Hyvä mies hyvälle paikalle, voi ihan täysin sydämin sanoa, ei mitään punavihreää hörhöä pilaamaan tuotakin kuitenkaan tule.
Vastaava, ehkä vielä poliittisempi virkanimitys nähtiin myös 2014, kun kokoomuslainen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori nimitti GTK:n johtoon entisen kokoomuspolitrukin Mika Nykäsen. Nykäsen paikka vapautui Tiilikaiselle, kun Nykänen valittiin marraskuussa arvalla Helsingin seudun liikenteen HSL:n toimitusjohtajaksi.
Turha siis korostaakaan, että Tiilikaisen nimitys on täysin umpipoliittinen. Nimityksen esittelee ja siitä päättää elinkeinoministeri Lintilä.
Pääministeri Sanna Marinin ensimmäinen valtiosihteeri Mikko Koskinen (sd) jätti hommansa saamansa koronakritiikin jälkeen ”perhesyihin” vedoten, ja nyt häntä junaillaan opetusministeriön ylijohtajan virkaan lukiokoulutuksen ja ammatillisen koulutuksen osastolle.
Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko pani myös syksyllä valtiosihteerinsä vaihtoon. Jari Partaselle (kesk) osoitettiin ovea, ja Saarikko nosti tilalle eduskuntaryhmän pääsihteerin paikalta Anna-Mari Vimparin (kesk).
Huonosti ei käynyt Partasellekaan. Hallitus junaili Partaselle äskettäin paikan Suomen edustajaksi Lontoossa toimivaan Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankkiin (EBRD) ensi syksystä alkaen.
jne..jne..
Aina ollut polittisia nimityksiä ja aina tulee olemaankin. Siinä vain muutama esilel ottamani.
Jos vielä ..Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan (sd) valtiosihteeri Pilvi Torsti on puolestaan hakenut opetushallituksen pääjohtajan paikkaa, joka vapautui kun kokoomuksen Olli-Pekka Heinonen siirtyi IB-ohjelmia hallinoivan IBO:n pääjohtajaksi, vaikka Heinosen kausi olisi kestänyt lokakuun puoliväliin saakka.
Torsti tuskin nousee pääjohtajaksi, sillä paikka on menossa IS:n tietojen mukaan vasemmistoliitolle eli opetusministereiden Li Anderssonin (vas) ja Jussi Saramon (vas) valtiosihteerille Minna Kelhälle (vas).
Homma onkin helppo: opetusministeri tekee päätöksen, kuka paikalle nousee.
Mutta epäilemättä Torstillekin vielä joku paikka löytyy.
Valtiosihteereiden joukkopakoa voi peilata myös hallituksen sisäiseen tilanteeseen, sillä ministerikierrätyksiä on luvassa ainakin keskustassa, Sdp:ssä ja vasemmistoliitossa.
Vasemmistoliitossa tilanne on selkeä. Oululainen kansanedustaja Hanna Sarkkinen (vas) ottaa sovitun mukaisesti kesäkuussa sosiaali- ja terveysministerin paikan Aino-Kaisa Pekoselta (vas).
Muiden hallituspuolueiden ministerikierrätyksen ajankohtia arvuutellaan, mutta yksi mahdollisuus on, että kaikki kierrättävät ministereitään samaan aikaan kuin vasemmistoliittokin.
Joko sitten Matti Vanhanen jättää valtiovarainministerin paikan ? jää nähtäväksi, jonka mitä ilmesimmin Saarikko ottaa puheenjohtajana.
Nyt vain tallaista päivässä tapahtunutta poliittista nimitystä ym. Josta jää moni nimitys vielä pois tämänkin hallituksen aikana. Kyllä lausun iloni Geologian tutkimuskeskuksen (GTK) pääjohtajan nimityksestä huomenna, Tiilikainen on maalaisjärellä varustettu, jota tuokin laitos tarvitsee tulevaisuuden haasteisiin.
Jos jokin punavihreä hörhö olisi valtakunnansyyttäjän tapaan, eihän asiat silloin juokse.
Sellasta, nyt tuli mieleen tältä rintamalta.
Tässä oltiin metsällä pääosin katselemassa, miten siellä edetään, kun alkaa istutukset ym metsänhoidolliset työt. Myös risusavottaa kaipaa yksi kulma, johon jo vaki tekijä on lupautunut. Metsä vaatii paljon hoidollista työtä, ei voi siihen vain jättää kun savotta pidetty.
Nyt myöhäiseen luonaalle, metsämiehen kanssa.
Oli miten oli spegulaatiot, kyllä ninitys nyt on napakymppi
25
116
Vastaukset
- Anonyymi
Ei vaan mitenkään osaa ottaa vakavasti tuollaista aloitusta jonka jo otsikossa on naurettavia virheitä ja aloittaja vielä väittää olevansa akateemisen koulutuksen saanut.
- Anonyymi
Niin, eikösTiilikainen ole jokin korkeakoulu takanaan.
- Anonyymi
Halonen mieli puhujasi, kun tulee niin selkeästi..eikös ?
Kun ideologiat kohtaa.
- Anonyymi
Todella nappi valinta. Poliittisten valintojen ja kähmintöjen huippua. Selvästi napakymppitasoa.
- Anonyymi
Tuo on vasta alkua, jos Setä Arkadian kirjoitus toteutuu:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007932683.html - Anonyymi
Kuka olisi mielestäsi parempi virkaan jossa pitää olla keskustalaista näkemystä Tuskin kukaan, jos jokin kommarivihreä olisi laitettu.HUH !
- Anonyymi
Ei voisi paremmin valita.
- Anonyymi
Tämä on taas huvittava esimerkki kirjoittajasta joka yrittää näytellä akateemisen koulutuksen saanutta mutta ei osaa sivistys-sanoja edes otsikossaan.
- Anonyymi
Ei akateemiset osaa niitä. Monet melko tökeröitä näissä asioissa. Majuri monesti sanonut että osaamisensa muulla kuin sanojen sommittelussa. Jos ei muuta osaa Kapin tapaan, niin ei hyvä sekään. Elämä on ihan muuta kuin oikeinkirjoitusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei akateemiset osaa niitä. Monet melko tökeröitä näissä asioissa. Majuri monesti sanonut että osaamisensa muulla kuin sanojen sommittelussa. Jos ei muuta osaa Kapin tapaan, niin ei hyvä sekään. Elämä on ihan muuta kuin oikeinkirjoitusta.
Höpö höpö. Nimenomaan akateemiset osaavat kirjoittaa sivistyssanat oikein.
Aloittaja ei osaa lainkaan kirjoittaa edes tavallista tekstiä ja kun tulee vastaan sivistyssana on aivan pulassa kuten otsikosta voi huomata.
Muistan kun aloittaja yritti kirjoittaa sanan aggregaatti niin palstalaisilla oli hauskaa kun tämä "akateeminen" kirjoitti akrikaatti.
- Anonyymi
Spegulaatiot - hauskaa tuo majurin kieli. Sitä varmaan opitaan sotakorkeakoulussa. Yliopistossakin käytetään vain sanaa spekulaatiot = on mahdollisuuksien pohdiskelua.
- Anonyymi
Alkoi oikein kongkreettisesti naurattaa............
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkoi oikein kongkreettisesti naurattaa............
Gontrolli meinas pettää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Gontrolli meinas pettää.
Spygologinen juttu.
- Anonyymi
Ei hän sanokaan olevansa majuri vaan majurinne. Vihjaa, että on samalla tavalla majuri kuin on lääketieteen tohtori oikeasti lääketieteen tohtori, tai asiatieteilijä mikään tieteilijä, OikeistoSosDem, mikään sosdem, VALIOSotilas mikään sotilas. Pystyyn-kuollut on hyvinkin elävä, mutta hän nimimerkillään halunnee huvittaa muita, tahtoen, toisin kuin em:t tahtomattaan. Samoin ehkä Mielipidepankki, vaikka hänellä kyllä riittää mielipiteitä asiasta kuin asiasta. Entäpä nimim. kapi? Ei hänellä voi olla sitä turkiseläinten tautia, mutta vihjaiseeko siihen, että se tauti on vaikutuksestaan mennyt täällä muutaman päähänkin?
- Anonyymi
Majuri onkin akateeminen, käyttää geetä. Jopa kahtakin geetä.
Oletko itse itse edes saanut kansakoulua läpäistyä ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hän sanokaan olevansa majuri vaan majurinne. Vihjaa, että on samalla tavalla majuri kuin on lääketieteen tohtori oikeasti lääketieteen tohtori, tai asiatieteilijä mikään tieteilijä, OikeistoSosDem, mikään sosdem, VALIOSotilas mikään sotilas. Pystyyn-kuollut on hyvinkin elävä, mutta hän nimimerkillään halunnee huvittaa muita, tahtoen, toisin kuin em:t tahtomattaan. Samoin ehkä Mielipidepankki, vaikka hänellä kyllä riittää mielipiteitä asiasta kuin asiasta. Entäpä nimim. kapi? Ei hänellä voi olla sitä turkiseläinten tautia, mutta vihjaiseeko siihen, että se tauti on vaikutuksestaan mennyt täällä muutaman päähänkin?
Kapilla on syyhytauti. Siksi sitä käyttää. Pystyyn kuoleella on seksikalu jäänyt siihen asentoon, kuulemma naisten mieleen. Pystyyn kuollut joutuu käveleenkin etukenossa.
Kun muuten seiväs olisi enemmän näkösällä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Majuri onkin akateeminen, käyttää geetä. Jopa kahtakin geetä.
Oletko itse itse edes saanut kansakoulua läpäistyä ?Tarkoititko "majurin" kieliopin mukaisesti, että agateeminen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoititko "majurin" kieliopin mukaisesti, että agateeminen?
Tarja Halosella vasurein mukaan selvä ulosanti jota ei tule arvostella.
https://www.youtube.com/watch?v=FQlntsvUiL0
https://www.youtube.com/watch?v=-h7q1WoP9uE - Anonyymi
Matkit Kapia kun noin sanonut.
- Anonyymi
Varmaan palstan komukka ehdottaa Arhinmäkeä tilalle.
- Anonyymi
Tarkoitat varmaan gomukkaa tai komuggaa palstan aloittajan kieliopin mukaisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitat varmaan gomukkaa tai komuggaa palstan aloittajan kieliopin mukaisesti.
Kyllä !
Arhinmäki on2x G-mies.
Paskoo housuunsa, ja potkii autoja.
Oikeastaan 2½ x G-mies, kun nukkuu vielä pöydän alla.
- Anonyymi
Ninitys oli todellakin napakymppi. LOL.
- Anonyymi
Oikea malliesimerkki "majurin" apukoulutasoisesta pankkolängvitsistä jolla yrittää kirjoitella.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991538Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50826Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730