Generaattori pyörii mutta lataus ei ilmeisesti toimi. Syynä voi olla pannelit jotka puskevat lähes täysiin akkuihin 29v napajännitteellä tavaraa. Järjestelmä on 24v.
Kuinka mitataan ennen säädintä 3 johdosta tuleeko virtaa. Tuuligeneraattorihan on vaihtovirtainen ja kolmella saman värisellä johdolla varustetuja.
Tämä siksi ettei heti tarvitse kaataa mastoa ja tutkia siellä olevia liitoksia.
Asiallisiin vastauksiinne kiitoksilla suhtautuen.
Tuuligeneraattorit
5
136
Vastaukset
- Anonyymi
Niissä kolmessa johdossa tulee kolmivaihesähköä, ja sen voi mitata tavallisella pihtiampeerimittarilla. Jokaisessa johdossa pitää näkyä sama virta. Jännitettä voi myös mitata niiden kolmen johdon väleistä, sekin on vaihtojännitettä.
Jos akkujen jännite on jo liian korkea, ei säädin ota virtaa, mutta jännite pitää kyllä näkyä aina kun mylly pyörii. - Anonyymi
Voitko irroittaa paneelien johdot? Näetkö sitten mitä viiristäsi puskee akkuihin
- Anonyymi
Älä tee itse mitään. Rikot todennäköisesti vain laitteistosi. Kutsu ammattilainen tutkimaan ongelmaa.
- Anonyymi
Asennuta tuulimyllyn ja muun systeemin väliin kolmivaiheinen energiamittari. Kun kyseessä on hengenlähtöön ja tulipaloon riittävät tehot ja jännitteet niin anna ammattilaisen tehdä asennus.
Tee-se-itse mittaukset ovat mahdollisia mutta edellyttävät varovaisuutta ja osaamista jota sähköturvallisuusasioita huonosti tuntevilla ei ole. Ehdotus aurinkopaneelien iroittamisesta kuullostaa helpoimmalta ratkaisulta.- Anonyymi
Tämä selvittämiseksi olisi hyvä tietää koko järjestelmän laitteet ja kytkennät. Mitä lataussäätimiä jne järjestelmässä on sekä generaattorin tyyppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4255643Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1891968Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3671874- 1221088
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51024- 28941
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60844- 75840
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55733- 37724