Ostimme juuri uuden puhelimen ja olen yrittänyt siirtää kuvia tietokoneelle infrapunaportin kautta. Latasin koneelle Nokian PC Suiten ja sen kautta yhteys puhelimeen muodostuu eli kone tunnistaa puhelimen. Kuitenkaan puhelin ei kytkeydy ja näin ollen esim. image store ilmoittaa, että sovellus ei tue kyseistä puhelinta. Mikä tukisi? Vai onko mulla joku vika puhelimen asetuksissa tai koneen asetuksissa? Yritin kaverin puhelimeen laittaa myös kuvia (Nokialainen, mutten muista mikä malli) eikä sekään onnistunut. Sen sijaan toisesta puhelimesta sain kuvan omaani. Kohta lentää kone sekä puhelin lähimpään lepikkoon, alkaa mennä hermot. Toivoisin siis apuanne, asiallista kiitos.
Nokia 5140 yhteysongelma
aloittelija ymmällään
133438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
älä hyvä mies niiden kuvien takia hermojasi menetä. Niin suttuisia ja pieniä ovat että ei niillä juuri mitään tee.
Siis nainen (kuinkas muutenkaan). Meillä on ihan oikea paperikuvakamera, josta en mielelläni luovu. Tuo puhelimen kamera on tarkoitettu lähinnä sitä varten, että isovanhemmat saavat nähdä lapsenlapsiaan vähän useammin edes kuvissa ja lähes reaaliajassa. Minäpä luulen, että heille kelpaa suttuisemmatkin otokset. Ja vaikka puhelimen kameralle ei nyt niin hirveästi käyttöä olekaan (se ei siis ollut syy ostaa kyseinen puhelin), niin olisi kuitenkin mukava hyödyntää sitäkin ominaisuutta, kun se kerran puhelimessa on. Niin että olikos niitä vinkkkejä?
Itselläni on tuo 5140 ja infrapunaportti ICgear-merkkinen. Saan kuvat siirrettyä ilman tuota Nokian ohjelmaakin.
Puhelimesta voi lähettää kuvia suoraan koneelle ilman PC Suitea. Hidasta se on, mutta parempaakaan keinoa en keksinyt. Ei tuo Nokian ohjelma pyörinyt omalla koneellani lainkaan.
Ohjelma, jolla sain yhteyden puhelimeen ja pääsin editoimaan sisltöä on :
Oxygen Phone Manager II
http://www.oxygensoftware.com/download/
Tuota voi kokeilla, jospa sillä onnistuu.
Yllätyin kyllä kuvien laadusta. Paljon parempia ovat kuin olisin osannut kuvitellakaan.
Tuo Oxygen Phone Manager II rekisteröimätön versio ei salli kopioida kuvia suoraan, mutta onnistuu kun ottaa kuvan copypasteamalla johonkin kuvankäsittelyohjelmaan esim Irfanview.
Eli kokeiles lähettää kuva suoraan puhelimen lähetä kuva toiminnolla..
Kun ei tuo sanasto ole hallussa, niin voisitko vielä kertoa mitä tarkoittaa copypasteamalla? Ja meillä on PictureIt- kuvankäsittelyohjelma, käykö se? Anteeksi maalaisuuteni, täytyy tunnustaa, että olen näissä asioissa täysi tollo. Mutta opin lisää koko ajan, toivottavasti.
Kun saat tuon ohjelman auki, niin vasemmalla olevasta Phone explorer valikosta klikkaa Gallery manager ja siitä klikkaa hakemisto kuvat. Oikealle aukeaa tyhjä kuvahakemisto. Nyt klikkaat oikealta Gallery files valikosta vasemmanpuolista Read from phone ja odotat kun kuvat ladataan koneelle.
Kun kuvat ovat koneella ne näkyvät oikealla pikkukuvina. Klikkaa haluamaasi kuvaa hiiren oikealla napilla ja valitse valikosta Copy.
Kuva on nyt leikepöydällä koneen muistissa ja voit ottaa sen sieltä kuvankäsittelyohjelmaan Paste tai Liitä toiminnolla. Toimii tuossa PictureIt- kuvankäsittelyohjelmassakin..
