Sivukamera

Anonyymi

Sanokaas monessako kuorma-autossa on jälkiasennettu sivukamera poistamassa ainakin oikean puolen kuollut kulma? Ei ole kovin kallis lisävaruste asennettuna. Tieliikennelaki ei taida määrätä niitä uusiinkan kuorma-autoihin pakollisiksi?

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Dometic tuo markkinoille uuden älykkään kääntymisavustinjärjestelmän tukemaan taistelua kuolleen kulman aiheuttamia kuolemaan johtaneita onnettomuuksia vastaan. Dometicin uusi CAM1000-sivukamera erottaa luotettavasti jalankulkijat ja pyöräilijät muista, epäolennaisista kohteista, kuten liikennevalopylväistä. Järjestelmä noudattaa täysin Saksan uusia oikeudellisia vaatimuksia.

    • Anonyymi

      No turva-asioissa on monen monta kohtaa jota tavallinen pulliainen ei ymmärrä miksi kuljetusyrittäjä ei ole hankkinut työturvallisuusvarustetta autoon jolla pitäisi tehdä työtä. Peruutuskamera varuste joka on ollut tarjolla jo 1990 luvun alusta asti hyvin edulliseen hintaan,vaikka oli mustavalkonäyttö niin oli tosi laadukas kuva. Nykyiset kamera näyttö systeemit on todella laadukkaita todella hyvällä kuvanlaadulla varustettuja paketteja. Silti on edelleen niitä menneisyydessä eläviä yrittäjiä jotka eivät uusiin autoihin edellenkään suostu peruutuskameraa hankkimaan saati sitten sivukameraa.

      • Anonyymi

        Niin jotain asian eteen pitäisi tehdä jotta turvallisuusasiat tulisivat kuljetusyrittäjän tärkeimmäksi asiaksi. Juuri nyt menneellä viikolla Espoossa yksi pieni koululainen jäi kääntyvän kuorma-auton alle suojatiellä. Pojan perheelle ikuinen painajainen ja kuljettajalle ikuinen painajainen asia jota ei voi käräjäoikeuden päätöksellä sovittaa omassa pääkopassa koskaan eli jokaisen kuljettajan pahin painajainen koko loppuelämäksi jos sellainen kohdalle osuu Sellaista ei voi antaa anteeksi itselle............koskaan..jos on normaali ihminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      139
      6631
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      583
      2386
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1660
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1371
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1222
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1048
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1042
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1029
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe