Menkkojen puute

Anonyymi

Siis mun menkat on nyt ollu jo yli 2viikkoo myöhässä ja ne on ollu aiksemmin tosi säännölliset. Oon viimesin kuukauden aikana vähentäny tosi paljo syömistä (syöny alle 600cal per pv) et voisko johtuu siitä vai onks ke ny muute vaa myöhäs? Mulla on siis jonkulainen syömishäiruö mut en haluis ite ny mtn täs diagnosoida

4

175

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi johtua alhasista kaloreista jos et ole ollut suojaamattomassa yhdynnässä.

      • Anonyymi

        Joo en oo ollu ku iha 14 oon vasta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo en oo ollu ku iha 14 oon vasta

        Johtunee alhaisista kaloreista eli nosta kaloreita jos haluut kuukaustisten alkavan. Esim raju dietillä olo voi lopettaa kuukautiset myös aikuisella.


    • Anonyymi

      Syy - seuraus -suhde vaikuttaa ihan selvältä. Oman kokemukseni mukaan kuukautiskierto häiriintyy nuorella ihmisellä helpommin kuin aikuisella. Mikä vaan fyysinen tai psyykkinen stressi käy syyksi.

      Itseltäni teini-iässä kuukautiset jäivät pois yli vuodeksi laihdutuksen vuoksi. Lopulta ne käynnistettiin lääkkeellä, ja ovat sen jälkeen tulleet aina riittävät asiallisesti. Aikuisena on ollut vaikka minkälaista stressiä, ja välillä olen laihtunutkin rajusti, mutta kuukautiset eivät ole jääneet pois. Satunnaisista paastopäivistä tai pätkäpaastosta ei oma kuukautiskiertoni häiriinny.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1693
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe