Hei!
Olisin kiinnostunut luovuttamaan munasoluja. Olen kuullut/lukenut, että hoito ja toimenpide voi olla aika kivulias.. Kenelläkään kokemuksia? Entä onko kellään tarkkaa tietoa, minkälaisia summia munasolun luovuttajille maksetaan luovutuksesta? Onko palkkio vain nimellinen korvaus? Eroaako yksityisten ja julkisten klinikoiden korvaukset? Tosissani haluaisin auttaa, minulla kun on mitä antaa, mutta pelottaa tuo kipu..Kai se kuitenkin on sen arvoista kun tietää voivansa auttaa ja saa jonkinlaisen kipukorvauksen?!
Munasolun luovutus/kipu/palkkio
4
5151
Vastaukset
- Leila
Niin olen käsittänyt että Suomen laki ei salli korvauksen antamista luovutuksesta. Se katsoo sen sukusolujen myymiseksi.
Lääkkeiden korvaamisesta en tiedä, mutta muuten ainoana palkkiona on hyvä mieli siitä että on saanut auttaa. - anna
ainakin saat lisää tietoa. siellä sisareni kävi luovuttamassa kolme kertaa ja hän sai ainakin rahallisen korvauksen niistä noin 600€/kerta(verollista tuloa).
homma alkaa lääkärintarkastuksella ja psykologi käynnillä. se siksi, että saadaan varmuus sinun olevan tosissasi ja ymmärrät, että munasoluistasi mahdollisesti tulevat lapset eivät ole sinun vaan uuden äidin.
et siis voi tulevaisuudessa vaatia lasta itsellesi vaikka se on tavallaan puoliksi sinun.
varsinaisissa hoidoissa saat kotiisi hormonipiikkejä, jotka sinun on otettava pistämällä vatsaasi ruiskulla tietynä aikana. samoin on kontrollikäyntejä joissa lääkäri seuraa munasolujesi kypsymistä. Normaalimäärä oli kuulemma lääkärin mukaan noin 11 solua, siskollani niitä tuli 29!
piikitysten aikana pitää olla tosi tarkkana seksin ja ehkäisyn kanssa, sillä silloin sinulla on tosi suuret mahdollisuudet tulla raskaaksi ja vielä moniraskauden todennäköisyys on erittäin suuri johtuen lukuisista munasoluista.
lääkäri alkaa katsomaan luettelosta sinun kanssasi mahdollisimman samannäköisen, pituisen ja painoisen naisen. myös hänet tutkitaan ennen solujen istutusta. sisarellani solujen poistopäivä oli perjantai ja maanantaina toinen nainen sai ne sisälleen. he eivät siis tietenkään tavanneet.
poistojen ajaksi annettiin kipulääkitystä (ne poistetaan imemällä).
sisareni mielestä hänen kipunsa eivät olleet kuukautiskipuja pahempia.
muistaakseni hän sai allekirjoitettavaksi lapun, jossa kysyttiin saako hänen tietonsa antaa lapselle kun lapsi on kahdeksantoista.sisareni ei halunnut.
kaikki munasolut pakastettiin, jotta perheellä on mahdollisuus myöhemmin kasvattaa perhettä samoilla soluilla.
ai niin, ja perinnölliset sairaudet kysyttiin ja tutkittiin tarkkaan. jos on sairauksiataakkana, ei välttämättä kelpaa luovuttajaksi.
tässä nyt jotain ensi alkuun. toivottavasti jaksat käydä ruljanssin loppuun hienon asian vuoksi!!- ajno
Hyvästä ja kattavasta viestistä.
- ksa
Olen luovuttanut neljä kertaa ja täällä aiemminkin kokemuksistani kertonut. Jos pelkäät kipua, en suosittele hommaa sinulle! Itselleni luovutus on ollut helppoa ja suht' kivutonta, mutta kivun kokeminen on niin yksilöllistä! Jokuhan pelkää jo neulanpistoakin, ja tuossa niitä piikkejä pitäisi laittaa parin viikon ajan, punktiokaan ei ihan kivutonta ole ja vatsankouristukset jälkeen päin pistivät kyllä itsenikin ensimmäisellä kerralla kulkemaan kaksin kerroin...
Pelkästään rahasta tuota ei kyllä viitsisi tehdä, mieluummin juuri siksi, että on mitä antaa, niin kuin itsekin kirjoitit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815