kiinalaiset diesel-lämmittimet kokemuksia

Anonyymi

Onko monikin asentanut nuita veneeseen ja mitä kokemuksia niistä on ? toimivuus, kulutus ja asennuskokemuksia ? Kumman edullisia näkyvät olevan kun on tottunut että lämmitin maksaa lähemmäs tontun, kotimaiset siihen vielä lisää ?

10

1699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin on toiminut nyt kolmatta vuotta kuomullisessa yhteys- ja kalaveneessä. Maksoi kaikkine härpäkkeineen jotain 140 euroa.

      Ostin ihan uteliaisuuttani. Otin asian siltä kantilta, että jos hönkii lämpöä pressun alle reilun 20 minuuutin siirtymäajossa tai tunnin kalareissuilla, niin ihan kiva. Ja kyllä on tominut ja lämpöä tulee todella nopeasti mikä oamssa käytössäni on plussaa.

      Ja kaikille viisastelijoille ja elvistelijöille nyt jo vaan tiedoksi, ettei edes 500 euron lämmitin koskaan ole ollut mikäään vaihtoehto tai edes harkinnassa. Tonnin kamppeista puhumattakaan. Veneen arvo on jotain 2500 euroa.

      140 euro maksoi enkä ole katunut, enkä kadu vaikka ei enää huomenna toimisikaan. On jo maksanut itsensä. Isoon ja hintavaan matkaveneeseen voi hyvinkin olla perusteltua hankkia kalliimpi lämmitin. Mutta se on sitten jo eri asia.

    • Anonyymi

      Älä yritä jekuttaa. Kiinalainen kopio paska on ihan hanurista. Köyhät ostaa vain laatua, rikkaat tilaa Kiinasta. Niillä on vara tilata uusi samanlainen kuukauden välein hajonneen tilalle. Köyhät käyttää samaa laatu konetta vuodesta toiseen.

      • Anonyymi

        kumma juttu kun melkein kaikki käytettynä myydyt wallakset on kaikki järjestään jostain rikki. Mahtaa olla kalliit varaosat kun päädytään myymään koko rotja ennemmin kun korjataan ja jatketaan itse kääyttöä


    • Anonyymi

      Enpä tiedä mitä sanoa muuta kuin että olen muutaman kerran pitänyt verstaalla päällä mutta käryää niin että ei pysty olemaan. Ja ihan sama vaikka laittaa vehkeen ulos ja lämpöputki vaan sisälle. Olisko viallinen laite sitten

      • Anonyymi

        Tähän mä voisin sanoa sen verran,että tossa viereisessä huoneessa pöhisee parhaillaankin tällainen parjattu Kiina-lämmitin. En uskalla valvomatta jättää,eli en luota, mutta nyt on jo muutaman päivän ollut valvottuna päällä,ja on nytkin. Ei mitään ongelmaa, savut menee avotakan hormiin, lämmittää kämpän (140 m2) 18,4 asteeseen vie löpöä tankillisen (n. 8 l) 10 tunnissa ja on säästänyt jo tänään supersähköpäivänä liki itsensä takaisin. Eli en uskalla suositella,mutta itselle ollut täydellinen laite..


    • Anonyymi

      Neljän kiinanpaskan kanssa tappelin aikani ja heivasin hiiteen. Yksi oli susi jo tehtaalta tullessaan, toinen pelasi viikon toista, kahden kanssa sitten menin nelisen vuotta, ja kannibalisoin aikani niitä kahta paskaa, kunnes meni hermot ja ostin kunnon laitteen. Onhan nuo varmaan ihan ok jos jaksaa harrastaa, ja tuurilla saa jotain hyvääkin.

      • Anonyymi

        Tuollaiseen ”uurastukseen” nyt ei usko Erkkikään.


    • Anonyymi

      Toivottavasti on häkähälyttimet veneessä!

      • Anonyymi

        Häkävaroitin on veneessä lämmitystavasta riippumatta.


    • Anonyymi

      Ostin 110 eurolla tuollaisen 8 kw mallin ebaystä. hyvin toimi mutta ensimmäisen talven jälkeen hallintapääte lakkasi toimimasta. uuden sellaisen tilaus kiinasta kesti melkein 2 kuukautta. Suomesta olisi saanut kolminkertaisella hinnalla. Joo lämmitin toimii, vieläkin kahden kesän jälkeen, mutta ylösnostopäivänä kun oli 2 astetta ilma ja meri 6 astetta, niin vaivoin sai meriläisen sisätilat 15 asteeseen asti. Uutena ja ekana syksynä sillä sai mukavasti yli 20 astetta vaikka avotilassa iso kuomu.
      virran kulutus on hurja. Ja, se digitaalinen käyttöpääte sulkee lämmittimen pois itse jos vähänkin akku heikompi, ja läiskää error lukeman perään. Sitten niistä ohjeista, niin mukana tuli sellainen puolen kämmenen kokoinen sekava ohje joka kirjoitettu jollain puolen millimetrin fontilla, eli täysin hyödytön. kaikki ohjeet joutui katsomaan youtubesta kun satunnaiset käyttäjät niitä tehneet.
      silti, hintaansa nähden hyvä hankinta. aurinko nousee lännestä ennen kun lättäsen 1200 euron läjän seteleitä johonkin suomalaiseen tai saksalaiseen alimitoitetun tehoiseen lämmittimeen. niin se vaan menee, meillä normaaleilla köyhillä kuolevaisilla. uutta kiinalaista kehiin jos vanha hajoaa, tavalla tai toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe