Pitäisi saada vanhan toimimattoman 1800b lämmittimen tilalle uusi. Niitä ei varmaan kukaan enää huolla/korjaa pääkaupunkiseudulla ?
Mikä olisi toimiva ja kohtuuhintainen malli tämän vaihtamiseen 30 jalkaiseen purjeveneeseen ? Voidaankohan vanha infrastruktuuria jotenkin hyödyntää
Lämmitin purjeveneeseen
7
207
Vastaukset
- Anonyymi
Uusissa Wallaksissa ja Safireissa on vissiin samat putket. Webastossa ja Safiressa ohuemmat. Tankkikin saattaa hyvin käydä Wallaksessa, jos pysyttäytyy valopetroolissa.
- Anonyymi
Eikun Web... ja *Eberissä* ohuemmat.
Nallen Venehuolto Jollaksessa ainakin huolsi aikaisemmin.Jos uutta etsit niin ehdotan Planar (nykyisin toisella nimellä) .2 kW malli riittää jos entisen teho riitti. Vanhaa struktuuria voi varmaan käyttää, vedät uudet putket vanhojen päälle tai sisään parikymmentä senttiä ja LVI teipillä tiivistys Voit myös käyttää adapteria.Ja dieseliä voi käyttää vaikka petroolia on aikaisemmin käytetty.Meillä Planar maksoi noin 600 Euroa kolme vuotta sitten.Hyvin on toiminut.
- Anonyymi
Vois varmaan tiivistää myös jollain paloa kestävällä villalla.
- Anonyymi
Mulla on vanhan Perkinsin alla öljyisiä puruja. Lämmitän veneen niitä polttelemalla.
- Anonyymi
Mä käytän kuivia koivuhalkoja. Poltan niitä keittiön altaassa koska pilssissä on se kissa.
- Anonyymi
Asensin 30-jalkaiseen purkkariin toissa kesänä Safire 23Di:n vanhan Thermon (Wallas-klooni) tilalle. Uudet ohuemmat putket uitin vanhojen putkien sisältä, mikä helpotti asennusta aika lailla. Savuhormi meni uusiksi, mutta vanha olikin aika kulahtanut. Ja tietysti polttoainepuoli, koska Thermo kävi petroolilla, Safire dieselillä. Tässä tapauksessa laitoin erillisen tankin Safirelle, mutta sen olisi voinut myös asentaa ottamaan dieselin päätankista. Lisävarusteena asensin fiksumman Sirius-ohjauspaneelin. Erittäin tyytyväinen lopputulokseen. Lämmitysteho parani reippaasti ja termostaattiohjaus lisäsi mukavuutta. Hintaa asennuskamoineen ja putkineen tuli 1660 euroa.
https://www.heater.fi/fi/lammittimet/venelammittimet/safire-venelammittimet/safire-23di-diesellammitin-ilmapuhallus-12v.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711931Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211079Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526407Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2265222Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743558
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502523Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735