Painavat reput

Anonyymi

Kuluttaako enemmän kaloreita se, että lähtisin täyteen ahdetun repun kanssa lenkille??? Vai onko sillä merkitystä?

3

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Energian kulutus riippuu massasta. Jos sinulla on ylimääräistä painoa mukanasi, kulutat energiaa sen verran, mitä kokonaispainosi on mukaan lukien mukana kantamasi tavarat. Energiaa kulutetaan kilometriä kohden saman verran kävellen ja juosten, juoksu on vain nopeampi etenemistapa kuin kävely. Eli kävellen lisäpainojen kanssa (esim. painoliivi) kulutat enemmän kuin saman matkan ilman lisäpainoa juosten, vaikka aikaa meneekin enemmän. Toki voit myös juosta lisäpainon kanssa, jos kunto antaa myöten.

      Urheiluliikkeet myyvät mm. painoliivejä. Toki sellaisen voi kehittää itsekin. Liivi lienee mukavampi kuin epämääräisen mallinen kappale repussa. Jos pakkaa repun selkäänsä, kannattaa noudattaa yleisiä rinkan pakkausohjeita, ettei matka tyssää siihen, että väärin pakattu reppu hankaa ja hiertää ja vaikeuttaa matkatekoa. Itselläni on reppureissuilta tästä kokemusta. Nykyään harkitsen, miten rinkkani pakkaan, jotta se selässä voi myös mukavasti kävellä.

      Tosin aliravitsemuksesta kärsivä ja alipainoinen ihminen ei välttämättä jaksa lenkkeillä lisäpainon kanssa. Se on vahvojen ihmisten urheilua.

    • Anonyymi

      Koska olet alipainoinen niin sun ryhti vaan kärsii koska joudut epänormaalissa asennossa kulkemaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2538
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1913
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      21
      1654
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      16
      1208
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      302
      1170
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1013
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      993
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      52
      915
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      913
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      108
      860
    Aihe