BMW 520d A xDrive kulutus

Anonyymi

Paljonko todellisuudessa BMW 520d A xDrive G30 kulutus, jos ajaa sekalaista ajoa ja maantiellä sellaiset 15km yli rajoituksen. Oikeastaan varsinaista kaupunkiajoa vähemmän. Pysyykö alle 6L/100km?
Ja onko tuossa AdBlue ongelmia esiintynyt?

8

4647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      250Km/h motarilla dieseliä kuluu 3L/100km.

    • Anonyymi

      Kulutus pysyy alle 6 litran, ei kusitankkiongelmaa.

      • Anonyymi

        Älä sinä toyotan omapoika taas valehtele! Ei vie läheskään noin paljon!


    • Anonyymi

      Aikalailla sama, kuluttaako tuo BMW 6 vai 7 litraa satasella.

      Jos ajat 30tkm vuodessa, tulee kuuden litran kulutuksella polttoainekuluiksi 2600 euroa. 7 litran kulutusella polttoainekuluiksi tulee 3100 euroa.

      Kun kyseessä on vähintään 25t euron auto niin voit laskea arvonalennukseksi vähintään 4500 euroa ensimmäisen vuoden aikana.

      Jos siis ajattelit säästää siinä, että autosi kuluttaisi 6,5 litran sijaan 5,9 litraa satasella niin aika piiperryksiä mietit kun talous vuotaa arvonalennuksen puolella.

      Ei tuo 15 km/h yli rajoituksenkaan kuulosta sille että olisit mitenkään ilmastosta erityisesti ollut kiinnostunut ja sen vuoksi kyselisit.

      Mutta juu, ei mulla ole vastausta tuohon varsinaiseen kysymykseen, ihmettelin vain että miksi tuota piti kysyä.

    • Anonyymi

      Paljon vähemmän kuin plug in petroli malli!

    • Anonyymi

      Ja jatketaan.

      Onko 520 g30:ssä jakoketju moottorin etupäässä vai takana?

      • Anonyymi

        takapuolellahan se on, mutta ei hätää sen kestoa lisäsätty ja se menee vaihtoon vain 80 tkm välein

        onneksi vaihto ei masksa kuin 3280 euroa merkkiliikkeessä


    • Anonyymi

      Mootttori täytyy halkaista kahtia jos ketju alkaa rahisemaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      42
      6681
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5242
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4835
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4659
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4505
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      4007
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      154
      3976
    10. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3540
    Aihe