Uniapnea - fibromyalgia

Epäilys

Kuulin sairaalasta, että hoitamattomalla uniapnealla ja fibromyalgialla voi olla jotain yhteistä, että uniapnean hoito on vienyt joiltakin fibromyalgian mennessään.
Onko palstalla kävijöissä fibromyaltikkoja, joilla uniapnea, vaikuttiko CPAP hoito fibrokipuihisi, vähenikö ?

10

4254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouko

      Uniapneahan on rakenteellinen vika, jossa henki ei kulje tietyissä asennoissa ja aiheuttaa hapensaannin heikentymistä. Kyllähän melkein mikä tahansa tauti alkaa helpottua, kun kudokset saavat hapekasta verta. Ja sama toisinpäin: Jos elimistö ei saa hapekasta verta, vastutuskyky heikkenee eivätkä taudit parane, oireet lievene jne...

    • UPPP

      Useimat uniapneapotilaat ja fibromyalgiasta kärsivät ovat ylipainoisia. Liikunta (laihdutus), ja yleinen aktivoituminen muutenkin, auttaa molempiin.

      • Toisenlainen

        Toisenlainen totuus on, että unen puute lihottaa. Se on fakta. Liikunta on huonoin laihduttaja. Sitä paitsi se monille vieläpä pahentaa kipuja kun mielipuolen lailla uskoo että se liikunta on A ja O, joka ei kyllä pidä ihan sinällään paikkaansa.


      • Vain

        No mitenkäs on laita niiden normaalipainoisten ja lasten uniapnea ?

        Tuohon ylipainoon aina tartutaan, mutta olettekos tulleet ajatelleeksi, että uniapnea nimeenomaan tuottaa ylipainoa ?
        On iroonista aloittaa siitä ylipainosta. Jotkut klinikat on fiksuja, että heti hoitoon, ei kukaan jaksa laihduttaa uniapneavaivojen keskellä.

        Kukaan ei välittänyt uniapneastani kun olin lapsi ja nuori. Uniapnea luokiteltiin psyykkiseksi sairaudeksi.


    • fibrosta vapautunut

      Vanha ketju, mutta vastaan silti. Olen 58 v mies. Sairastin fibromyalgiaa vuosia. Lokakuussa 2013 todettiin vaikea uniapnea. CPAP vei kaikki fibromyalgiakivut mennessään, ja fibrolääkitys kävi tarpeettomaksi. Apnea saattaa aiheuttaa elimistöön tulehdustilan, joka diagnosoidaan usein fibroksi samanlaisten kipujen takia.

      • Kiitos vastauksista.

        Miten uniapnea ja fibro liittyvät toisiinsa ?


      • Ai että kun löysi tällaistakin tietoa! Miehelläni on ollut kaiken maailman kivut niin monta vuotta kuin jaksan muistaa. Aina on joku paikka (usein kyllä moni paikka yhtä aikaa) kipeänä ja tosissaan kipeänä, ei vain pientä jomotusta. Hengityskatkoksia on öisin, eli uniapneaa tuntuisi olevan. Olenkin nyt yrittänyt saada häntä uniapnea-tutkimuksiin, mutta hän ei jaksa innostua lähtemään, sen verran masennus vie mielialaa alas.. Mutta voi ihmettä, jos uniapnean hoidolla saisi nämä kaikki kivut poistumaan!! Voisiko sellaista elämää olla, että mies olisi virkeä, hyväntuulinen, kivuton (vaikka edes melkein)?? :=) Aion ainakin yrittää, josko saan hänet uniapneatutkimukseen ja sit nähdään, poistuuko kivutkin..


    • Hiilihydraattien väh

      Eräs tuttavani jolla on pitkään ollut paha uniapnea, on yllättävästi aivan selkesäti vähentyneet hänen oireet, kun lopetti leivän ja kaiken sokeripitoisen sekä perunan syömisen.

      Itse hän sanoo nukkuvansa öyönsä nykyään levollisemmin.

      Samalla hän on laihtunutkin pikkuisen, mutta pelkkä laihtuminen ei selitä tätä, koska hänellä oli uneapnea jo nykyistä vähemmän pulskassakin kunnossa.

      • iso apu

        Kyllä laihtuminen selittää. Jo vähäinen painonpudotus helpottaa uniapneaoireita huomattavasti.

        Myös tupakinpolton lopettaminen ja juomisen saaminen hallintaan ovat tehokkaita luonnollisia hoitoja.


    • Syksykettu17

      Minulle kävi näin.ciipap laite säännöllisesti käytettynä pitää kivut poissa.4v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      99
      3586
    2. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      108
      2225
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      2029
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1794
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1506
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1006
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      940
    8. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      892
    9. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      850
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      827
    Aihe