No jo on selvät ohjeet, suuri kiitos niistä! Latasinkin tuon ohjelman jo ja nyt odottelen jännityksellä puhelinta kotiin. Toivottavasti toimii!
SE TOIMII SE TOIMII, mutta ei ihan ohjeiden mukaan... OPM:n avulla ei toimi 5140, mutta kylläkin vanha puhelin, joka lienee malliltaan 5210. Nyt saan kuvat siirrettyä suoraan koneelle ilman välitysohjelmaa ja se vauhti riittää minulle ihan hyvin. Tuon sain toimimaan siten, että löysin OPM:stä ohjeen ja muutin koneen enimmäissiirtonopeusmäärityksiä.
Vanhan puhelimen kanssa sen verran ehdin kokeilla, että totesin OPM:n hyväksi ja haluaisin sen nyt toimivan myös 5140:llä. Jos siis on ehdotuksia ja viitsitte vielä vastata, niin olisin jälleen kiitollinen. Pitääkö minun ladata vielä jotain lisukkeita, kun semmoistakin siellä ohjeissa ehdoteltiin. Vai tökkiikö nyt taas puhelimen ja OPM:n yhteys puhelimen takia? Voi että näitä masiinoita.
No, muutaman tunnin jäähdyttelyn jälkeen yhteys sitten kuitenkin onnistui, ota tästä vehkeestä selvää. Ja edelleen on ongelma. Arvoisa Cedrik: ei onnistu kuvien kopioiminen työpöydälle. Vaikka kuinka päin veivaan, niin jää vaan sinnikkäästi paikoilleen. Perheemme toinen jäsen alkaa jo hermostua ja laittaa minut kohta pihalle, mutta mielenrauhaa en saa ennenkuin toimii. Nyt lupaan lopettaa kyselyn tähän, ennen kuin mulle annetaan porttikielto koko 24:een.
(Ehtiköhän kone muodostaa puhelimeen yhteyden ennen OPM- yhteyttä, jolloin aikaisemmin tuota kautta en yhteyttä saanut?)
Oletko asettanut 5140 valikosta infrapunavastaantoton päälle? Eli se sammuu itsekseen jonkin ajan kuluttua jos ei saa yhteyttä. Kuvia lähetettäessä suoraan koneelle, aukeaa ikkuna, jossa kysytään haluatko vastaanottaa kuvan 001.jpg tai jotain..
Jos ei aukea, niin vikaa joko puhelimessa tai ajureissa.. Ovatko infrapunaportin ajurit varmasti oikeat? Jos kerran toisella puhelimella (vanhemmalla) toimii, niin todennäköisesti ajurit ovat liian vanhaa versiota. Kokeile etsiä uudemmat ajurit infrapunaportin valmistajan sivuilta.
Kiitos ystävällisistä neuvoista. Kuten jo aiemmin kirjoitin, niin yhteys oxygene phone managerin kanssa vihdoin muodostui ja saan sisällön purettua nyt koneelle. Ongelmana on edelleen se, että kuvien kopiointi työpöydälle ei onnistu. Luultavasti sekin ratkeaa ajallaan jahka tätä masiinaa hetken ehtisin pyöritellä ja tutkia. Minulle riittää tällä hetkellä kuvien siirtoon koneen oma yhteys, on ainakin meillä nopeudeltaan ihan kelvollinen. Ja vaikka Mats aiemmin moitiskelikin kuvien laatua, niin hyvin kelpaavat nekin. Värit näyttävät luonnollisesti joissakin kuvissa vähän erikoisilta, mutta ilman salamaa ei voi ihmeitä odottaa. Jos kuvata haluaa, niin eiköhän siihen tarkoitukseen ole olemassa ihan omat vehkeet.
Kiitos vielä kerran :)
Sain itse nyt kunnon soittoääniä koneelta puhelimeen ja kuvamuistin puhelimesta tyhjäksi. Kuvien laatu päihittää 80-luvun kiekkokameran kuvat ja nyt kun kuvat saa koneelle, niin voikin räpsiä enemmänkin.
Itselläni on digikamerakin, mutta eipä se aina ole mukana..
no mulla on joku tietokone ohjelma ja piuha sitä varten... ja ei se puiha maksa kun 50 kymppiä