Puoliväliriihessä keskusta vaatii kovia päätöksiä Filunkipolitiikan jatkokurssin sisältöä

Keskusta linjaa, että ensi viikolla ensi sijaisia ovat päätökset taloudesta. ”Kriisissä työnsä menettäneet ihmiset haluavat töihin. Heitä ei auteta heikentämällä toimeentuloa, vaan lisäämällä kysyntää julkisilla investoinneilla tulevaisuuden suurille vientialoille ja hoivaan”

Sanna Marinin (sd) hallitus kokoontuu ensi viikolla niin sanottuun puoliväliriiheen, jossa panokset ovat poikkeuksellisen korkeat. Keskustasta on jopa väläytelty hallitusyhteistyön olevan koetuksella ja keskustalaisen valtiovarainministeri Matti Vanhasen mukaan riihestä tarvitaan sitova linjaus työttömyysturvan uudistamisesta.

”Nyt puhutaan Suomen selviytymisestä. Kysymys on myös tärkeysjärjestyksestä. Tilanteessa, jossa kasvavat vain työttömyys ja velka pitää kyetä tekemään merkittäviä päätöksiä. Ensisijaisia ovat päätökset taloudesta. Sellainen politiikka, jossa vain otetaan lisää velkaa ja lisätään menoja, ei keskustalle käy. Se veisi pohjan pois taloudelta ja olisi lopun alkua hyvinvointiyhteiskunnalle”, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen sanoi.

”Filunkipolitiikan jatkokurssin sisältöä”
Kokoomuksen kansanedustaja, ekonomisti Juhana Vartiainen puuttuu tähän kovin sanoin.
”Työllisyyden pysyvä lisääminen julkistaloutta vahvistavalla tavalla edellyttää kuitenkin päätöksiä, joista vasemmisto ei pidä. Viime päivinä mediassa olleiden tietojen mukaan hallituksen vasemmisto tekee ilmeisesti taas kaikkensa kiertääkseen tämän 20-30 tuhannen työllisyyslupauksen. STTK:n ekonomistiin nojaten väitetään, että koska elvytyspolitiikalla saattaa olla pysyviä työllisyysvaikutuksia, hallituksen ultrakeveä finanssipolitiikka olisi jo sellaisenaan laskettava ”työllisyystoimeksi” eikä uusia päätöksiä tarvittaisi. Tällaiset väitteet ovat suorastaan filunkipolitiikan jatkokurssin sisältöä”, hän ryöpyttää.

”Vaikka korona on laittanut miltei kaiken uusiksi, ja valitettavasti pääosin huonompaan suuntaan, vaatimukset eri suunnilta ovat kuin vanhoilta hyviltä ajoilta. Ihan kuin Suomi olisi samassa tilanteessa kuin kaksi vuotta sitten eikä koronasta olisi tietoakaan. Näin ei valitettavasti ole.”

Kurvinen muistuttaa luvuista ja sanoo suoraan, että Suomen yleistilanne on vakava.

”Työttömiä on Suomessa noin 350 000 – 400 000. Ison pääkaupunkiseudun kaupungin verran porukkaa. Velkaa valtiolla oli maaliskuun lopussa yli 128 miljardia euroa. Tämän päälle meidän vanhat perinteiset ongelmamme: kannustinloukut, investointien puute ja eriarvoisuus sote-palveluiden saatavuudessa.”

4

106

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Italian pääministeri Mario Draghi on linjannut euroalueen yhteisen budjetin yhdeksi hallituksensa pääprioriteeteista. Ranskan presidentti Emmanuel Macron puolestaan nosti suuremman elvytyspaketin esiin Eurooppa-neuvoston maaliskuun kokouksessa.

      Sanna ressukka pääministeri selitti senkin väärin mediassa, kuin ei osais alaansa lainkaan. Jos taloudesta osaamattomille sosialisteille menikin täydestä, he vain niin pieni vähemmistö ettei osaamisensa riitä tällaiseen.-

      Etteivät Suomen edustajat olleet elvytyspakettineuvotteluissa ”kovin hyvin” valmistautuneita.
      Huolimatta elpymispaketin poikkeuksellisesta koosta ja erikoisista järjestelyistä näyttää siltä, ettei Suomessa ollut tehty kunnollista taloudellista selvitystä ja strategista analyysia ennen kokousta. Päätöksenteon taustalla olivat komission ylimalkaiset ja sittemmin kyseenalaistetutkin väitteet paketin taloudellisista ja juridisista tavoitteista ja seuraamuksista. Ne esitettiin myös suomalaiselle yleisölle paketin perusteluina

    • Anonyymi

      Kepun nk. vaatimukset ovat pelkkää kulissia ja feikkiä, jolla yritetään pelastaa kannatus kuntavaaleissa.

    • Anonyymi

      Ei kovin uskottavaa.

    • Matti Vanhanen ja kepu on tehnyt niin paljon velkaa ja työttömyyttä, vaikka muut on yrittänyt jarrutella. Uskon ja tiedän, että kepu joutuu tuosta jonkinlaiseen vastuuseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1020
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      974
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      910
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      814
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      74
      699
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      654
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      186
      602
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      587
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      587
    Aihe