Kamera kuvaus työpaikoilla

Onko kenelläkään kokemusta.kameravalvonnasta saako työnantaja kuvata työntekijää ja työntekoa kameralla .
167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No suoranaisesti ei, mutta...

Tiedän tapauksen, jossa virastoluontainen remontti/purku kohde kyseessä ja valvontakamerat olivat jääneet tallentamaan.

Videolla olevat remonttimiehet istuskelivat käytävillä porukassa räpläämässä kännyköitään ja lähtivät liikkeelle kun tauko tai ruokatunti. Työpäivästä näin vietettiin yhteensä n.3-4 tuntia erimittaisin jaksoin.

Videon kopio toimitettiin firman päällikölle ja kyseltiin viedäänkö eteenpäin asia?
Ei viety, vaan kyseiset työntekijät poistettiin rakennukselta korvausvelvoitteineen.

Työntekemisen kuvaaminen timelapse idealla kun rakenteita muokataan on sallittua! Timelapse on yksittäiskuvia joista koostetaan "nopeutettu" kokonaisuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta.kameravalvonnasta saako työnantaja kuvata työntekijää ja työntekoa kameralla .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu