Hei, olen suht vähän veneillyt, mutta nyt jatkossa enempi. Täytyy tutustua karttoihin yms. , mutta onko järvelle apulaitetta, jolla näkee veneellä liikkuessa helposti reitit ja karikot? kun tuntemattomalla järvellä ajelee, niin hyvä olis jotain turvaa olla matalikkojen yms. osalta. Kiinnostaisi kyllä lisäturvaksi, jos sellaista järvillä löytyy.
Oudoilla järvillä - karikot? GPS apuun?
8
203
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikuluotaimet toimii ainoastaan merellä.
- Anonyymi
Kerropa tuo asia niille veneilijöille jotka käyttävät hyvin tuloksin kaikuluotainta järvillä, mm. kalaparvia etsiessään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerropa tuo asia niille veneilijöille jotka käyttävät hyvin tuloksin kaikuluotainta järvillä, mm. kalaparvia etsiessään.
Mitä lie häiriöitä sieltä näkevät. Tosiasia on se että kaikuluotain ei toimi hývin hummuspitoisessa suolattomassa vedessä.
- Anonyymi
Maastokartan ja merikartan yhdistelmä lienee aika hyvä vaihtoehto - en ole kokeillut järvillä, mutta ainakin merellä näkyy runsaasti rantakivikkoa jota ei kaupallisilla eikä virallisilla merikartoilla näy. Itse käytän tabletissa Mapitare karttaa, ensin ladataan alueen tai vaikka koko maan maastokartat, ja sen jälkeen merikartat päälle. Maksaa muistaakseni pari-kolmekymppiä vuodessa, eikä tarvita yhteyttä verkkoon. Päivitykset saa tuolla hinnalla vuosittain . Yhdellaä hinnalla kolmeen omaan laitteeseen.
- Anonyymi
Suurimittakaavaisista maastokartoista todella näkee kivet ja karit paremmin kuin merikartoista. Ilmakuvissa (Google Maps, Google Earth) saattaa myös näkyä matalikot erittäin hyvin.
- Anonyymi
Kuten myös Paikkatietoikkunan ortokuvista.
- Anonyymi
Sama tilanne. Olen tosissani haahveillut eteenpäin näyttävästä kaiusta jota monet plotterit tukevatkin, mutta kun anturi maksaa sen seitsemisen sataa ja avoveneessä ei edes näe plotteria niin kaupan hyllylle ovat jääneet. Jos aloittaja on heti ostanut tyyriin koppiveneen ja budjetissa on vielä varaa niin ensi kesäksi sellainen. PItkään kestää ennenkuin sitä osaa lukea mutta onhan se rantaa lähestyttäessä kai ihan soiva peli. Vielä parempi olisi kun olisi sellainen plotteri joka keräisi muistiin ne omat reitit, uskaltaisi luottaa siihen vanhaan ja koeteltuun reittiin. No, vuosituhansia on osattu veneillä ilman tietokonettakin. Järvikartasta näkee ne varmat reitit ja naapurustolta voinee kysellä reiteistä, paikalliset tietävät.
- Anonyymi
Luotain kunnon lyijypainolla on oiva peli. Laita naruun metrin välein solmut niin syvyys on helppo lukea. Myös airolla voi kokeilla syvyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit422770Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116