Nostokölivene

Anonyymi

Onko uusien/käytettyjen markkinoilla kevyttä nostokölivenettä joka sopisi myös pitempään reissuun ja jopa yöpymiseen? Retkeily kiinnostaisi enemmän kuin heinäkuuaamujen satamaralli

Tarvitsen siis helposti ja turvallisesti
purjehdittavan veneen jolla ei tarvitse päästä atlantin eikä edes Pohjanmeren yli ja joka mahtuu rantaväylillle ja jopa rantaan. Vanhat luut ei taivu mihinkään kilparaaseriin. Sais mielellään 3-4 mahtua ainakin päiväreissulle mutta yöpyminen 1-2 henkeä.

10

409

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka vuosi koku kysyy samaa ja päätyy sittem kiintoköliin. Mutta kerrataan: Vähän hintaluokasta riippuu.

      Turvalliset ja mukavat on henkilöauton hintaisia ja vaativat rangeroverin vetämään.

      Taas sitten vanhat ja oikeasti pienet jullet ja fabolat sai uutenakin kaatumaan vaikka kotijärvellå jos tarpeeksi mokaili ja nyt parin-kolmenkymmenen vuoden ikä näkyy rakenteiden vahvuudessa. Mukavuudet kuin teltassa. On varmaan jokin syy miksi noita ei vesillä nöe.

    • Anonyymi

      Katso nettiveneestä semmonen ku Phobos. Siinähän se olis.

    • Anonyymi

      Joe 17 menee kysyjän speksiin .

    • Anonyymi

      Tyvex taisi olla yksi kotimainen joskus noissa nostokölisissä, on niitä näkynyt vielä nettiveneessä silloin tällöin.

    • Anonyymi

      Tossahan noi äärilaidat - phobos vaatii kunnon nelivetoauton aisan päähän ja maksaa henkilöauton verran ja joe 17 on kiva, halpa, ei uutenakaan mikään kelivene, nyt 40 v päästä useimmissa on kääntököli jumissa tai kiintoköli asennettu.

    • Anonyymi

      Beneteaulla on First 21.7, 25.7 (260) ja 27.7 ainakin löytynyt nostokölillä.

      Kaikilla voi retkeillä, pienimpään mahtuu neljä nukkumaan, ei pelkää kovempaakaan keliä, on helppo käsitellä yksinkin, maston nostaa kahteen ukkoon ilman nosturia ja vetää maasturilla tai pakulla minne vain. Köli alhaalla syväys 1.8m, köli ylhäällä 0,6m.

      260:ssä nukkuu mukavasti viisi, keulapunkassa 2 1, toisen kajuutan sohvan saa parivuoteeksi, eli tarvittaessa kuusi.
      Köli veivataan vinssin kammella kajuutan pöydässä olevasta tapista ylös ja alas pöydän jalassa olevalla mekanismilla pitkäkseen veneen alle.



      First 27.7:ssä köli nousee pystysuoraan "hissillä" kajuuttaan sisään. Siinä on oikea ovellinen takakajuuttakin.

      Erilliset veskit löytyvät 260/25.7 sekä 27.7 -malleista. Varaosia saa muutamassa päivässä Ajolanrannan kautta suoraan tehtaalta.

      Kokemusta on noista kahdesta pienemmästä. Onhan muitakin malleja ja merkkejä.
      Mutta noilla nyt ainakin retkeilee Suomen rannikolla, käy Tallinnassa, Riikassa ja Ruotsissa heittämällä. Käsittely on helppoa ja kun varaosia saa, ei tarvitse soveltaa.

      Tottakai noita on muitakin. Mutta näistä nyt tiedän jotain :).

      • Anonyymi

        Tuossa taisi tulla aloittajalle hyvä kattaus!


    • Anonyymi

      Kyllä tämä saaristoon ja kivisille rannoille ja sjomalaiseen elintasoonn sopiva veneluokka on kadonnut aika lailla. Yksi syy on ehkä se että valmistus on pohjoismaissa päätttynyt ja siksi veneet ovat jollia tai valtameriveneitä. Ja toinen on ehkä se että kaikkinainen retkeily on vähentynyt. Kolmas syy on ehkä se että jengi oppii pienestämpitäen siihen että retkeillessäkin katotaan telkkaria valkoisella plyysisohvalla ilmasoidussa huoneessa. Säälittäväähän se on että isot valtamerijahdit ajaa aamuyöstä asti ehtiäksee samoihin pilttuisiiin paistamaan makkaraa ja saamaan maasähköä - valtamerijahdit jotka kyllä on toknen toistaan hienompia mutta tarkoitettu kovin toisenlaiseen käyttöön.

      • Anonyymi

        No kuule, jos mä olen johtaja, niin en kai mä missään folkkarissa könyä.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      289
      1179
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      291
      1050
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      928
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      849
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      77
      840
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      702
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      518
    Aihe