Kiva on esimerkki julmuudesta, jota somessa ilmenee. Siellä voidaan tarkoituksella ymmärtää asioita väärin, jos se edesauttaa oman agendan toitottamista.
Siellä hyökätään milloin kenenkin kimppuun. Kohteena voi olla kuka tahansa, jota halutaan pilkata aina sopivan tilaisuuden tullen asiota vääristelemällä. Tämä tehdään tavallaan anonyymisti, mutta Konnevedellä kyllä tiedetään, keillä on sivuston käyttöoikeudet.
Hupaisinta tässä on se, että tällainen törky sivusto saa edelleen käyttää Konneveden nimeä ja joku uskoo näitä valheita paremman tiedon tai ymmärryksen puuttuessa. Eikö siitä voisi jo tehdä ilmoitusta jonnekin?
Siellä hyökätään milloin kenenkin kimppuun. Kohteena voi olla kuka tahansa, jota halutaan pilkata aina sopivan tilaisuuden tullen asiota vääristelemällä. Tämä tehdään tavallaan anonyymisti, mutta Konnevedellä kyllä tiedetään, keillä on sivuston käyttöoikeudet.
Hupaisinta tässä on se, että tällainen törky sivusto saa edelleen käyttää Konneveden nimeä ja joku uskoo näitä valheita paremman tiedon tai ymmärryksen puuttuessa. Eikö siitä voisi jo tehdä ilmoitusta jonnekin?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei totuuden kertomisessa mitään pahaa ole.
VOXIS kirpparilla,se tietotoimisto on.
Kivan kertomista asioista on liikkeellä lukuisia erilaisia totuuksia. Tätä tilannetta on helppo käyttää hyväkseen, kun levittää tietoisia valheita. Ihmiset hämmentyvät ristiriiaisen tiedon keskellä ja haluavat uskoa sitä, joka sanoo omistavansa absoluuttisen totuuden. Mutta sellaista ei kukaan pysty tarjoamaan. Ainoa mahdollisuus on käyttää omaa järkeään, olla kriittinen ja käyttää tietolähteenään jotain muuta kuin kivasivustoa. Siten voi päästä edes lähelle todellisuutta.
Vääristellyn "totuuden" kertomisessa on. No, tulee se päivä kun nämäkin kirjoittelijat joutuvat vastuuseen sanoistaan.
Kyllä. Siitä kun kävelee koiran kanssa kohti museota voi hurrrmaantua sanahelinästä. Museolla voi kuulla miten lastu lentää rossin pohjaan.
kuuluuko se museokin tähän soppaan ?
Viimeinen tuomio;) Taitaa olla ainut paikka missä meitä tuollaisista ja tällaisista kirjoituksista tuomitaan. Helvettiin on kyllä konneveteläisillä tunkua.
Sinne ollaan matkalla...
Kiinnostaisi tietää mitä mahotonta siellä KIVA Konnevesi sivuilla oikein on ollut? Onko sieltä poistettu jotain? Minä kun olen katsellut ja ei siellä kyllä ole minun silmiini suurta rienausta ollut.
Kun puhe vielä julmasta? Mitä julmaa siellä on oikein ollut. Voisiko vaikka kopioida jonkun julmuuden tänne? Jotain pappilan siivoushömppää yms. siellä on ollut. Julmaa seurakunnalta tietty. Julmuutta on ollut myös seurakunnan työntekijöillä kun on monenmoista lappua kirjoiteltu. Onko sellaisen julmuuden esilletuomisessa jotain väärää? Julmaahan on että sellaista tapahtuu.
Etkö sinä hyvä ihminen ymmärrä, mitä sinä sinne kirjoitat. Sitä iloa et saa, että pahimmin loukkaavat juttusi tänne kopioisin. Piste.
Voi noita uskonnollisia porukoita jos ei edes kevyttä vittuilua kestetä.
Kyllä kuule kivan jutut ovat sitä laatua, että loukkaavat ei uskovaistakin. Inhottavaa kieroilua ja kuvottavaa että näin häpäistään koko pitäjää.
No ei siellä kyllä mitään julmaa tekstiä ole. Asiat on kerrottu niin kuin ne on menneet. Ei niitä tarvitse jälkikäteen peitellä /korjailla. Tokihan ne muistuttaa kiusaajia kaikesta siitä, mitä on tullut tehdyksi.
Kyllä siellä on julmaa tekstiä. Vääristellään asioita palvelemaan omaa agendaa. Väitetään sitä totuudeksi, vaikka todellisuudessa asia on ihan päinvastoin.
Kannattaa lukea ja katsoa itse mitä siellä sivuilla Facebookissa lukee. Kun lukee niin tulee äkkiä mieleen kuka näitä juttuja tänne kirjoittaa? Ovatko nämä jutut sivuston piilomainontaa?
Kivaa se on, se on mukavaa! Hauskaa!
Kun tätä hupaisaa srk-häsläämistä ihan vasiten hupina sivusta seuraa, ei voi kun yh-
tyä uskonnottomana tunnetun laulun sanoihin; ``-muista että ihmiselämässä riittää
kun selviydytään.`` <3