Onko uusien/käytettyjen markkinoilla kevyttä nostokölivenettä joka sopisi myös pitempään reissuun ja jopa yöpymiseen? Retkeily kiinnostaisi enemmän kuin heinäkuuaamujen satamaralli
Tarvitsen siis helposti ja turvallisesti
purjehdittavan veneen jolla ei tarvitse päästä atlantin eikä edes Pohjanmeren yli ja joka mahtuu rantaväylillle ja jopa rantaan. Vanhat luut ei taivu mihinkään kilparaaseriin. Sais mielellään 3-4 mahtua ainakin päiväreissulle mutta yöpyminen 1-2 henkeä.
Nostokölivene
10
285
Vastaukset
- Anonyymi
Joka vuosi koku kysyy samaa ja päätyy sittem kiintoköliin. Mutta kerrataan: Vähän hintaluokasta riippuu.
Turvalliset ja mukavat on henkilöauton hintaisia ja vaativat rangeroverin vetämään.
Taas sitten vanhat ja oikeasti pienet jullet ja fabolat sai uutenakin kaatumaan vaikka kotijärvellå jos tarpeeksi mokaili ja nyt parin-kolmenkymmenen vuoden ikä näkyy rakenteiden vahvuudessa. Mukavuudet kuin teltassa. On varmaan jokin syy miksi noita ei vesillä nöe. - Anonyymi
Katso nettiveneestä semmonen ku Phobos. Siinähän se olis.
- Anonyymi
Joe 17 menee kysyjän speksiin .
- Anonyymi
Tyvex taisi olla yksi kotimainen joskus noissa nostokölisissä, on niitä näkynyt vielä nettiveneessä silloin tällöin.
- Anonyymi
Tossahan noi äärilaidat - phobos vaatii kunnon nelivetoauton aisan päähän ja maksaa henkilöauton verran ja joe 17 on kiva, halpa, ei uutenakaan mikään kelivene, nyt 40 v päästä useimmissa on kääntököli jumissa tai kiintoköli asennettu.
- Anonyymi
Beneteaulla on First 21.7, 25.7 (260) ja 27.7 ainakin löytynyt nostokölillä.
Kaikilla voi retkeillä, pienimpään mahtuu neljä nukkumaan, ei pelkää kovempaakaan keliä, on helppo käsitellä yksinkin, maston nostaa kahteen ukkoon ilman nosturia ja vetää maasturilla tai pakulla minne vain. Köli alhaalla syväys 1.8m, köli ylhäällä 0,6m.
260:ssä nukkuu mukavasti viisi, keulapunkassa 2 1, toisen kajuutan sohvan saa parivuoteeksi, eli tarvittaessa kuusi.
Köli veivataan vinssin kammella kajuutan pöydässä olevasta tapista ylös ja alas pöydän jalassa olevalla mekanismilla pitkäkseen veneen alle.
First 27.7:ssä köli nousee pystysuoraan "hissillä" kajuuttaan sisään. Siinä on oikea ovellinen takakajuuttakin.
Erilliset veskit löytyvät 260/25.7 sekä 27.7 -malleista. Varaosia saa muutamassa päivässä Ajolanrannan kautta suoraan tehtaalta.
Kokemusta on noista kahdesta pienemmästä. Onhan muitakin malleja ja merkkejä.
Mutta noilla nyt ainakin retkeilee Suomen rannikolla, käy Tallinnassa, Riikassa ja Ruotsissa heittämällä. Käsittely on helppoa ja kun varaosia saa, ei tarvitse soveltaa.
Tottakai noita on muitakin. Mutta näistä nyt tiedän jotain :).- Anonyymi
Tuossa taisi tulla aloittajalle hyvä kattaus!
- Anonyymi
Kyllä tämä saaristoon ja kivisille rannoille ja sjomalaiseen elintasoonn sopiva veneluokka on kadonnut aika lailla. Yksi syy on ehkä se että valmistus on pohjoismaissa päätttynyt ja siksi veneet ovat jollia tai valtameriveneitä. Ja toinen on ehkä se että kaikkinainen retkeily on vähentynyt. Kolmas syy on ehkä se että jengi oppii pienestämpitäen siihen että retkeillessäkin katotaan telkkaria valkoisella plyysisohvalla ilmasoidussa huoneessa. Säälittäväähän se on että isot valtamerijahdit ajaa aamuyöstä asti ehtiäksee samoihin pilttuisiiin paistamaan makkaraa ja saamaan maasähköä - valtamerijahdit jotka kyllä on toknen toistaan hienompia mutta tarkoitettu kovin toisenlaiseen käyttöön.
- Anonyymi
No kuule, jos mä olen johtaja, niin en kai mä missään folkkarissa könyä.
- Anonyymi
Avojollat näyttää olevan maailmalla suosittuja esim. https://www.youtube.com/channel/UCtzWwFEMaEVXejzRKgPjPNA . Illaksi puomiteltta pystyyn ja unta kupoliin. Itse tapaan nukkua maissa riippumatto/laavusysteemillä siellä missä puita on tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli499887Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1115447"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn604388Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1382957Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1432738Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1972653Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait291983- 201717
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.371569Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp231177