eikä ime vettä. Tällöin kasteluvesi solahtaa saman tien lautaselle."
--------------------
Ottaa kyllä päähän jos kasvini nyt nuupahtaa väärien neuvojen takia. Ei se mielestäni ole ihan kuiva koppurakaan, mutta jotenkin imee huonommin vettä kuin aluksi.
Haarukalla koitin möyhentää pintaa, toivottavasti en rikkonut juuria. :(
Pitääkö multa aina kostuttaa istuttaessa?
Anonyymi
1
581
Vastaukset
- Anonyymi
Olen tehnyt aina kaiken väärin ja kasvini voi erinomaisesti. Kyllä se siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 952794
- 432786
- 1992392
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281994- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161481Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51299Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3621298