Mikä kieli kannattaa ottaa sivuaineeksi?

Anonyymi

Olen ajatellut venäjän kielen opintoja opettajan pätevyydellä. Kannattaisiko ottaa ranska, saksa, espanja, ruotsi vai englanti sivuaineeksi, jotta voisin taata työpaikan? Selasin hiukan työpaikka ilmoituksia ja eteeni tuli viron- sekä venäjänkielen opettaja, en usko, että kyseinen yhdistelmä olisi hirveän suosittu. Muita oli mm venäjän ja historian opettaja sekä englannin ja venäjän opettaja. Mikä olisi kaikista optimaalisin yhdistelmä?

16

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Opettajaksi aikovalle englanti on selvästi varmin valinta venäjän rinnalle. Jos jaksaa opiskella vielä kolmannen kielen, se voisi olla ruotsi.

      Kun englannin ja venäjän yhdistelmä on aika monella, ruotsi siinä lisänä voi ratkaista opettajan työn saannin, vaikka sitä ei juuri sillä hetkellä vaadittaisi.

      Ranska, saksa ja espanja ehkä kannattaa unohtaa, jos pääaine on venäjä.

    • Anonyymi

      Suosittelemme vahvasti, että peset kätesi NYT

    • Anonyymi

      Sanskrit kannattaa ottaa sivuaineeksi.

    • Anonyymi

      Jokin eurooppalainen kieli. Silloin voi vetää ryhmille kielimatkoja ja tehdä helposti omatoimisia opintoreissujansa lomiensa aikana. Lyhyet kulkuyhteydet ja lentomatkat. Se on se pointti. Saksankieli on hyvä. Myös kielet rantakaistaleella Alankomaat,Belgia,Tanska. Idea kielten opiskelussa ja opettamisessa on juurikin samaistuminen kulttuureihin, Kielten opettajalle ihan välttämätöntä että käy ja vieraillee ahkerasti ja vähän väliä maissa/alueilla joiden kieliä opettaa. Siloin on katu-uskottava. Opetuksen syventävä käytännön materiaali kerääntyy samalla ihan itsestänsä. Olet todistetusti sitä mitä opetat.

      • Anonyymi

        Padlet / Flinga myös hyviä keinoja ryhmätehtävien purkuun.


      • Anonyymi

        Juuri näin. Idea kielten opiskelussa ja opettamisessa on samaistuminen kulttuureihin. Se on se pointti. Silloin on katu-uskottava.


    • Anonyymi

      Venäjällä ei nykyään ole paljoa merkitystä työmarkkinoilla, ei edes opetustyössä .

    • Anonyymi

      Meillä on täällä Suomessa paljon venäjää äidinkielenä puhuvia. Mitä he puuhaavat? Olisi ihan hyvä kenen tahansa pystyä vähän seuraamaan heidän touhujaan. Ja olemaan vaikka ystäviäkin.

      • Anonyymi

        Ihan turvallisuussyistä jonkun suomalaisen on syytä osata venäjää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan turvallisuussyistä jonkun suomalaisen on syytä osata venäjää.

        Sinähän sitä joku osaa.
        Eihän sen opiskelussa pahaa ole. Toîmeentuloaan sen varaan ei kannata rakentaa.


    • Anonyymi

      Kiina nousee ja sen taitajia on vähän.
      Englannin, saksan ja ranskan taitajilla on aina kysyntää, Espanja ja italia ovat myös hyödykši.

      Slaavilaisen kielten opiskelun ja taidon tarve, ml. nykytilanteessa myös venäjä, on vähäišempää. Toisaalta kyllä niitäkin kannattaa opiskella.

      Kielitaito rikastuttaa!

    • Anonyymi

      Nykymaailmassa pitäisin tärkeänä kotimaisten kielten ohella englannin, ranskan ja kiinan taitoa.
      Venäjän opetus ilmeisesti vähenee koko maassa.

    • Anonyymi

      Lisäaineeksi kannattaisi ottaa matemaattinen aine.

    • Anonyymi

      Venäjän opettajan valmius ei nykytilanteessa takaa työpaikkaa.

      • Anonyymi

        Nykytilanteessa työpaikkaa ei takaa mikään! Ei uutta työpaikkaa eikä edes vanhan säilymistä.

        Riskin voi ottaa minkä kielen kanssa vain.


    • Anonyymi

      Lehmän kieli

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä lopettanut rajalle ihmisten tuomisen, Suomi sulkemassa silti rajansa

      Venäjä on lopettanut toistaiseksi "turvapaikanhakijoiden" kuskaamisen Raja Joosepin avonaiselle Itärajan asemalle. Syynä
      Maailman menoa
      224
      2376
    2. Fatima Diarra Suomen pakolaiskiintiö nostettava moninkertaiseksi

      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010021408.html Hallitus on laskemassa Suomen pakolaiskiintiön 500 pakolaiseen vuod
      Maailman menoa
      188
      1557
    3. Persu jakoi tekoälyn tekemiä deepfakekuvia mustamaalatakseen SPR:ää

      Ei näe asiassa ongelmaa https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/224e6737-010d-42ce-9ac0-cd08a8309f06
      Maailman menoa
      227
      1366
    4. Mistä et pidä kaivattusi ulkonäössä

      Tai luonteessa ?
      Ikävä
      80
      1306
    5. Onko tämä yksipuolista?

      Haluaisin laittaa sulle viestiä, kysyä kuulumisia. Haluaisin tietää miten voit, onko kaikki hyvin. Kaipaan sua, en tiedä
      Ikävä
      63
      1188
    6. Amnesty nillittää rajojen sulusta

      Amnesty väittää, että missään ei ole näytetty toteen sitä, että noista itärajalta tulleista turvapaikanhakijoista olisi
      Maailman menoa
      156
      991
    7. Hän, kaivattuni

      varmaan luulee, että unohdin, jatkoin elämääni, päästin irti. Vaikka ajattelen häntä edelleen koko ajan. Näin se vaan me
      Ikävä
      52
      965
    8. Kaverini kaipaa

      Sun kosketusta, kovasti...! :D
      Ikävä
      103
      893
    9. Onko kaivattusi

      seksikäs? Miten on?
      Ikävä
      45
      840
    10. Muistatko? Selviytyjät Teemu Roivainen on Saara Aallon ex-mies - Nyt kumpikin naisen kanssa - Kuvat!

      Kääk-juoru! Teemu Roivainen ja Saara Aalto tapasivat lukiossa ja seurustelivat vuosia. Nyt kumpikin on vakiintuneessa pa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      806
    Aihe