värikästä ja huomiota herättävää päälle, kun lähdet liikenteeseen - jo turvallisuuden vuoksi

Anonyymi

Viime kuukausina on tapahtunut useita kohtalokkaita suojatieonnettomuuksia, joissa on menehtynyt myös ikäihmisiä. Autonkuljettaja ei ole huomannut tien ylittäjää.

Tuon vaaran ymmärtäen käytän kaupungilla kävellessäni tai pyörällä ajaessani näkyvän väristäkirkkaan punaista tai keltaista puseroa. Sellaisen ainakin huomaa helpommin kuin tummansävyisen vaatekappaleen.

Kiinnitätkö itse huomiota vaatetuksen väriin, kun tiedät ulos lähtiessäsi, että joudut kohtaamaan liikennettä?

4

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikkakunnallani ollaan huolehtivaisia liikenteessä. Ilokseniolen pannut merkille, että saan aina hyvää tilaa ylittäessäni suojatien. Kiitokseksi kyllä huiskautan usein kättäni. Vaatetukseni ei ole kovinkaan räikeä. mutta vedän lähes aina perässäni ostoskärryäni, jossa on heijastimet ja samoin takissani. Päiväsaikaan uskoisin olevani näkyvissä, koska autot aina hiljentävät.

    • Anonyymi

      Varsinkin pyöräillessä pidän ylävartalon peitteenä jotakin näkyvää väriä sisältävää vaatetta, usein myös keltaista reppua sekä punaista tai keltaista kypärää.
      Kun tulen risteykseen samanaikaisesti auton kanssa eivätkä liikennevalot säätele risteyksen ylittämistä, annan autolle merkin, että se saa mennä ensin.

      • Anonyymi

        "Kun tulen risteykseen samanaikaisesti auton kanssa eivätkä liikennevalot säätele risteyksen ylittämistä, annan autolle merkin, että se saa mennä ensin."

        Miksi, jos se on pysähtynyt jo?


    • Anonyymi

      Jos olet sellaisessa kulmassa, ettei kuski näe sinua, ei värikkäät vaatteetkaan auta.
      Suututtaa, että huonon liikennesuunnittelijan takia ihmisten täytyy kuolla.

      Vihreä valo ei saisi palaa yhtäaikaa jalankulkijalle ja autoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      174
      3032
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      298
      2696
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1316
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1184
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      383
      1167
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe