Elämä on vain pelkkää taistelua päivästä toiseen. Minua on aina inhottu ja olen alkanut uskoa siihen että olen paha ihminen.
Kaikki on vain synkkää ja surullista. Kaipaan sitä että olisin jollekin tärkeä ja rakas. Toivoton olo valtaa mielen usein.
Olen yksin ja usein yksinäinen
Kaikki on vain synkkää ja surullista. Kaipaan sitä että olisin jollekin tärkeä ja rakas. Toivoton olo valtaa mielen usein.
Olen yksin ja usein yksinäinen
Vastaukset 33
Vanhimmat
Älä luovuta toveri!
Kirjoita peiliin, kauniita sanoja itsellesi.
Hyvää yötä 💛 https://youtu.be/KohUW8gaNLQ
Ehkä sinä mies oletkin paha immeinen
Sinusta voi ainakin sanoa, että olet paha, kun tuollaista kommentoit tuollaiseen aloitukseen.
Kanarian saarille menossa?
Sama täällä joka toinen päivä katselen peiliin ja näen ruman otuksen jolla ei ole paikkaa tässä yhteiskunnassa ja on vain ajan kysymys milloin tapan itseni.
Välillä itsekin haluaisin vain nukkua enkä enää herätä. Mitä hyötyä on elämällä joka on pelkkää tuskaa ja pahaa oloa.
Niimpä, mitä järkeä on muutenkaan missään kun ajattelee. Itsekin mietin laulun sanoin usein missä sen teen, valitsenko junan taikka lentokoneen. Merkitys vain on hieman eri mitä tuossa biisissä.
Kai me tullan naisoletettua tähän paapomaan ja vähän surkuttelemaan, ehkä jopa rukkoilemaan?
Pilkkaa ihan vapaasti. Oon siihen tottunut ja eipä mikään miltään tunnu. En halua sääliä enkä muutakaan surkuttelua. Kunhan kirjoitin ja purin mieltäni!
Et taida olla nainen kuitenkaan, että sikäli...
Mitä se sun persettä kutittaa onko aloittaja mies vai nainen kai se sentään saa purkaa jonnekkin tuntojaan ilman että syytellään heti.
No toisena esiintyminen on ”vähän” moraalitonta
Miten näet tuon aloituksen? Pyöriikö maailma ympärilläsi täällä ja kaikki liittyy sinuun? Sinudta en tiedä esitätkö kun defenssit on noin korkealla? Projisointia kenties vaikka itse syyllistyy syyttämäänsä asiaan... Lue vähemmän palstaa niin ei polla sekoa. Monilla ihmisillä on ongelmia eikä ketään kelle puhua.
Ihan omana itsenäni kirjoitan, mutta samapa tuo mitä ajattelet. Et tunne minua etkä tiedä elämästäni mitään.
Sitä samaa. Esittäkää ihan rauhassa 😂
Aika synkät fiilikset täälläkin. Elämä tuntuu menneen täysin pilalle. Olenko täysin epäonnistunut ihmisenä? Olen varmasti yksi pahimmista luusereista keneen voi ylipäätään törmätä. Minulla on paha olla henkisesti, ja kuulemma levitän sitä pahaa oloa ympärilleni. Ehkä pitää sitten elää erakkona, ja katsoa vierestä toisten ihmisten onnellista elämää. Itseäni en kuitenkaan kykene tappamaan, koska uskon että se olisi väärin, eikä lopputulos ole varma, vaan saattaa jäädä eloon vammautuneena. Yritän tässä hiljaisesti hyväksyä oman osani, joka on täynnä kärsimystä.
Elämä ei ole kilpailu kuka on parempi vaan kuka ylipäätään selviää. Olet vielä elossa, opettele nauttimaan elämän pienistä asioista.
Olen yrittänyt nauttia elämän pienistä asioista. Katkeruus kuitenkin valtaa mielen välillä. Minä olisin niin paljon halunnut oman perheen, mutta se haave ei ole toteutunut, eikä todennäköisesti koskaan toteudukaan. Taidan olla liian vanha saamaan lapsia, kun ikää on jo yli neljäkymmentä vuotta. Mietin välillä sitä, miten sukupolvien ketju katkeaa minuun. Evoluutio sanoi minulle ei. Tunnen itseni täysin epäonnistuneeksi ihmisenä.
Ei kannata luovuttaa kaikki on vielä mahdollista. Pitää uskoa mutta myös pyrkiä tekemään asioille jotain vaikka kuinka masentaisi.
Rakkautta ja turvallisia aikuisia kaipaavia lapsia on maailma täynnä! Itsekästä ajatella, että niiden tarvitsisi olla aina omia. Äidillinen voi olla kaikille lapsille, jos pitää lapsista.
