SEKAROTUISTEN KEINOSIEMENNYS

seropin tahtova

ONko mahdollista lähettää uros koiran siittiöitä saksaan suomesta? Itselläni on puhdasrotuinen koira. Seuraavaksi haluaisin pennun, jonka isä olisi oma koirani ja emä ystäväni koira, joka siis tällä hetkellä asuu saksassa.
Ja mistä asiasta voisi löytää lisää tietoa, onko kellään mitään hinta-arvioita?
Kiitos vastauksestanne!!

8

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hohhoijaa

      Hohhoijaa

    • liikaa

      Projektille tulisi enemmän hintaa, kuin jos tuottaisit Saksasta rotukoiran pennun. Kannattaako panostaa älyttömiä summia seropipennun tähden?

      • seropin tahtova

        Tottakai operaatiolle hintaa tulisi, niinkuin kaikelle nykyaikana, mutta se on vain rahaa. Mietin vaan, että tietäisikö joku mitähän tällainen voisi maksaa. Mutta jos siellä vaan haukotellaan, niin ei kai sitten asiasta tiedetä. Tämän kyseisen pennun hankkimiseen on kyllä ainakin minulle itselleni tarpeeksi päteviä syitä. Vinkkejä koitin vain kysellä, mutta ei kai sitten.


    • kyllä..

      Mutta käsittääkseni tuo lähetys tarvitsee,jonkinlaisen hiilihappojää säilytysastian,jos astianlöydät johon saat putken laitettua,ei uskoakseni tavallista lento-rahtia enempää,olettaisin noin 50euroa, edellyttäen että ,siihen ei tarvita mitään erikoislupaa.

    • Heh

      Miks sä et käy siellä saksassa astuttamassa hurttaasi? Voi ehkä tulla halvemmaks ja vois hedelmöitys onnistua suuremmalla todennäköisyydellä...

      • seropin

        työt ja keskeneräiset opiskelut tekevät matkustamisen aika hankalaksi. ja ikävää matkustaa turhaan jos narttu ei olekaan halukas. ryan airin halpalennotkin pitää varata niin kauan etukäteen, että jos matkaan ei pääsekään niin se on sitten hyvästit rahoille. ruumaan en koiraani laittaisi, sillä kohta 10-vuotias uros ei tykkää matkustamisesta ja joutuisin luultavasti antamaan jotain rauhottavaa. elikkä matka täytyisi siis tehdä rahtialuksella suoraan saksaan, tai viron kautta autolla. eli helpommin sanottu kuin tehty.


      • vähän viisaampi
        seropin kirjoitti:

        työt ja keskeneräiset opiskelut tekevät matkustamisen aika hankalaksi. ja ikävää matkustaa turhaan jos narttu ei olekaan halukas. ryan airin halpalennotkin pitää varata niin kauan etukäteen, että jos matkaan ei pääsekään niin se on sitten hyvästit rahoille. ruumaan en koiraani laittaisi, sillä kohta 10-vuotias uros ei tykkää matkustamisesta ja joutuisin luultavasti antamaan jotain rauhottavaa. elikkä matka täytyisi siis tehdä rahtialuksella suoraan saksaan, tai viron kautta autolla. eli helpommin sanottu kuin tehty.

        Se maksaa ainakin seuraavasti: matkat eläinlääkäriin Saksassa, eläinlääkärin kulut, tarkoitukseen varatun erikoisastian, rahtikulut, tullit, lentokettäkulut, matkat eläinlääkäriin Suomessa, suomalaiset eläinlääkärikulut (niitä ei sitten ihan jokainen kunnaneläinlääkäri osaa tehdä) ja mahdollisia muita kuluja riippuen siitä, onko pakaste- vai tuorespermaa - jos pakaste-, sen säilytys, eikä sitäkään ihan kotipakastimessa voi tehdä ja sekin maksaa).
        IHAN JÄRJETÖNTÄ PUUHAA sekarotuisten pentujen tähden. Yhden pidät itse, niiden muiden pentujen hinnalla et hommaa kustanna, kun se ei useimmiten kannata edes, jos myyt puhdasrotuisia pentuja. Se ei tuo lisäarvoa sekarotuisille pennuille, että pentueen kustannukset ovat olleet kalliit.
        Joskus ihmetyttää, miten tyhmiä ihmiset näille palstoille oikein kirjoittaa...


    • piin

      Sekarotuinen on koira siinä missä mikätahansa muukin, turhaa siitä on kinata. Jos omistaja haluaa sekarotuisen, niin sitten omistaja haluaa. Mitäs se teidän peppua kutkuttaa? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2176
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      100
      1567
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      80
      1285
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1283
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1226
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1044
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1024
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1007
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      932
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      814
    Aihe