Otsikko kertoo kaiken. Olo on kuin suljetulla hanalla suihkun jälkeen joka vielä tiputtaa vettä. Ramppaan vessassa. Oireet samantyylisiä kuin Virtsatietulehduksessa mutta päinvastaisena kun menee pöntölle. Ainoo vaan että pissaan normaalisti mutta ei kirvele mutta alapäässä vähän ku polttelis. Varmaa jotain tekemistä alapään PH:n kanssa. Kävin virtsatietulehduksen epäilyn takia lääkärissä mutteivat löytäneet eritteestä mitään normaalista poikkeavaa. Kirkas väri. Tulehdusarvot normaalit. Ei seksuaalista kanssakäyntiä. Ei taustasairauksia. Kaikki arvioinnissa oli kohdillaan. Tässä tuleekin oireellinen ristiriita koska en ole saanut untakaan sen takia ennenkuin kello 5 aamulla ja seiskalta herätys. Sain virtsatulehdukseen muutaman 3:n päivän kuurin mutta pari pilleriä vetänyt ja oireet tuntuu yhä samoilta. Vuotaa kuin seula ja puhtaat pikkarit on märät hetkessä..Voisko tää olla jotain muuta?
Alapää vuotaa
3
410
Vastaukset
- Anonyymi
virtsankarkailua?
- Anonyymi
Kiiruusti aika gynekologille
- Anonyymi
Olipa kyse mistä tahansa, niin ei ole normaalia, että ihminen alkaa yhtä äkkiä kärsimään inkontinenssista. Ei riitä, että virtsatieinfektio suljetaan pois. On tehtävä muitakin tutkimuksia.
Oletko varma, että erite on virtsaa? Se voi olla peräisin myös kohdunsuulta. Esim. jollain Nabothin kystat voivat olla niin suuria, että vuotavat. Ristiriitaiselta tuntuu, että vessassa käynnin jälkeen valuu. Yleensä inkontinenssi on ponnistusinkontinenssia tai pakkoinkontinenssia. Myös ylivuotoinkontinenssi on mahdollista, jos rakko ei tyhjene kunnolla. Tuo Tenan linkki tunnistaa myös naisten tiputtelun virtsalla käymisen jälkeen.
https://www.tena.fi/ammattihoitajat/koulutus/tietoa-inkontinenssista/
Osta jotain inkontinenssisuojia, jotta ei tule niin housupyykkiä ja noloja tilanteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2017444- 564882
- 244537
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni254447Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364260Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h594140- 623733
- 423385
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on342656- 452389