Mikä kieli kannattaa ottaa sivuaineeksi?

Anonyymi

Olen ajatellut venäjän kielen opintoja opettajan pätevyydellä. Kannattaisiko ottaa ranska, saksa, espanja, ruotsi vai englanti sivuaineeksi, jotta voisin taata työpaikan? Selasin hiukan työpaikka ilmoituksia ja eteeni tuli viron- sekä venäjänkielen opettaja, en usko, että kyseinen yhdistelmä olisi hirveän suosittu. Muita oli mm venäjän ja historian opettaja sekä englannin ja venäjän opettaja. Mikä olisi kaikista optimaalisin yhdistelmä?

16

1151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Opettajaksi aikovalle englanti on selvästi varmin valinta venäjän rinnalle. Jos jaksaa opiskella vielä kolmannen kielen, se voisi olla ruotsi.

      Kun englannin ja venäjän yhdistelmä on aika monella, ruotsi siinä lisänä voi ratkaista opettajan työn saannin, vaikka sitä ei juuri sillä hetkellä vaadittaisi.

      Ranska, saksa ja espanja ehkä kannattaa unohtaa, jos pääaine on venäjä.

    • Anonyymi

      Suosittelemme vahvasti, että peset kätesi NYT

    • Anonyymi

      Sanskrit kannattaa ottaa sivuaineeksi.

    • Anonyymi

      Jokin eurooppalainen kieli. Silloin voi vetää ryhmille kielimatkoja ja tehdä helposti omatoimisia opintoreissujansa lomiensa aikana. Lyhyet kulkuyhteydet ja lentomatkat. Se on se pointti. Saksankieli on hyvä. Myös kielet rantakaistaleella Alankomaat,Belgia,Tanska. Idea kielten opiskelussa ja opettamisessa on juurikin samaistuminen kulttuureihin, Kielten opettajalle ihan välttämätöntä että käy ja vieraillee ahkerasti ja vähän väliä maissa/alueilla joiden kieliä opettaa. Siloin on katu-uskottava. Opetuksen syventävä käytännön materiaali kerääntyy samalla ihan itsestänsä. Olet todistetusti sitä mitä opetat.

      • Anonyymi

        Padlet / Flinga myös hyviä keinoja ryhmätehtävien purkuun.


      • Anonyymi

        Juuri näin. Idea kielten opiskelussa ja opettamisessa on samaistuminen kulttuureihin. Se on se pointti. Silloin on katu-uskottava.


    • Anonyymi

      Venäjällä ei nykyään ole paljoa merkitystä työmarkkinoilla, ei edes opetustyössä .

    • Anonyymi

      Meillä on täällä Suomessa paljon venäjää äidinkielenä puhuvia. Mitä he puuhaavat? Olisi ihan hyvä kenen tahansa pystyä vähän seuraamaan heidän touhujaan. Ja olemaan vaikka ystäviäkin.

      • Anonyymi

        Ihan turvallisuussyistä jonkun suomalaisen on syytä osata venäjää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan turvallisuussyistä jonkun suomalaisen on syytä osata venäjää.

        Sinähän sitä joku osaa.
        Eihän sen opiskelussa pahaa ole. Toîmeentuloaan sen varaan ei kannata rakentaa.


    • Anonyymi

      Kiina nousee ja sen taitajia on vähän.
      Englannin, saksan ja ranskan taitajilla on aina kysyntää, Espanja ja italia ovat myös hyödykši.

      Slaavilaisen kielten opiskelun ja taidon tarve, ml. nykytilanteessa myös venäjä, on vähäišempää. Toisaalta kyllä niitäkin kannattaa opiskella.

      Kielitaito rikastuttaa!

    • Anonyymi

      Nykymaailmassa pitäisin tärkeänä kotimaisten kielten ohella englannin, ranskan ja kiinan taitoa.
      Venäjän opetus ilmeisesti vähenee koko maassa.

    • Anonyymi

      Lisäaineeksi kannattaisi ottaa matemaattinen aine.

    • Anonyymi

      Venäjän opettajan valmius ei nykytilanteessa takaa työpaikkaa.

      • Anonyymi

        Nykytilanteessa työpaikkaa ei takaa mikään! Ei uutta työpaikkaa eikä edes vanhan säilymistä.

        Riskin voi ottaa minkä kielen kanssa vain.


    • Anonyymi

      Lehmän kieli

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      223
      18401
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4054
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      67
      2528
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      45
      2139
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      185
      1705
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      132
      1491
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe