ONKO KELLÄÄN KOKEMUKSIA KYSEISESTÄ RUISKU KONEESTA??? POLJONKO KULUTUS?? YM.YM. MULLA ON KAASARI 2.0 KONETTA ON PIRISTETTY MELKO REILUSTI MUTTA KAASARIA EI OLE VAIHDETTU. KONE KÄI LUULTAVASTI VÄHÄN LAIHALLA. AJATTELIN VAIHTAA KAASARIN TILALLE RUISKUN ELI MITÄ MUUTOKSIA TULEE TEHDÄ VAI MENEEKÖ HEITTÄMÄLLÄ??? JA ONKO KYSEINEN RUISKU HYVÄ
OHC 2,0 RUISKU SIERRA????
ruiskuVSkaasari
61902
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaverilla oli 2.o OHC ruisku, Saksasta tuotu, ei kattia (otti irti...). Auto kiihtyi tosi hyvin. Verrattuna 2.0i Dohciin se ei vääntäny alakiekoilla yhtähyvin kuin Dohc, eli joutui vaihtamaan aiemmin pienemmälle. Kiihtyvyys verrattuna Dohciin oli parempi. Mut sama juttu jos OHC on kaasaril. Mutta suosittelen ruiskun hommaamista!
ei sierraa oo tehty ohc-koneella katalysaattorilla varustettuna...vasta dohc koneeseen tuli tuli katti...
Kaveri toi sen Sierran Saksasta ja se oli sen verran tuore että siinä oli jo kat. Vuosi mallista en mene takuuseen (-89-91?). Sedan malli. Suomessa otti katin pois, teki "juttuja" ja katasti. Otteessa rekisteröinti päivä v.-88, eli ei tarvi kattia suomessa
edelleenkään ohc kat ei ole olemassakaan ainakaan tehdastekoisena...dohc kat taas on...
No ihan sama mulle,mutta oli sitä autoa jo
laiteltu ennen Suomeen tuontia. Mm räyhäkäs
madallus, siistit vanteet ym. Siinä oli alussa
jotain käyntiongelmia, mutta kun otti lambda-
anturin piuhat irti auto kai pelitti paremmin.
Kulutus muuten oli 8-15l/100km.
no aloitettaan että joudut vaihtamaan pa-tankin, lissämään pumpun, pa-linjat,kanteen pitää tehdä pienet kolot suuttimille. tietty sähköhommaan jonkun verran. Ja tietty kaikki imupuolen kilkkeet. ainakin noin. mulla kulutus oli jossain 7-11 litran välillä. hyvä oli!