Lehden yleisöpalstalla on ollut keskustelua sähköautoista ja niiden kestosta.
Nyt asiantuntijana esiintynyt kehui kuinka parilla autolla on ajettu paljon.
Unohtui vain kertoa että toiseen on vaihdettu koko akusto ja sähkömoottori sekä toisen akkua korjattu. Teslan vuositakuusta johtuen menneet takuuseen, vaikka kilometrejä on paljon.
Juttu ongelmista löytyy esim. Ilta-Sanomista, linkki taitaa poistua täältä.
Nyt asiantuntijana esiintynyt kehui kuinka parilla autolla on ajettu paljon.
Unohtui vain kertoa että toiseen on vaihdettu koko akusto ja sähkömoottori sekä toisen akkua korjattu. Teslan vuositakuusta johtuen menneet takuuseen, vaikka kilometrejä on paljon.
Juttu ongelmista löytyy esim. Ilta-Sanomista, linkki taitaa poistua täältä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mitä tehdään sähköautolla? Ei mitään. Jos esimerkisksi pitäisi lähteä vaikka pohjoiseen Enontekiölle niin joudut lataamaan autoa ainakin kaksi kertaa matkan aikana eikä taida riittää. Missä lataat autoa siellä pohjoisessa kun ei niitä latauspaikkoja ole etelässäkään. Matkalla joudut yöpymään kun lataukset kestää, joudut katsomaan minkä kautta ajat, ei pääse suorinta reittiä kun ei yksinkertaisesti ole latauspaikkoja. Sähköautojen tulevaisuus on kummenien vuosien päässä, kunhan saavat rakennettua näitä yhdinvoimalaitoksia, että sähkö riittää näihin sähköautoihin. Tätä sähköasiaa ei piipertäjät ole ottaneet huomioon.
Niin onhan se kiva suunnitella lomamatkat sen mukaan, missä pääsee autoa lataamaan. Juu ei kiitos!
Miksi sähköautojen tulevaisuus olisi kymmenien vuosien päässä kun se ei ole onnistunut yli 120 vuoteen?
Hei kamoon. Ainahan sähköautoilija voi ottaa matkalle mukaan polttomoottori käyttöisen agregaatin, jolla voi sitten kätevästi latailla akkuja matkan varrella! Hieman hidasta ladata agregaatilla akut täyteen, mutta mitäpä ei valveutunut patteri autoilija tekisi pelastaessaan maailman. On se kivaa tuo patteri autoilu.
Sanopa se. Kun mikään ei ole kehittynyt yhtään 120 vuoteen.
No ei sähköautojen osalta ainakaan
Löytyy tuore juutuupi video... hae Diesel-Tesla! Paljonko Tesla generaattori kuluttaa
Siksi että nyt rakennetaan ydinvoimaloita näiden sähköautojen latausta varten. Tässä yksi syy miksi en äänestä piipertäjiä, vaativat polttoaineella kulkevien autojen kieltämistä.
Ihme, että kodin lämmitys sähköllä on suurta syntiä, mutta sähköautolla ajo, ah pelastaa maailman.
Entä kun ollaan valintatilanteessa, lämmitetäänkö vai ajetaanko? Toki se sopii tähän covid- etätyöaikaan trendikkäästi roikottaa autoa pihassa piuhan päässä
Ostan sähköauton jos siinä ei ole mitään alyttömiä tietokoneita
päivitettävänä j a sovelluksia hipaisunäyttöineen. Ja vielä
autolla 20 vuoden takuu, myös akulle, ja hinta maksimi 20 teuroa.
Ja juu, lataisi sen omalla tuulivoimalalla, joka sisältyy hintaan.....
Yle tänään 23.4 keski-euroopassa satsataan miljardeja vety energiaan ja Suomi aikoo, myös päästä mukaan vety investointeihin. Eli sähköautoilu on jo nyt eilisen tekniikkaa.
Sä nyt et oikein ymmärrä että vetyautot ovat sähköautoja.
Ja se vety tehdään sähköllä...
Vetyä saadaan helposti myös maakaasua kuumentamalla tai vaikkapa kuumentamalla vesihöyry yli 600 asteeseen. Tällöin vesihöyry hajoaa vedyksi ja hapeksi.Ilman sähköä.
Ja aina voit heittää Kloriittia ja rikkihappoa ämpäriin. Vetyä tulee ja rajusti. Tai ViemäriRaetta (Natriumhydroksidia) ja pudotat sinne vaikkaa alumiinivanteen. Taas tulee vetyä niin että suhina kuuluu ja sitten voit....no, tapoja on vaikka kuinka paljon eikä sähköä välttämättä tarvita.