En tätäkään tiennyt ja Kekkilä neuvoi istuttamaan näin:
1. Valitse sopiva multa
2. Laita Ruukkusoraa pohjalle
3. Lisää multa
4. Istuta kasvi
5. Asettele kasvi ruukkuun
6. Kastele
Kastele, niin että multa kastuu kokonaan. Näin multa vielä tiivistyy juurten ympärille ja täyttää pienetkin kolot."
https://www.kekkila.fi/artikkeli/viherkasvien-istuttaminen-ja-mullanvaihto/
--------------------------------------------
Täällä neuvotaan kostuttamaan multa ensin:
https://www.suomela.fi/piha-puutarhaviherkasvitmaistiainen-vihervinkeista-nain-kukkamulta-muhevoituu-42996/
"Muista aina esikostuttaa
Multaa on syytä käsitellä oikein istutuksen yhteydessä, jotta kasvualustaan muodostuu kestävä ja hyvä rakenne. Tärkeintä on kostuttaa multa etukäteen ja sekoittaa se tasaisen kosteaksi ennen istutusta.
Odota, että mullanpinta kuivahtaa ennen seuraavaa kastelua. Varo ylikastelua ja kastele hiljalleen, sillä runsas kastelu kovettaa kasvualustan tiiviiksi. Kun kasvi on juurtunut keskimäärin parin viikon kuluttua, voit lisätä kastelumäärää.
Jos ruukun täyttää kuivalla mullalla ja kastelee perään reilusti heti mullanvaihdon jälkeen, pinta liettyy ja kovettuu kovaksi kanneksi. Kun multa kastuu äkkiä, vesi tiivistää mullan. Kuivuessaan tiivistynyt multa kutistuu eikä ime vettä. Tällöin kasteluvesi solahtaa saman tien lautaselle."
--------------------
Ottaa kyllä päähän jos kasvini nyt nuupahtaa väärien neuvojen takia. Ei se mielestäni ole ihan kuiva koppurakaan, mutta jotenkin imee huonommin vettä kuin aluksi.
Haarukalla koitin möyhentää pintaa, toivottavasti en rikkonut juuria. :(
Pitääkö multa aina kostuttaa istuttaessa?
Anonyymi
1
632
Vastaukset
- Anonyymi
Olen tehnyt aina kaiken väärin ja kasvini voi erinomaisesti. Kyllä se siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot403460Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132848- 282534
- 422007
- 181951
- 571948
- 561851
- 551613
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101508- 141240