Kaupassa käyminen

Anonyymi

Kaupassa käyminen ahdistaa. Ihmiset on jotenkin niin nyrpeitä, kulkevat kuin kuninkaat ja odottavat että muut väistävät. Siitä ahtaimmasta välistä pitää tunkea ohi. Teen tilaa ja menen aina mahdollisimman kiinni hyllyä, vaikka oikeasti minun pitäisi saada ottaa tuotteeni hyllystä kun en muutenkaan seiso keskellä kulkuväylää. Sitten huokaillaan ja ollaan niin kyllästyneitä että eivät päässeet nopeammin ohi. Mikään ei ole hyvä.

Minä olen kohtelias, enkä katso ketään nenänvartta pitkin, kun ei ole siihen varaa. Ja tuskin silloinkaan katsoisin ja edellyttäisin jotain erityiskohtelua, vaikka olisi siihen varaa. Minulle on opetettu lapsena perus käytöstavat, joita tänäpäivänä harvoin enää näkee.

6

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin osaat tulkita ihmisten silmistä nyrpeyden,kun maski peittää puolet kasvoista.

      • Anonyymi

        Ei osalla ole maskia kasvoillaan lainkaan. Ja kehonkieli kertoo paljon, vaikkei suuta näkisikään. Silmät ja katse kertoo samaa tarinaa kuin kehonkieli ja olemus.

        Ei minusta ole vaikeaa nähdä ihmisten lävitse. Ja väittäisin ettei suun alue ole kovinkaan tärkeä nähdäkseen mikä on henkilön mieliala. Silmät ja kulmat ehkä tärkeimmät. Tai sitten vain huomaan herkemmin sen mihin toiset eivät kiinnitä huomiota?


    • Anonyymi

      Nyrpeys ei ole huonoin vaihtoehto. Ole vain tyytyväinen jos saat rauhassa käydä kaupassa. Ikävämpää olisi naureskelu ja haukkuminen siinä kuuloetäisyydellä ja usko pois on sitäkin tullut joskus vastaan. Itselläni kun käyn pyörällä kaupassa niin maskin käyttö hengästyttää sitten.

      • Anonyymi

        Uskomatonta miten röyhkeitä ihmiset voi olla. Kai se laumasieluisuus on niin tärkeää joillekin. Tai sitten he eivät vain voi sille itse mitään, kun heillä on se geeneissään. Parhain tilanne olisi kuin osaisi vain poistaa mielestään ne turhat ympäristön ärsykkeet.

        Tuossa tilanteessa varmaan ottaisin melunestokuulokkeet käyttöön, kun en vain jaksaisi kuunnella lampaitten räävintää. Riittää kun katsoo sitä harmaata massaa, kun kaikki pukeutuu samaan väriin, samoihin vaatteisiin ja lista vain jatkuu.


      • Anonyymi

        Eihän pyörällä polkiessa tarvitse käyttää maskia, ellet sitten halua välttää katu- tai siitepölyä. Jos kunto on edes kohtuullinen, hengitys tasaantuu pyörämatkan jälkeen nopeasti (vielä nopeammin jos hidastaa hieman ennen kaupalle saapumista). Sen jälkeen maskin voi laittaa kauppaan sisään mennessä eikä enää hengästytä.


    • Anonyymi

      Minä en välitä muista kaupassa liikkuvista ihmisistä muuten kuin kierrän maskittoman vähän kauempaa. En edes katsele muita ihmisiä kuin senverran etten kävele päin. Keräilen ostokseni ja maksan ne. Käytän vieläpä mieluummin itsepalvelukassaa jos sellainen on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      193
      2604
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      40
      2483
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2159
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2113
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2054
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2040
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      68
      1444
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      132
      1267
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1137
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      56
      1001
    Aihe