Olen reilut 30 vuotias ja alkoi pari vuotta sitten kiinnostaa aloittaa joku kamppailuharrastus. Ennen koronaa kyselin karateseuroilta, kun niitä on melko lähellä, niin vastaukset oli aika lailla samanlaisia että eivät ota enää minun ikäisiä.
Onko mitään mahdollisuutta oppia enää mitään?
Vanhana aloittaminen?
8
99
Vastaukset
- Anonyymi
Sen verran vielä että olen melko hyvässä peruskunnossa.
Käyn salilla 3-4 kertaa viikossa, rinnallevetoja, kyykkyjä, dippejä jne.
Etunojapunnerruksia menee reilu 30 (tässä on parantamisen varaa, tiedän, ja pyrin nyt 50 toistoon näin aluksi) ja leukoja vetelen 10 kilon lisäpainolla sarjaa.
Käyn kuntopoluilla juoksemassa ja käytän hyväkseni leuanvetotangot ja muut välineet niiden varrella. - Anonyymi
Ainakin Hokutoryu jujutsun voit hyvin aloittaa.. Ja riippuen seurojen tarjonnasta: aikido vähän pehmeämpi vaihtoehto, taekwondo urheilullisempi jne. Kyselet vaan, kun korona rajoitukset hälvenny.. Itsellä 25 vuotta treeniä takana ja ikää yli 40..
- Anonyymi
Kyllä moni aloittaa 50 vuotiaanakin lajin ja kehittyy hyvinkin.
Oma polkuni alkoi 10vuotiaana judolla ja paikkakunnalta muuton takia treeni loppui jo 13 vuotiaana.
Armeijan jälkeen aloitin karaten ja kaksi vuotta treeniä sen jälkeen jujutsu britti ja hokuto ryi 5 vuotta, 45vuotiaana aloitinkrav magan ja nyt 10 vuotta takana krav magaa,paras itsepuolustuslaji ja ikää 55v nuoremmille pistän sparrissa kovaa vastusta kun otetaan hanskat kädessä lyönnein ja potkuin.
Mukaan vaan olet nuori vielä.- Anonyymi
Aloitin karaten 42 vuotiaana ja 50v suoritin mustan vyön 1 dan arvon.
- Anonyymi
30 ei ole vielä mikään vanha.
Aloitin Krav Magan 49-vuotiaana. Ei mitään taustaa mistään kamppailulajista. Ainoat lajit rauhallinen uinti ja vesijuoksu pohjina. Nyttemmin on alkanut polvi kränätä siihen malliin että ei ehkä kauaa tässä riehuta (2,5 v takana), saa nähdä. Mutta täysin terve urheilullinen ihminen pärjää kyllä kamppailulajeissa mainiosti. - Anonyymi
50v on nuori vielä,itsellä tausta sm taso pesäpalloj suunnistus.
Aloitin korealaisperäisen taistelulajin 50v ja nyt 56v musta vyö ja lka nousee korkealle.
Harjoittdlemalla oppii jokainen 3-4treeniäviikossa ja asenne ja musta mestarin taso on mahdollinen saavuttaa. - Anonyymi
Missä muka sanottiin että "ei oteta mukaan"? Pyritkö kilparyhmään vai? Mitä tahansa lajia voi treenata minkä ikäisenä tahansa. Riippuu tietenkin tavoitteista mitä oletat saavuttavasi... Jos meinaat urheilu-uraa kamppailun parissa niin joo voi olla aika vaikeaa 30-vuotiaana, mutta pelkkään treenaamiseen ei ole mitään esteitä, enkä tiedä mitään seuraa mikä tämän estäisi. Ja jos tarpeeksi kovia meriittejä esittää, esim voitat vaikka kaikki seuran kovimmat tyypit 2 vuoden treenien jälkeen eli 30-vuotiaana niin ei siinä sen jälkeen mitään ikää kysellä. Näin toki yleensä ei käy, mutta jos sen teet niin takaan ettei se siihen ikään kaadu.
- Anonyymi
Vaikea uskoa että missään karateseurassa olisi ihan noin sanottu, pikemminkin ovat innoissaan kun saavat aikuisia mukaan. Jokin väärinkäsitys tuossa on täytynyt käydä.
Satavarmasti seura kuin seura ottaa mukaan, eikä 30-v. ole edes mikään vanha aloittaja.
Missäs päin Suomea tämmöistä olisi tapahtunut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452368
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521603Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311588- 641277
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451277The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2431043- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58859Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20849