Minulla on tietty viikkorytmi radion kuuntelun suhteen. Sen lisäksi , että minulla on radio Suomi koko päivän auki, keskityn kuuntelemaan erityisesti tiistaisin teema illan, keskiviikkoisin luonto Suomen tai luontoillan ja metsäradion. Perjantaisin kuuntelen järviradiosta kuuntelijan äänen ja sitten illalla puhlarit. Perjantaisin saatan kääntää myös YLE radio ykköselle klo 19.00 kun välillä tulee teemailtoja. Lauantaisin kuuntelen lauantai talkoot ja loppupäivä menee radio taustalla kunnes tulee ilta ja kuuntelen radio ykköseltä lauantain toivotut levyt ja klo 19.00 alkavat ohjelmat esim tämän runon haluaisin kuulla, lukupiiri tai musiikin toivekonsertin. Sunnuntaisin kuuntelen erikoisesti kadonneen levyn metsästäjät ja sitten joko jatkan radio Suomen parissa tai käännän YLE radio ykköselle jazz iltaan. Radio on lähtökohtaisesti aina auki. Mitä ohjelmia sinä kuuntelet ja miltä kanavalta ?
Mitä ohjelmia kuuntelet ja miltä kanavalta?
Anonyymi
14115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos kotimaista radiokanavaa kuuntelen ihan missä vain valintani on SEA FM, kaikkina vuorokauden aikoina ja erityisesti Perjantai Show 14.00-18.00 ja electronisen musiikin erikoisohjelmat Lauantai 19.00 alkaen.
Poikkeuksena, jos autoillessa sattuu kuulumaan kanava josta tulee itseäni kiinnostavaa urheilua, jossa on selostus mikä tuo kuulijalle esiin mitä meneillään olevassa urheilutapahtumassa tapahtuu. Suomessa kun tuon radioselostustaidon kun omaavat vain harvat.
Moi mr. K, Oulussa tuulee taas
Eikö täällä saa kuulijat vastata toisten kysymyksiin?
Sea FM radiota kuuntelen joka päivä n. 4-6 tuntia, Erityisesti Sea FM Perjantai journalismi on mielestäni Sea FM radion paras ohjelma-osio jonka olen kuunnellut joka perjantai viimeisen 2 vuoden ajan. Sea FM ei mädätä, vaan se laukoo faktoja
Minä kuuntelen radiota pelkästään autossa.
Ennen päällä oli Nova tai Iskelmä, joskus Radio Aalto.
Nykyään kuuntelen pelkästään Pookia vaikka olen koko ikäni (45v) asunut pääkaupunkiseudulla.
En ole ikinä käynyt Pohjanmaalla enkä Oulun tienoilla, ei ole minkäänlaisia siteitä eikä edes tuttuja sillä suunnalla.
Osuin vahingossa kanavan kohdalle kun räpläsin autossa radiota ja kanava sattui kohdalle. Sieltä tuli hyväntuulista murretta tuutin täydeltä ja kotimaista ikivanhaa musaa. Musasta tuli lapsuus mieleen ja se murre oli heti eka kuulemisella aitoa ja luontevan kuuloista. Tykkään.
Baurilla taas hyviä mainostarinoita täällä. Melkein liikutuin.
Ihan höpö juttu. Kukaan alle 70v ei edes kehtaisi tunnustaa kuuntelevansa Pookia. Ihme, kun lapset ei kuuntele puolestaan Järviradiota. Se on sentään vähän monipuolisempi.
Ja mikä ettei. Korona-aikana on radiot ollut päällä 24/7. Toisessa vastaanotttimessa
on Pooki ja toisessa Järviradio. Ja ikää reilusti alle 70 v. Että näillä mennään.
Radio Suomesta klo. 22.05 alkavat musiikkiohjelmat tulee kuunneltua, Jokaniemen sävelradio yms.
Kukaan nykyajassa elävä aito musiikin ystävä ei kuuntele Radio Suomen yksitoikkoisia itseään toistavia musaohjelmia. Samojen kuluneimpien hittien kierrätystä, mitä soittolsitakin kyseisellä kanavalla.
Vain Radio Soi ja Sea Fm. Joskus vois kuunella jääkiekkoa Kärppien pelejä, mutta ei kuulu Kaleva täälläpäin.
Radio Pookilta Kuuntele Tomppaa, Pookin perjantai-ilta, Lauantai-illan huumaa, Toiveet ja terveiset, Pookin aamu, Pooki Viihteellä, Saunatakkitanssit, Puotipuksut. Tuleehan sitä Pookia "hieman" kuunneltua.
Unohdit monotanssit laanilassa ohjelman.
Se on sellaista pukupäällä radion kuuntelua suurta myyntijuhtajaa leikkien.