Haljenneen muovin paikkaaminen ?

Anonyymi

Valitettavasti alkuperäisestä muovilaadusta ei ole varmaa tietoa. alkuperäinen muovituote on kovaa muovia, vuodelta 2001 tai 2002.

Koska kyse on litteästä kappaleesta, eikä lopputuloksen paksuneminen alkuperäiseen verrattuna haittaa, siihen voisi liimata mitä tahansa muovilevyä, eli alkuperäiseen liimattavan muovilaadun voi itse valita.

Mutta millä saisi vahvimman liimauksen haljenneen alkuperäisen ja uuden paikkana hyödynnettävän muovilevyn välillä?

Olisiko parempi kemiallinen liima vain ns. kuumaliima, joka käsittääkseni ei sanan varsinaisessa merkityksessä ole edes liima, vaan on lähinnä muovipuikko, jonka kuumaliimapistooli sulattaa, ja joka sitten jäähtyessään jähmettyy kohteessaan.

Tuon kuumaliiman ongelmana on vain se, että vaikka se itse sulaa, se ei juurikaan kykene sulattamaan muuta muovia, jonka päälle sitä laitetaan, ja siksi liitos ei yleensä ole mekaanisesti kovin vahva.

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ehdoton valinta on pikaliima, niitä on erilaisia, mutta kyllä löytyy sellainen, joka liimaa muovin, kuin muovin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe