Ihmettelin vähän, kun määräaikaishuollossa ehdottivat jakohihnan vaihtoa 59tkm ajettuun Skoda Fabia 1.2 tsi -autooni. Auto on vuosimallia 2015. En kuitenkaan suostunut vaihdattamaan vielä jakohihnaa. Onko tästä asiasta omia kokemuksia? Naapurin Toyota-miehen kokemukset kyllä tiedetään.
Jakohihnan vaihto
Anonyymi
3718766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Mikä oli aloituksen pointti?
Se lähinnä, että onko kenelläkään omia kokemuksia asiasta.
Kyllä kuus vuotta vanha remmi kannattaa jo vaihtaa jos meinaa vielä ajella eikä paalata.
Paskaa. Aika ei kovinkaan pahasti sitä kuluta vaan käyttö. Tiedän itsekin yhden Chryslerin jossa on vuoden 2002 hihna ja ei oo katkennut. Auto oli yhdellä eläkeläispapalla joten kilsoja ei paljon tullut. Nyt viimeisen vuoden ollut kuitenkin kovalla käytöllä hänen sukulaisellaan ja hihna ei oo vielkään poikki.
Eiköhän nuo hihnat kulu enimmäkseen käytössä, eikä seistessä.
Aika haperruttaa, kai sen verran ymmärrät. Noihin vaihtoihin annetaan aina kilsat ja vuodet ja vaihto silloin kumpi ennen tulee vastaan, oliko tämäkin uusi asia sinulle suuri tietäjä?
Joo, kyllähän kaikki rapistuu pitemmän päälle, mutta eiköhän tuo vielä kestä.
Itsehän sen päättää, mutta voipi vituttaa jos tuleekin kallista säästöä.
Kyllä se todennäköisesti kestää hyvinkin, mutta entä jos......
Mitä huolto-ohjekirjasi asiasta kertoo? Eri automerkkien ja -mallien huolto-ohjeissa jakohihnan vaihtovälit vaihtelevat valmistajan toiveiden ja kokemusten pohjalta neljän ja kymmenen vuoden välillä, joten kuusi vuotta lienee aivan perusteltu vaihtoväli, jos ajoa on niin vähän, että hihnan joutuu vaihtamaan sen iän perusteella.
Valmistaja saattaa myös muuttaa ohjeaikaa huolto-ohjekirjan lukemasta saamiensa, yleensä ikävien kokemusten perusteella.
Valmistaja/maahantuojan suositus on 6 vuotta / 240 tkm. kumpi tulee ensin. hihna kestää kyllä todennäköisesti pitempään, mutta jos katkeaa on kone-remontti kalliimpi kuin pelkkä hihnan vaihto (n. 500e).
Valmistajan suositus on 10 vuotta, mutta maahantuoja suosittaa 6 vuotta. Jakohihnan vaihto Laakkosella maksaa 750€. Ei ihan halpaa.
Ehkä ei kannata käyttää Laakkosta.
Maahantuoja tietää varmaankin jotain mitä tehdas ei vuonna 2015 tiennyt Suomen olosuhteista ja yleensäkin.
Sori vaan, mutta minä vaihtaisin silti, hihnan vaihtopaikalla ei ole niin väliä.
Laakkonen merkitsee kuitenkin papereihinsa, että hihnanvaihtoa on asiakkaalle huolto-ohjelman mukaisesti auton iän perusteella tarjottu ja jos jotain sattuu, kannen korjauskustannuksiin ei ainakaan ns. takuun perusteella osallistuta.
Ei noin vanhassa autossa enää ole mitään takuuta. Sitäpaitsi tämän palstan perusteella takuu ei korvaa mitään edes uuteen Skodaan.
Ei taratte hihunaa vaihtaa notta niin niin omalla kooriakilla mennyt sellaasen viistonnia yli hihunavaihon ja silti on vielä kovan poijjan autuu. On meinaan är äs mallia nootta niin niin herrojen penetlin tekniikkua.
T.MakeLahest
Ei kannattas yrittää murteella kirjoittaa, jota ei osaa.
Motonetissa 1.2 tsi koneelle hammashihnasarja alkuperäislaatu 99,9 e. Säästää 400 euroo kun vaihtaa ite.
Lisäksi pitää hankkia työkalut ja korjaamohalli sekä autonasentajan pätevyys. Kyllä nekin maksaa.
Ei Skodan korjaamiseen tai huoltoon vaadita pätevyyttä. toisin kuin tojotan hybrideissä joissa pitää olla sähköpätevyys ja insinöörin paperit että voi edes vaihtaa akkua.
Skodaa osaa huoltaa apinakin.
Täytyy myöntää, että apina on tässä asiassa itseäni pätevämpi.
Tuossa videossa joku apina vaihtaa skodaan jakohihnan 10 minuutissa.
https://www.youtube.com/watch?v=fpgDmYo5D1o
Oman vw:n alkuperäisessä hihnassa oli contitechin logot. Motonetistä myytiin gatesin sarja. Ok mutta sen vesipumppu taisi olla made in china paketista luettuna.
Vesipumppu kuluu yleensä vain käytössä. Aika ei sitä kuluta. Kestää varmaan sen 240tkm.
Toki korjaamolla vaihtavat yleensä samalla myös pumpun jos vaihtaa hihnan 6 vuoden välein.
Foordissa on ainakin sotkuista hommoo vaihtaa kumilenkki kun lilluu kaikki jäteöljyssä?🧐🧐🧐
Ne on nua engelsmannit nii huanoja teköön autuu. Hanaki sinäki Är äs kooriakki, tosi menevän ja komian miwhwn autuuu.
T.MakeLahest
Ja liittyy asiaan?
Kenelläkään ei ole siis huonoja kokemuksia Skodan TSI-moottorin jakohihnasta.
No ei. Mitäs huonoja kokemuksia siitä olis. Vaihdattaa kun se on ajankohtaista huolto-ohjelman mukaan, ihan kuin muissakin autoissa.
Näinhän se toimii, on aina toiminut.
Skodan jakopää lienee nykyään markkinoiden paras?
On, varsinkin punaisen torin markkinoiden.
Ai kun ihana nokkela poika, annatko persettä?
Mitäpä sitä vaihtelemaan, parempi kai vaihtaa sitten koko kone niin tulee mukavasti tuoretta tavaraa pellin alle. Joutuu kuitenkin muuten kohta vaihtamaan jonkun muun vian takia.
Mikäköhän se vika voisi olla? Tällä hetkellä moottori ja dsg-vaihteisto toimivat loistavasti. Jos jotain kerrottavaa tapahtuu, niin nostan tämän keskustelun uudestaan ylös.
Ostin hihnasarjan, vesipumpun, uudet nesteet nettikaupasta ja vein kylän korjaamolle ja sanoin että vaihtakaa tai vaihdan pihassa itse. Työ oli 200eur osat 1xx eur.
Hihnalla oli ikää 7v, ei halkeamia
Laakkoselle tai muille isoille maksat jopa puolet enemmän.
Pesetkö itse pyykkisi?
6 vuotta on vaihtoväli