Ongelma alapäääaaä

Anonyymi

Mulla on ongelma ku olin tyhmä ja sheivasin kaikki mun alapää karvat... Tietämättä mitä siitä voi tulla, ja siis mulla ei oo vielä alkanu kuukautiset. Ja siis voiks siitä oikeesti tulla jotain tämmösseelle 13vee tytölle?

Oikeesti help me! 🖕🤨🔫

4

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi ylläpito poistaa vastaukseni. Sanotaan sitten nätisti ettei karvojen ajelu vaikuta kuukautusten alkamiseen.Ja kuukautisveri ei tule karvoituksesta.

    • Anonyymi

      Onko sinulla säännölliset kuukautiset? Itselläni ei sinun ikäisenä ollut, tulivat ja menivät miten sattuivat. Ethän vielä ole ollut sukupuoliyhteydessä?

    • Anonyymi

      Karvojen ajamisesta seuraavat mahdolliset oireet ovat yleensä varsin paikallisia. Eli näppyjä, karvatupentulehduksia ja sen semmoista. Pahimmillaan joku imusolmuke voi turvota tulehduksen vuoksi. Yleensä on lähinnä henkilökohtainen mieltymys, miten haluaa kehonsa karvat pitää. Karvojen ajelu ei vaikuta hormonitoimintaan. Ihan sama juttu kuin että nyppisit kulmakarvat ja ajattelisit sen vaikuttavan silmien näkökykyyn. Ei vaikuta millään lailla.

      Itseäni haittasi silloin nuorena tyttönä kauheasti, kun alkoi kasvaa tummaa karvaa alapäähän ja kainaloihin. Olin muuten pieni, laiha ja poikamaisen näköinen. Nypin kainalokarvoja, ja joskus kainaloon tuli aika iso paise. Lääkäri oli tietysti vihainen, kun olin nyppinyt karvoja. Samaa tietysti olen tehnyt myöhemmän elämäni ajan, ja olen kai jo niin karaistunut, että iho kestää. En vain tykkää karvoista. Jokainen tekee mielensä mukaisesti. Jossain määrinhän tämä yhteiskunta pakottaakin naisia huolehtimaan karvoista, vaikka sitä ei myönnetä. Monella kasvaa kasvoihin ja huulen päälle karvoja, ja ainakaan niiden poistoa ei moralisoida millään tavoin, päin vastoin pidetään outona, jos on nainen ja viiksekäs.

      Alapääsi karvat kasvavat takaisin normaalin kasvuvauhtinsa mukaisesti. Karvojen kasvaminen saattaa aiheuttaa kutinaa. Kutinaa voi lievittää levittämällä alueelle perusvoidetta. Sinun ikäisen tytön ei varmasti tarvitse vielä ajaa karvoja alapäästä. Voit antaa niiden olla.

    • Anonyymi

      Karvojen ajelu ei vaikuta kuukautisiin, mutta on muuten tosi tyhmää. Naisella kuuluu olla häpykarvoitus. Kainalokarvat sen sijaan on hyvä ajella pois, helpottaa hygieniaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      540
      4665
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3751
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2352
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      486
      2230
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      89
      1578
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      119
      1556
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      81
      1353
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      71
      1339
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe