Nostokölivene

Anonyymi

Onko uusien/käytettyjen markkinoilla kevyttä nostokölivenettä joka sopisi myös pitempään reissuun ja jopa yöpymiseen? Retkeily kiinnostaisi enemmän kuin heinäkuuaamujen satamaralli

Tarvitsen siis helposti ja turvallisesti
purjehdittavan veneen jolla ei tarvitse päästä atlantin eikä edes Pohjanmeren yli ja joka mahtuu rantaväylillle ja jopa rantaan. Vanhat luut ei taivu mihinkään kilparaaseriin. Sais mielellään 3-4 mahtua ainakin päiväreissulle mutta yöpyminen 1-2 henkeä.

10

409

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka vuosi koku kysyy samaa ja päätyy sittem kiintoköliin. Mutta kerrataan: Vähän hintaluokasta riippuu.

      Turvalliset ja mukavat on henkilöauton hintaisia ja vaativat rangeroverin vetämään.

      Taas sitten vanhat ja oikeasti pienet jullet ja fabolat sai uutenakin kaatumaan vaikka kotijärvellå jos tarpeeksi mokaili ja nyt parin-kolmenkymmenen vuoden ikä näkyy rakenteiden vahvuudessa. Mukavuudet kuin teltassa. On varmaan jokin syy miksi noita ei vesillä nöe.

    • Anonyymi

      Katso nettiveneestä semmonen ku Phobos. Siinähän se olis.

    • Anonyymi

      Joe 17 menee kysyjän speksiin .

    • Anonyymi

      Tyvex taisi olla yksi kotimainen joskus noissa nostokölisissä, on niitä näkynyt vielä nettiveneessä silloin tällöin.

    • Anonyymi

      Tossahan noi äärilaidat - phobos vaatii kunnon nelivetoauton aisan päähän ja maksaa henkilöauton verran ja joe 17 on kiva, halpa, ei uutenakaan mikään kelivene, nyt 40 v päästä useimmissa on kääntököli jumissa tai kiintoköli asennettu.

    • Anonyymi

      Beneteaulla on First 21.7, 25.7 (260) ja 27.7 ainakin löytynyt nostokölillä.

      Kaikilla voi retkeillä, pienimpään mahtuu neljä nukkumaan, ei pelkää kovempaakaan keliä, on helppo käsitellä yksinkin, maston nostaa kahteen ukkoon ilman nosturia ja vetää maasturilla tai pakulla minne vain. Köli alhaalla syväys 1.8m, köli ylhäällä 0,6m.

      260:ssä nukkuu mukavasti viisi, keulapunkassa 2 1, toisen kajuutan sohvan saa parivuoteeksi, eli tarvittaessa kuusi.
      Köli veivataan vinssin kammella kajuutan pöydässä olevasta tapista ylös ja alas pöydän jalassa olevalla mekanismilla pitkäkseen veneen alle.



      First 27.7:ssä köli nousee pystysuoraan "hissillä" kajuuttaan sisään. Siinä on oikea ovellinen takakajuuttakin.

      Erilliset veskit löytyvät 260/25.7 sekä 27.7 -malleista. Varaosia saa muutamassa päivässä Ajolanrannan kautta suoraan tehtaalta.

      Kokemusta on noista kahdesta pienemmästä. Onhan muitakin malleja ja merkkejä.
      Mutta noilla nyt ainakin retkeilee Suomen rannikolla, käy Tallinnassa, Riikassa ja Ruotsissa heittämällä. Käsittely on helppoa ja kun varaosia saa, ei tarvitse soveltaa.

      Tottakai noita on muitakin. Mutta näistä nyt tiedän jotain :).

      • Anonyymi

        Tuossa taisi tulla aloittajalle hyvä kattaus!


    • Anonyymi

      Kyllä tämä saaristoon ja kivisille rannoille ja sjomalaiseen elintasoonn sopiva veneluokka on kadonnut aika lailla. Yksi syy on ehkä se että valmistus on pohjoismaissa päätttynyt ja siksi veneet ovat jollia tai valtameriveneitä. Ja toinen on ehkä se että kaikkinainen retkeily on vähentynyt. Kolmas syy on ehkä se että jengi oppii pienestämpitäen siihen että retkeillessäkin katotaan telkkaria valkoisella plyysisohvalla ilmasoidussa huoneessa. Säälittäväähän se on että isot valtamerijahdit ajaa aamuyöstä asti ehtiäksee samoihin pilttuisiiin paistamaan makkaraa ja saamaan maasähköä - valtamerijahdit jotka kyllä on toknen toistaan hienompia mutta tarkoitettu kovin toisenlaiseen käyttöön.

      • Anonyymi

        No kuule, jos mä olen johtaja, niin en kai mä missään folkkarissa könyä.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1260
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1198
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1132
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1014
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1010
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      49
      827
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      815
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      771
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      196
      708
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      679
    Aihe