No, läpeensä pahat ei ainakaan mieti omaa pahuuttaan. Ehkä tehdä rauha itsensä ja maailman kanssa. Tai jotain. https://youtu.be/OTHRg_iSWzM
Tiedätkö mitä sillä ei oikeastaan ole mitään merkitystä mitä muut sinusta sanovat ja ajattelevat niin kauan kun et anna sen vaikuttaa itseesi ja muodosta itsestäsi mielipiteitä muiden perusteella. Se varmasti rajoittaa myös sitä ettet löydä rakkautta ja vetäydyt yksinäisyyteen. Itse joutunut kohtaamaan viime aikoina todellista taistelua seuraamaan ja olemaan rinnalla kun ystäväni lapsi tulee kuolemaan. Itsellänikin on todella vaikea elämäntilanne johon liittyy myös se että voin itsekin pahimmillaan menettää lapsen. Asiat on suhteellista ja jokaisella on omat murheet joiden kanssa on taisteltava.
Sama tiällä.
Tosin välillä on helpompoo mutta aika surullinen ja sairas sitä on.
Pakko myöntee vaikka välillä mäniskin ihan ok.
Liäkärireissut senkun lissäöntyy.
Kuka ihminen ei paha olisi? Mieti kuinka moni esimerkiksi on uskonut kaikki valheet Donald Trumpista mitä hänestä on levitetty vasemmistolaismediassa. Mieti kuinka itsekästä on vihata jotain ihmistä sen takia mitä joku toimittaja, kuka on poliittiset kantansa valinnut, hänestä sanoo.
En itse luota Trumpiin, en kehenkään maailman johtajaan, mutta tämä on esimerkki vain ihmisten välinpitämättömyydestä totuudelle. Ihmisille kelpaa mitä typerimmät väitteet eivätkä he välitä tarkistaa miten asiat todella ovat. Jeesus on hyvä.
Millä perustelet sen että Jeesus on hyvä ei-uskovalle ihmiselle.
En ole sama henkilö, mutta vastaan kuitenkin. Vastaus mikä heti tulee mieleen on yhteishyvä. Tämä toteutuu monella tapaa. Uskovaisten yhteisö tekee maailmasta paremman ja sopuisamman paikan.
Pelkkä uskominen on henkinen ulottuvuus joka tekee ihmisestä sitkeämmän ja kehityskelpoisemman. Ilman uskoa ihmisten keskinäinen armo ja hyväksyntä on vähäisempää.
Hyvää ei ole olemassa ilman totuutta. Jos on totta kaikki mitä Raamattu opettaa Jeesuksesta, niin sehän tarkoittaa, että hyvää on kun ihmiset uskovat siihen. Jos se taas ei olisi totta, olisi se pahaa. Jos vaikka ateismi olisi totuus, niin koko elämä tulisi rakentaa ateismin varaan. Jokainen ulkonaisesti hyväkin teko murenee jos totuus ei sitä kannattele.
Joh. 3:21
"Mutta joka totuuden tekee, se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki, sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
Tämän takia ainoastaan usko Jeesukseen pelastaa ihmisen Jumalan vihalta. Koska me olemme kaikki langenneet pois totuudesta = hyvästä, valheeseen = pahaan.
Raamattu sanoo että Jeesus on tämä totuus, josta kaikki on saanut alkunsa. Hän on Jumala, ja luonut kaiken. Minä voin esimerkiksi sanoa, että Jeesus tekee täysin oikein ja hyvin minulle jos tuomitsee minut. Kaikkein eniten siksi että Hän on jo uhrannut itsensä pahojen tekojeni vuoksi:
1 Joh. 2:2
"Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman."
Jumalan hyvyys ei-uskoviakin kohtaan on siinä, että Hän on tehnyt itsestään uhrin syntien sovittamiseksi. Se vain ei kelpaa niille ketkä eivät koskaan Jeesuksen sanoihin usko. Mitä muuta Jumala vielä voisi tehdä, että ihmiset Häntä rakastaisivat? Siis sen lisäksi että Hän on itse uhrina iankaikkisesti, kun ei Jumala elä hetkessä, vaan ajattomuudessa?
Joh. 15:13
"Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäväinsä edestä."
Tämä samainen rakkaus on ollut tarjolla kaikille.
...
Millä ihminen itseään puolustaisi: "Minulla oli kiire ahnehtia, vihata, varastaa, huorata, olla ihailtuna, valittaa kohtaloani, syödä, juoda, nukkua, elää elämää, palvella muita jumalia, valehdella ja etsiä kaikkea muuta paitsi Jumalaa"? Ihmiset tuomitaan lopulta sen mukaan ottivatko he vastaan Jeesuksen ja kaikki muu sen rinnalla on katoavaista ja turhaa. Näin on Jumala hyväksi nähnyt.
Vaikeeta se on täällä itseänsä huonommaksi tuntea jos silmät auki kulkee. Surkeimmat turvaa toisiinsa puskaräksytykseen jottei aasit ja asiat väärinpäin sentäs. Olenx oikees vai vääräs ?
Aina kuitenkin löytyy ihmisiä, joiden elämä on vielä paljon surkeampaa, kuin teidän elämänne. Etsikää siis elämästänne niitä positiivisia puolia, varmasti löydätte jotain hyvääkin.
No nyt on aidosta kysymys kerrankin
https://youtu.be/WFxfoRwCQU0