Oulun Kela/ vanhuuseläkeläisen asumistuki

Anonyymi

Jäin vanhuuseläkkeelle 1.5.20. Vanhuuseläke 570 €, kansaneläke 370 €, kelan laskema asumistuki 230 €. Syyskuussa sain opetustunteja, joista ilmoitin välittömästi Oulun Kelalle. Kela ei reagoinut ilmoitukseeni, asumistukeni tarkistus tuli helmikuun lopulla. Oli maksettu liikaa 100 €, seuraavana päivänä Kelalta soitettiin, että on maksettu liikaa hiukan enemmän, eli 1360 €.
Asiakas on vastineena ilmoittanut, että ilmoitus tunneista on tullut heti töiden varmistuttua syyskuussa , eikä Kela ole reagoinut. Enhän ole asiakkaana voinut tietää, että laskelmissa on virhe, ja patistaa Kelaa asumistuen tarkistukseen.
Eilen sain Oulun Kelalta postia, maksa lasku 1360 €, eräpäivä 14.6.21.
Syys-, loka-, marras-, tammi-, helmi-, maalis-, huhtikuu on ollut työtä 8 h/vko. Toukokuu ja siitä eteenpäin olen taas vanhuuseläkkeellä 570 €, kansaneläke 370 €, asumistuki 106 € . Mistä minä Oulun Kelalle revin 1360 €, yli kuukauden eläkeet, asumistuki. Tilillä nyt rahaa 850 €.
Olen aina hoitanut pienituloisenakin maksut ajallaan. Nyt näyttää siltä, että menetän luottotietoni Kelan huolimattomuuden seurauksena.
Olen laskenut lyhennykseksi 20 € /kk,joilloin maksuaika 5,6 v, 30 €/kk (mitä on liikaa) maksuaika 3,8 v, Oulun Kelalle velkavankeutta.

14

1767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten Oulun Kelan kanssa asioidaan, niin että tietää, että viesti tavoittaa virkailijan. ja että asiakas tietää, että virkailija ymmärtää viestin sisällön. Täytyykö kysyä tarkistusta kuukausittain, ettei virhemaksuja ja takaisinperintää varmasti synny, eikä varsinkaan useiden kuukausien ajalta.

      Miten toimia Oulun Kelan kanssa niin, että asiakkaana voi luottaa, että tuet lasketaan oikein. Niin, että asiakas ei joudu Kelan huolimattomuuden takia tukalaan tilanteeseen, menetä luottotietojaan isoilla takaisinperintämaksuilla, joka on mahdoton suorittaa.

    • Anonyymi

      Noin pienillä tuloilla ei kannattaisi ryhtyä harakirileikkiin ansaitsemaan "ylimääräistä". Sillä siinä voi käydä juuri noin kuin on kohdallasi käynyt. Mistään et saa apua tuohon ellet osaa itse valituksessasi keroa, että saisit huojennusta Kelan omaan virheeseen.

    • Anonyymi

      Ovat vasta soitellet eli ilmeisesti päätöstä takaisinperinnästä ei ole tullut. Kun se päätös tulee niin siihen kannattaa perehtyä ja valittaa päätöksestä ja vedota Kelan mahdolliseen virheeseen ja vaatia sillä perusteella ainakin takaisinperittävän määrän pienentämistä. kannattaa selvittää myös oma taloudellinen tilanne perusteellisesti. Kelan virhe ei tosin ole peruste takaisinperinnästä luopumiselle eikä edes määrän alentamiselle.
      Kun sitten hylky tulee Sosiaaliasian muutoksenehakulautakunnasta ehkä vasta ensi vuonna niin siitä kannattaa valittaa vakuutusoikeuteen. Kannattaa valittaa siksi että saa ainakin lisää korotonta maksuaikaa kun perintää ei voida panna toimeen ennen lainvoimaista päätöstä.
      Itse sain aikoinaan 3 vuotta lisää maksuaikaa ja sittenkin maksoin erissä, kaiken lisäksi vakuutusoikeus vielä puolitti takaisin perittävän määrän. Tarjouduin vielä maksamaan Kelalle tuon takaisinperinnän työllä mutta sille naurettiin.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Päätös takaisinperinnästä tuli, maksa 1360 €. Ei ole Kelan virhe peruste takaisinperinnästä luopumiselle, mutta kovin raskaspäätös näillä eläkkeillä maksaa 1360 €. Olen jo perustellut pienet tuloni, mutta ei ole ollut apua. Virkailija Tikkalan päätös maksa 1360 € jo 14.6. on järkyttävä, kohtuuton, kun tietävät pienen eläkkeeni. Mahdoton maksaa, tutustun valitusmahdollisuuteen, ja maksujärjestelyihin, toivottavasti saan helpotusta.
        Kyllä pienieläkkeinen vedetään tiukalla. Tuntuu ikävälle, kun itse olen ajallaan, rehellisesti sentilleen ilmoittanut tulon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Päätös takaisinperinnästä tuli, maksa 1360 €. Ei ole Kelan virhe peruste takaisinperinnästä luopumiselle, mutta kovin raskaspäätös näillä eläkkeillä maksaa 1360 €. Olen jo perustellut pienet tuloni, mutta ei ole ollut apua. Virkailija Tikkalan päätös maksa 1360 € jo 14.6. on järkyttävä, kohtuuton, kun tietävät pienen eläkkeeni. Mahdoton maksaa, tutustun valitusmahdollisuuteen, ja maksujärjestelyihin, toivottavasti saan helpotusta.
        Kyllä pienieläkkeinen vedetään tiukalla. Tuntuu ikävälle, kun itse olen ajallaan, rehellisesti sentilleen ilmoittanut tulon.

