Mikä kieli kannattaa ottaa sivuaineeksi?

Anonyymi

Olen ajatellut venäjän kielen opintoja opettajan pätevyydellä. Kannattaisiko ottaa ranska, saksa, espanja, ruotsi vai englanti sivuaineeksi, jotta voisin taata työpaikan? Selasin hiukan työpaikka ilmoituksia ja eteeni tuli viron- sekä venäjänkielen opettaja, en usko, että kyseinen yhdistelmä olisi hirveän suosittu. Muita oli mm venäjän ja historian opettaja sekä englannin ja venäjän opettaja. Mikä olisi kaikista optimaalisin yhdistelmä?

16

1110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Opettajaksi aikovalle englanti on selvästi varmin valinta venäjän rinnalle. Jos jaksaa opiskella vielä kolmannen kielen, se voisi olla ruotsi.

      Kun englannin ja venäjän yhdistelmä on aika monella, ruotsi siinä lisänä voi ratkaista opettajan työn saannin, vaikka sitä ei juuri sillä hetkellä vaadittaisi.

      Ranska, saksa ja espanja ehkä kannattaa unohtaa, jos pääaine on venäjä.

    • Anonyymi

      Suosittelemme vahvasti, että peset kätesi NYT

    • Anonyymi

      Sanskrit kannattaa ottaa sivuaineeksi.

    • Anonyymi

      Jokin eurooppalainen kieli. Silloin voi vetää ryhmille kielimatkoja ja tehdä helposti omatoimisia opintoreissujansa lomiensa aikana. Lyhyet kulkuyhteydet ja lentomatkat. Se on se pointti. Saksankieli on hyvä. Myös kielet rantakaistaleella Alankomaat,Belgia,Tanska. Idea kielten opiskelussa ja opettamisessa on juurikin samaistuminen kulttuureihin, Kielten opettajalle ihan välttämätöntä että käy ja vieraillee ahkerasti ja vähän väliä maissa/alueilla joiden kieliä opettaa. Siloin on katu-uskottava. Opetuksen syventävä käytännön materiaali kerääntyy samalla ihan itsestänsä. Olet todistetusti sitä mitä opetat.

      • Anonyymi

        Padlet / Flinga myös hyviä keinoja ryhmätehtävien purkuun.


      • Anonyymi

        Juuri näin. Idea kielten opiskelussa ja opettamisessa on samaistuminen kulttuureihin. Se on se pointti. Silloin on katu-uskottava.


    • Anonyymi

      Venäjällä ei nykyään ole paljoa merkitystä työmarkkinoilla, ei edes opetustyössä .

    • Anonyymi

      Meillä on täällä Suomessa paljon venäjää äidinkielenä puhuvia. Mitä he puuhaavat? Olisi ihan hyvä kenen tahansa pystyä vähän seuraamaan heidän touhujaan. Ja olemaan vaikka ystäviäkin.

      • Anonyymi

        Ihan turvallisuussyistä jonkun suomalaisen on syytä osata venäjää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan turvallisuussyistä jonkun suomalaisen on syytä osata venäjää.

        Sinähän sitä joku osaa.
        Eihän sen opiskelussa pahaa ole. Toîmeentuloaan sen varaan ei kannata rakentaa.


    • Anonyymi

      Kiina nousee ja sen taitajia on vähän.
      Englannin, saksan ja ranskan taitajilla on aina kysyntää, Espanja ja italia ovat myös hyödykši.

      Slaavilaisen kielten opiskelun ja taidon tarve, ml. nykytilanteessa myös venäjä, on vähäišempää. Toisaalta kyllä niitäkin kannattaa opiskella.

      Kielitaito rikastuttaa!

    • Anonyymi

      Nykymaailmassa pitäisin tärkeänä kotimaisten kielten ohella englannin, ranskan ja kiinan taitoa.
      Venäjän opetus ilmeisesti vähenee koko maassa.

    • Anonyymi

      Lisäaineeksi kannattaisi ottaa matemaattinen aine.

    • Anonyymi

      Venäjän opettajan valmius ei nykytilanteessa takaa työpaikkaa.

      • Anonyymi

        Nykytilanteessa työpaikkaa ei takaa mikään! Ei uutta työpaikkaa eikä edes vanhan säilymistä.

        Riskin voi ottaa minkä kielen kanssa vain.


    • Anonyymi

      Lehmän kieli

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe