kauhukirjallisuus

kirjallisuuden ystävä

Teen pienimuotoista tutkimusta kauhukirjallisuuden lukijakunnasta. Olisi mukava tietää teidän suhtautumisestanne kauhukirjallisuuteen: luetteko kauhukirjallisuutta ja miksi?

6

1493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luen. Ja miksikö? Se on jostain syystä kivaa.

      Sairasta tai ei, mutta kauhutarinat ovat aina liittyneet jollakin tavalla ihmisten elämään kautta historian. Jo muinaisilla nuotiotulilla kertoiltiin kummitusjuttuja, peloteltiin pahoilla hengillä. Urbaanilegendat, kauhuromaanit ja kauhuelokuvat ovat vain päivitettyä kansanperinnettä.

      Alunperinhän mm. Grimmin satujen kohderyhmänä eivät olleet lapset, vaan ne olivat aikuisten kauhutarinoita.

    • -Marino-

      Olen kauhulirjallisuuden- ja elokuvien satunnaiskuluttaja. Itselleni kauhu on tavallaan "mielen extremeä", on jännittävää ja mielenkiintoista kokea pelon ja jännityksen tunteita, hallitussa ympäristössä. Adrealiinin erityshän tuo myös hyvänolontunetta, johon ymmärtääkseni voi jäädä koukkkuun, kuten esim liikunnan lisäämän endorfiinin tuomaan hyvänolontunteeseen.
      Itse koen kauhun lukemisen ja katsomisen hiukan lapsellisena (vrt kummitusjutut)itsensäpelotteluna, jonka viihdearvoa en toki kiellä.

    • elisant

      Ylpeänä tunnustaudun minäkin kauhun ystäväksi!
      Miksikö? Hmm...
      H.P. Lovecraft on joskus ilmaissut asian seuraavalla tavalla: "vanhin ja voimakkain ilmiskunnan tunteista on pelko, ja vanhinta ja voimakkainta pelkoa on tuntemattoman pelko."
      Kautta aikojen ihmistä on kiinnostanut tuntemattomat voimat, oudot ja selittämättömät tapahtumat, yliluonnolliset ilmiöt sekä erilaisiin pelkoihin liittyvät teemat. Kauhukirjallisuuden perusolemusta on antaa näille ihmisen peloille hahmo ja "dramatisoida" niiden esiintuloa toimien ikäänkuin "varaventtiilinä" tai "suodattimena" lukijalle. Ja tottakai... jokainen rakastaa kunnon säikähdästystä.

      "En tahdo lainkaan vähentää kertomuksesi vaikutusta, mutta en voi olla sanomatta, kuinka, totta vie, karvani nousivat pystyyn..."
      (Petronious, Trimalkion pidot)

    • Mörkö

      Jo aivan pienet lapset rakastavat kummitusjuttuja. Pelontunne kiehtoo, kun voi samanaikaisesti käpertyä juttua kertovan aikuisen turvalliseen kainaloon. Eiköhän kauhukirjojen lukeminen tai kauhuleffojen katseleminen oli vähän sama asia?

    • tanjuska007

      ...on lähellä sydäntäni. Miksi?Sitä en osaa sanoa. Ehkä osasyynä on enemmän tai vähemmän omituinen luonteeni.Tai sitten se että kaikki mikä on pelottavaa kiehtoo minua.

    • ???

      öööö`????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1753
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1169
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1168
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      35
      797
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      734
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    10. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    Aihe