Mä olen ylipainoinen ja olen yrittänyt laihduttaa jo jonkun aikaa mut se on yleensä sellasta et mä joko en syö ollenkaa parii päivää tai sit ahmin ihan kauheesti ruokaa sisääni ja se ällööttää mua tosi paljon. Oon monta kertaa yrittäny oksentaa mut en oo saanu sitä tulee ylös... ni et tietääks joku miten saisin oksennettuu?? kaikki joilta oon kysyny on sanonu vaa et kyls oksennus tulee jos vaan työntää sormet tarpeeks syvälle kurkkuu. Mut oon yrittäny mut vaik oon työntäny niin syvälle ku saan ni ei oo tullu oksennusta. Mikä neuvoks? Pliis auttakaa!!!
Miten onnistuu....
- - -
3411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
anoreksiian tai sit siihen mikä ny onkaan bulimeeria tai jotai vastaavaa...
syö kunnolla jätä karkit ja herkut vähemmälle ja syö terveellisesti elä laita leivänpäälle voita laita voin siaan esmes tuorekurkkua syö päoivittäin tuhti aamupala kunnollinen lounas ja päivällinen ja illlalla hedelmä tai pari...
syö vähärasvaisia tuotteita ja paljon vihanneksia ...muista kuitenkin että sinun täytyy saada tarpeeksi kaikkia vitamiinejä että pysyt terveenä=)
tuollatekniikalla minä laihduin 10kg ja se on musta aika hyvä suoritus olen nyt normaalipainoinen ja ylpeä kropartani=)
pidä ittes terveenä..
ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA OKSENNA!!!! siitä tulee paha tapa josta seuraa syömishäiriö!!! ja se ei ole ihailtavaa!! sä et taida tietääkään mitä muita ongelmia siitä loppujen lopuksi tulee!
Opettele hyväksymään itsesi sellaisena kuin olet, mutta jos välttämättä haluat pudottaa pari kiloa, niin lisää liikuntaa ja vähennä mm. sipsien syömistä! vaihda ruuat vähärasvaiseksi!!!!
ole kiltti ja jätä nuo oksentamis-ajatukset!!
jos haluat tappaa itsesi niin voit samantien hypätä auton alle! monet ajattelee että jos mä nyt pari kertaa vaan, mutta siitä ei sitten pääsekään eroon!!
laihduttaminen oksentamalla ei todellakaan ole tervettä!!!!! Mene vaikka ravintoterapeutin luo niin hän osaa ohjata sinua eteenpäin, mutta älä oksenna!
...sun vaivaas, mut kuitenkin.
Ite mä oon alipainonen. Painoindeksi 12,2. Mulla on aina kamala olo, sairaalassa pitää käydä lähes päivittäin. Syön huonosti, oksentelen ja itken itseni iltaisin uneen.
Itse olin joskus ihanan normaalipainonen, nyt oon kuikelo. Laihdutin liikaa, ja se siitä sitten..=( Kukaan jätkä ei kiinnitä muhun minkäänlaista huomiota, ne ei varmaan nää mua..=(
Yritän siis sanoa, että jos sun on vaikea laihtua, ni mun on miljoona kertaa vaikeampi lihoa.. Älä yritä oksennella; vatsahappo tuhoaa hampaita pitemmän päälle. Itse mä oksentelin joka päivä, useamman kerran päivässä, ja nyt on hampaat huonossa kunnossa..
Jokaisella on oikeus olla oma itsensä; SIIS MYÖS SINUN!! Voit varovaisesti laihduttaa liikkumalla n. tunnin päivässä, opeteltava tarkat ruoka-ajat(joka päivä siis samaan aikaan syömään, heittoa korkeintaan puoli tuntia) sekä siirrettävä napostelut yhteen päivään, silloinkin korkeintaan kilo herkkuja (karkkeja, chipsejä, keksejä, pullia jne.)
Oksentelu ei auta mitään; se on epämukavaa eikä se loppujen lopuksi ole muuta kuin perheen ruoan ja varojen tuhlausta!
-Lil' Pim-