Pioni halkesi syksyllä

onko toivoa?

Istutin ensimmäisen pionini viime keväänä. Sitten syksyllä kun tuli ensimmäiset pakkaset se kaatui kuolleen näköisenä ja halkesi kahtia. Onko kokemuksia vastaavista? Onko tämä normaalia vai onko pionini kuollut?
Olisin kiitollinen jos joku vastaisi!

8

12765

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maron

      se juuresta vai mitä tapahtui? Voit yrittää jakaa pionin varovasti nyt keväällä ja loppu onkin sitten ihan tuuria. Jos pioni vain kaatui maahan eikä juuri ole vahingoittunut niin sehän taas on ihan normaalia. Minulla on hyvä vinkki jolla olen saanut pionini kukkimaan nyt jo 15 vuoden ajan aivan satoja kukkia per pensas. En katkaise syksyllä pionin varsia vaan keväällä kun varret ovat kuivuneet kunnolla palastelen ne pionin juurelle pieniksi paloiksi. Pionihan ei pidä siitä jos juurelle lisää multaa. mutta omasta varrestaan se saa voimaa kasvaa upeasti.Minulla on kuusi komeaa pionipensasta joista suurin osa on vanhan ajan tumman punaisia kerrottuja ja yksi kerrottu valkoinen, jonka suoraan sanottuna varastin erään aution mökin pihasta. Otin pionista vain osan ja se oli silloin täydessä kukassa, ja oli nuppujakin vielä tulossa. Kun istutin kukan pihaani niin se kukki monta viikkoa vielä sen jälkeen ja kaikki nuput aukesivat, ja siitä lähtien se on kukkinut joka kesä upean valkoisena. Pioni on helppo kasvi kun sillä on hyvät olosuhteet, aurinkoa ja mielellään tukea aidasta tai vastaavasta. Toivotan onnea sinulle ja pionillesi:) Toivottavasti saat nauttia sen kukinnasta monta vuotta.

      • onko toivoa?

        Kiitos viestistäsi! Pionillani halkesi varsi, jotta on tässä sitten toivoa. Olin ajatellut että pionit pysyy pystyssä talvenkin, kun ne vanhempana on niin isoja.


      • mekatron

        Sinähän se taidat olla oikea viherpeukalo.
        Meillä on myös pihassa vanha pioni, olen sitä pari kertaa siirtänyt ja nyt näyttää alkavan koteutua paikalleen.
        On ne kyllä hienoja kasveja.

        Tässä lähiympäristössä oli vanhempi mieshenkilö, jolla oli mahtavat pionit.
        Toinen kysyi, mikä on kasvun salaisuus?
        Kaveri kuulemma aamuisin kävi asialla pionin juurella, teki kangella reiän maahan sinne juurten alle ja pukkasi pökäleensä sinne.

        Ei tietystikään ihan joka aamu, kai se olisi kuollut muuten yliannostukseen.

        Mutta tämä tarina on tosi, talo hieman suojaisella paikalla tietysti.
        Kuollut on hänkin nyt, joskus kasvit jäävät ja hoitaja painuu maan alle, sanan mukaisesti.

        Mutta on nyt mukava, kun saa taasen värkätä puutarhassa.

        Eikö vaan?


    • Kia

      Laita Pionin päälle hieman seulottua hiekkaa ja peitä havuilla kevyesti.Kevät auringo on pahasta uusille versoille.Hiekka suojaa homeelta.Jos alkuja ei ole viellä tullu älä siitä viellä huolestu.Pioni on hyvin kranttu.Kun kevät aurinko lämmön myötä tasantuu voit poistaa havut.Kokemus opettaa ja kasvin paikka myös otettava huomioon.Olen myös kuullu et pionit rakastaa savea?Runsaasta lannottamisesta ovat hyvillään.Onnea sulle.T:Viherpeukalo :)

    • siellä se kasvaa

      Sen kuuluukin kaatua syksyllä, sillä se on perenna. Mikäli siis et puhu puupionista. Sen hoito on oma taiteenlajinsa!

      Pionin varret leikataan syksyllä pois eikä sitä tarvitse mitenkään peittää. Päin vastoin, pioni ei siedä paksua katetta juurillaan.
      Keväällä punaiset kärjet alkavat nousta ja juhannuksena saattaa olla puska jo iso ja komea täynnä kukkia.

      • mieltä

        Näin on, ei mitää havuja keväällä päälle, perennat pitävät auringosta.syksyllä ne pitää katkaista,eivät ole mitään ikivihreitä.


      • onko toivoa?
        mieltä kirjoitti:

        Näin on, ei mitää havuja keväällä päälle, perennat pitävät auringosta.syksyllä ne pitää katkaista,eivät ole mitään ikivihreitä.

        Sieltä se pioni tosiaan nousee. Kiitos vastanneille, helpotti tietämätöntä.


      • perennat
        onko toivoa? kirjoitti:

        Sieltä se pioni tosiaan nousee. Kiitos vastanneille, helpotti tietämätöntä.

        eivät ole ainavihantia. Keväällä on tietysti malttamaton olo, kun perennapenkki näyttää tyhjältä, mutta osa hauskuutta on juuri seurata jokakeväistä uutta alkua? Pionin piipot keväällä ovat tosi hauskan näköisiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1176
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1075
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe