Juttu löytyy kun googlaa 'Tutkimus osoitti: Suomessa kehitetty neulaton ratkaisu verensokerin mittaamiseen on 13 kertaa tehokkaampi kuin aiemmat pistämättömät menetelmät – Ilonaihe maailman 400 miljoonalle diabeetikolle'.
Uusi sensori
6
312
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos! Täytyy googlettaa, olen siis neulakammoisen diabeetikon omainen joten.
- Anonyymi
Mitä ihmettä tuossaa jutussa oikein höpistään? Väittävät, että muka neulattomia kudosnesteestä mittaavia sensorisysteemejä ei ole olut aiemmin olemassa. Onhan näitä isellänikin olevia Libre-sensoreita ollut jo ikuisuuden ajan. Tuo suomalainen sensori kuulostaa vastaavalta, koska se mittaa verensokeria kudosnesteestä aivan kuin Librekin. Ainakin sen kuvan tuosta uutisesta saa. Ja eihän Libressäkän ole muuta neulaa kuin asettimessa, joka vie sensorin anturilangan ihon läpi. Librekin tarvitsee vaihtaa vain 2 viikon välein eikä tuon Libren kiinnittäminen käteen tunnu yhtään. Libbren asettaminen ei tosiaankaan satu tai pistä, ehkä ihan pikkusen nipistää muttei oikeastaan edes sitä. Sensori ja sen paikalleen laittaminen on käytännössä aivan huomaamaton. Librenkään kanssa ei taritse olla pistelemässä sormia neuloilla jne.
Eli tuo suomalainen sensori voi hyvinkin olla hyvä, mutta tuon uutisen perusteella sitä nyt kyllä markkinoidaan niin kuin vastaavaa ei olisi jo olemassa.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tutkimus-osoitti-suomessa-kehitetty-neulaton-ratkaisu-verensokerin-mittaamiseen-on-13-kertaa-tehokkaampi-kuin-aiemmat-pistamattomat-menetelmat-ilonaihe-maailman-400-miljoonalle-diabeetikolle/bd0a72a9-4fc6-45d5-8cb0-f6a544841ec0Tuossa ei ole edes sitä sensorilankaa. Mittaus perustuu magnetohydrodynamiikkaan eli ilmeisesti kudosnesteen magneettisiin ominaisuuksiin. Jos tuossa ei ole kuluvia kemikaaleja niin voi olla paljon halvempi käyttää.
- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
Tuossa ei ole edes sitä sensorilankaa. Mittaus perustuu magnetohydrodynamiikkaan eli ilmeisesti kudosnesteen magneettisiin ominaisuuksiin. Jos tuossa ei ole kuluvia kemikaaleja niin voi olla paljon halvempi käyttää.
Kuulostaa mielenkiintoiselta. Onkohan tuo käytössä iholla kiinni liimalla tms, vai ihan kuin rannekello, että voi riisua vaikka saunan ajaksi pois? Ei tarvitsisi pelätä että irtoaa niin kuin libren kanssa? Minkähän takia tuota on testattu vain kakkosilla?!
Anonyymi kirjoitti:
Kuulostaa mielenkiintoiselta. Onkohan tuo käytössä iholla kiinni liimalla tms, vai ihan kuin rannekello, että voi riisua vaikka saunan ajaksi pois? Ei tarvitsisi pelätä että irtoaa niin kuin libren kanssa? Minkähän takia tuota on testattu vain kakkosilla?!
Lääketieteellisten laitteiden testaaminen on tiukasti säädeltyä eikä testaajia saa vaarantaa eli vaikka testaajille sanotaan että tietoihin ei saa luottaa niin joku voi luottaa. Ykkösiä ei ehkä ole saatavillakaan. Vaikutti siltä, että ei liimata paikoilleen.
Tuon kehitys on aika alkutekijöissään eli vie vuosia että tulee markkinoille. Veikkaisin että pelkkä tuotantotekniikka eli komponentit, kotelointi, ohjelmat jne. vie ainakin vuoden ja jonkun pitää tehdä se sensorikomponenttikin. Piiripuolella on tällä hetkellä iso puute valmistuskapasiteetista ja se helpottaa ehkä 5 vuoden kuluttua kun tulossa on useampi uusi tehdas. Nuo tehtaat maksavat suunilleen 5 B€ per kappale.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 83727
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 89673
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 107604
- 28540
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497