        Ei tarvitse maksaa jos valittaa eli valituksella saat jopa 3 vuotta korotonta maksuaikaa, perustelut voi vaikka vetää hatusta sillä ei kovin helpoti mene valitus läpi vaikka olisi millaiset peruteet ja perustelut.


    • Anonyymi

      Kun menee ulosottoon niin 172€ lähtee sinulta. Kela joutuu silti maksamaan asumistuet ja muut tai saat haettua sossusta kaiken puuttuvban siulti Kelalta. Laki on katsos laki myös Kelalla.

      • Anonyymi

        Kuulostaa tosi kurjalta, kylläpä ajauduin ikäviin kuvioihin. Saisi Oulun kela oli huolellisempi asiakkaiden hakemuksissa, ettei asiakkaalle aiheutettaisi kohtuutonta taakkaa.


    • Anonyymi

      Tuota maksuaikataulua voi liki varmasti sovitella, varaa aika kelaan.

      • Anonyymi

        Kela on hankala neuvottelukumppani kun on tottunut määräilemään eikä muutenkaan asiakkaan mielipide eikä tilanne heitä kiinnosta.
        Ei tarvitse neuvotella kun vasta vakuutusoikeuden päätöksen jälkeen kun valittaa päätöksestä, kolmekin vuotta siinä saa korotonta maksuaikaa ihan neuvottelematta. Sitäpaitsi on mahdollista että takaisin perittävä määrä ainakin alenee valituksella.


    • Anonyymi

      Eilen erääntyi maksettavaksi 1360€, minä nostin kädet ylös. Kun rahaa ei ole, niin sitä ei ole.
      Lähetin Oulun Kelalle kaikki mahdolliset tiedot, dokumentit tilanteestani.
      On todella p****juttu ajautua Luottotietojen, osamaksujen, sossujen sun muiden verkostoihin, kun aina on huolehtinut maksunsa ajallaan. Ja vielä Kelan oman huolimattoman virheen seurauksena. Todella p****homma. Ja minä kun luulin, että vanhuuseläkkeelle päästyäni minun ei enää tarvitsisi Kelojen kanssa asioida.

      • Anonyymi

        Tee valitus muutoksenhakulautakuntaan ja pyydä kohtuullistamista.
        He käsittelevät valitusta noin vuoden verran, jona aikana ei tarvitse mitään maksaa eikä maksu kasva korkoa.
        Jos ja kun muutoksenhakulautakunnasta tulee kielteinen päätös, niin valitat vakuutusoikeuteen, jossa valituksesi seilaa vuoden puoltoista.
        Jos kielteinen niin olet saanut noin kolmessa vuodessa kerättyä jo kivan potin takaisinmaksuun ja totta kai pyydät osamaksuina.

        Pyydä kohtuullistamista ja osamaksuina.


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta. Olen kyllä aika nääntynyt näitä Kela kuvioita selvitellessä.
      Asiakkaana ilmoitin heti määräaikaisen työsuhteen käynnistyessä syyskuun alussa. OULUN Kela teki tarkistuksen helmikuun lopulla, takaisinperintä 1.5. 20 alkaen, jolloin olin minimi eläkkeellä tuonne syyskuuhun asti.
      Oulun Kela märehti päätöstään 8kk. Voisko todeta, että mielivaltaisen valtakoneiston toiminta on hiukan liian hidasta. Koituu minimieläkeläisen päänmenoksi.
      Montakohan vuotta tätä joutuu pyörittämään.

      • Anonyymi

        Eli ilmoitit että asumistukesi olisi tarkistettava. Jos muuten vaan kelan tiskille ilmoitit että tulosi muuttuvat,eihän virkailija sitä kirjaa minnekään.
        Täytyy tietää mihin sitä tarkistusta hakeeja ilmoittaa segiskillä. Voi hakea verkossakin tarkistusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli ilmoitit että asumistukesi olisi tarkistettava. Jos muuten vaan kelan tiskille ilmoitit että tulosi muuttuvat,eihän virkailija sitä kirjaa minnekään.
        Täytyy tietää mihin sitä tarkistusta hakeeja ilmoittaa segiskillä. Voi hakea verkossakin tarkistusta.

        En asioi fyysisesti Kelassa. Netin kautta tein valitus/muutoksenhaku ilmoituksen kaikkine mahdollisine liitteineen.
        Oulun Kela ilmoitti elokuun alussa, että alkaa tekemään takaisinperintää kansaneläkkeestäni 370 e/kk 40 e/kk, asumistuki tarkistettiin, pieneni sekin 60 €uroon kk. Mielivaltaisen valtakoneiston kanssa ei neuvotella.

        Vaikka olen kesäkuukausina käyttänyt vain lähinnä pakollisiin menoihin, ruoka, asuminen, ei tililläni ole tuota 1350 e summaa. Tarjosin liikamaksun takaisinmaksua syys-, lokakuun alusta, jolloin työtuntinikin käynnistyivät, ensimmäinen lyhennys 600€ 15.6.21 , koska sain huhtikuulta palkan, jatkuen 30€/kk. Tällä ehdotuksella takaisinmaksua olisi suoritettuna jo puolet, mutta ei se käynyt Oulun Kelalle. Nyt Kelan ratkaisulla olen pallo jalassa 2 v 8 kk.
        NO, toivotaan, että Oulun Kelalla on hyvä mieli.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      171
      8441
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3662
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2785
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1751
    Aihe