Saha on 023. Saha toimii kyllä normaalisti, käy ja kukkuu. Mutta laskee bansat ulos ilmastointiputkesta, joka on bensatankin yläpuolella. Vaihdettu uuteen, ei auta. Vaikka saha on täysin kylmä, bensa tulee tuosta putkesta ulos sahaa kallistaessa. Ei auta vaikka korkkia aukoo ja ilmaa päästää tankkiin, jotta siellä ei ole ylimääräisiä paineita. Missä on syy tuohon ilmiöön?
Stihl m-saha laskee bensat ulos
8
75
Vastaukset
- Anonyymi
Onko siellä kaksi ruuvia? Kyllä ne silti vähän vuotaa. Jos se häiritsee hae kaupasta uudemman mallin huohotinventtiili ja laita letkun päähän.
- Anonyymi
Kunpa se olisikin vähäistä. Arviolta noin puolet tankillisesta oli nyt viimeksi valunut ulos sitä kautta polttopuita tehdessä. Joku mystinen vika siellä on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunpa se olisikin vähäistä. Arviolta noin puolet tankillisesta oli nyt viimeksi valunut ulos sitä kautta polttopuita tehdessä. Joku mystinen vika siellä on.
Ei sieltä niin paljoa tule. Polttoaineletkun läpivienti vuotaa. Tai ehkä primerin paluu liitos.
- Anonyymi
Ongelma ratkesi. Liekö syykin löytynyt? Vaihdoin sahaan bensansuodattimen. Ja kas kummaa, bensan vuotaminen loppui. Ja toki ehkä herkemmin saha ottaa nyt kierroksia, jotain tukkoisuutta siellä oli.
- Anonyymi
Eli kuten tuossa yllä arveltiin niin vuoto oli läpiviennissä, suodatinta vaihtaessa liikautit samalla letkua läpiviennnin kohdalta hieman niin että littaantunut kohta siirtyi pois läpiviennin kohdalta, vika todennäköisesti palaa joskus.
- Anonyymi
Aktivoidaan keskustelua kyselemällä että oliko tankissa pienkonebenzziiniä?
- Anonyymi
Ei ollut pienkonebensiiniä eikä ole koksaan ollutkaan. Itse sekoittelen. Viime syksyistä bensaa oli ja on edelleen, kun nyt pelaa hienosti. Tuota kommenttia , vuoto läpiviennissä, en ymmärrä, kun en ole mekaanikko. Bensa valui ulos vain ja ainoastaan sen ilmaventtiilin päästä. Ja kun vaihdoin bensansuodattimen, niin se loppui. Mitkään bensaletkut tankin ulkopuolella ei olleet edes kosteita. Mutta ilmeisesti se suodatin oli hieman tukkoinen. Nyt kone ottaa kierroksia herkemmin. Siitäkö tuo lie johtunut, mystinen vika.
- Anonyymi
Pienkone itku oli syönyt reiän letkuun, kalvotkin oli purukumia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345