Alapää vuotaa

Anonyymi

Otsikko kertoo kaiken. Olo on kuin suljetulla hanalla suihkun jälkeen joka vielä tiputtaa vettä. Ramppaan vessassa. Oireet samantyylisiä kuin Virtsatietulehduksessa mutta päinvastaisena kun menee pöntölle. Ainoo vaan että pissaan normaalisti mutta ei kirvele mutta alapäässä vähän ku polttelis. Varmaa jotain tekemistä alapään PH:n kanssa. Kävin virtsatietulehduksen epäilyn takia lääkärissä mutteivat löytäneet eritteestä mitään normaalista poikkeavaa. Kirkas väri. Tulehdusarvot normaalit. Ei seksuaalista kanssakäyntiä. Ei taustasairauksia. Kaikki arvioinnissa oli kohdillaan. Tässä tuleekin oireellinen ristiriita koska en ole saanut untakaan sen takia ennenkuin kello 5 aamulla ja seiskalta herätys. Sain virtsatulehdukseen muutaman 3:n päivän kuurin mutta pari pilleriä vetänyt ja oireet tuntuu yhä samoilta. Vuotaa kuin seula ja puhtaat pikkarit on märät hetkessä..Voisko tää olla jotain muuta?

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      virtsankarkailua?

    • Anonyymi

      Kiiruusti aika gynekologille

    • Anonyymi

      Olipa kyse mistä tahansa, niin ei ole normaalia, että ihminen alkaa yhtä äkkiä kärsimään inkontinenssista. Ei riitä, että virtsatieinfektio suljetaan pois. On tehtävä muitakin tutkimuksia.

      Oletko varma, että erite on virtsaa? Se voi olla peräisin myös kohdunsuulta. Esim. jollain Nabothin kystat voivat olla niin suuria, että vuotavat. Ristiriitaiselta tuntuu, että vessassa käynnin jälkeen valuu. Yleensä inkontinenssi on ponnistusinkontinenssia tai pakkoinkontinenssia. Myös ylivuotoinkontinenssi on mahdollista, jos rakko ei tyhjene kunnolla. Tuo Tenan linkki tunnistaa myös naisten tiputtelun virtsalla käymisen jälkeen.

      https://www.tena.fi/ammattihoitajat/koulutus/tietoa-inkontinenssista/

      Osta jotain inkontinenssisuojia, jotta ei tule niin housupyykkiä ja noloja tilanteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9398
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      52
      4004
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      41
      3010
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      128
      2652
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2529
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      147
      2302
    7. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1987
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1675
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1487
    10. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1307
    Aihe