Liittyy enemmän muinaisuskontoihin kuin luonnonuskontoihin, mutta kysympä kuitenkin.
Eli oliko muinaisten viikinkien uskontoa harjoitettu Suomen alueella, vai oliko tälle alueelle jokin tietty uskonto? Esimerkiksi Odin ja suomalaiset jumaluudet kuten Ahti. Oliko näillä uskonnoilla mitään yhteistä keskenään, ja mikä näiden historia oli? Oliko suomalaiselle uskonnolle (Tapio, Mielikki sun muut) jotain tiettyä nimitystä?
Kysymys
8
1028
Vastaukset
- Mörri
On muistettava, että Agricolan Psalttarin esipuheessa hämäläisillä ja karjalaisilla oli eri jumalat. On luontevaa ajatella, että heillä oli myös eri uskonnot.
Varmuudella tiedämme, että heimoveljemme eestiläiset harjoittivat samaa uskontoa kuin germaaninaapurinsa, mutta vain omilla nimillään. Heille Odin oli Uku, Tor oli Taara jne. "Kes sulle Taara appi", olkoon Tor avuksesi.
Koska eestiläiset olivat suomalaisista läheisimmissä tekemisissä varsinaissuomalaisten ja hämäläisten kanssa, on luontevaa ajatella, että heidän uskontonsa oli samanlainen. Ja on myös luontevaa ajatella, että varsinaissuomalaiset ja hämäläiset harjoittivat viikinkien uskontoa niin, että he antoivat jumaluuksille omat nimensä.
Ja kulttuuriantropologisesti näin todella onkin.
Ukko on sama jumaluus kuin viikinkien Odin ja germaanien Wotan. Turisas, joka antoi "voiton sodas" on sama jumaluus kuin viikinkien Tyr ja germaanien Thurisas. Toria vastasi puolestaan Tuuri, joka oli tavallisille ihmisille paljon läheisempi jumaluus kuin Ukko Ylijumala Virokannas. Hänen nimensä on jäänyt yhä edelleenkin tarkoittamaan onnea, "kävipä hyvä tuuri" (= Tuuri [Tor] oli suosiollinen). Kaikki hämäläisten jumaluudet on löydettävissä viikinkimytologiasta.
Samoin kuin suomalaiset ja hämäläiset omaksuivat roomalaiskatolisuuden Lännestä, samoin he olivat muutaman sata vuotta aiemmin omaksuneet viikinkien uskonnon germaaninaapureiltaan.
Karjalaisten osalta tilanne on erilainen. Karjalaiset olivat maantieteellisesti lähimpänä muita suomalais-ugrilaisia kansoja, ja he todennäköisesti olivat sekä säilyttäneet alkuperäisen fennougriuskonnon ja toisaalta omaksuneet slaavilaisia jumaluuksia. Mutta ortodoksisuus levisi nopeasti 1100-luvulle tultaessa karjalaisten piiriin, ja 1200-luvulle tultaessa Karjala oli jo täysin ortodoksinen. Tämän työn hoiti loppuun Novgorodin suuriruhtinas Jaroslav. Agricolan Psalttarin karjalaisten jumalaluettelo kuvaa synkretismin aikaa; aikaa, jolloin karjalaisten jumaluudet synkretisoituivat ja nivoutuivat ortodoksiseen tapakulttuuriin ja perinteeseen sekä pyhimyksiin.
Mielenkiintoisin Kalevalan runoista on "Marjatan poika"; se kuvaa tuota synkretisoitumista ja sitä, miten pakanallinen ja kristillinen kulttuuri nivoutuvat lopulta yhteen. - eräsvain
Pistä Googleen "ytimennävertäjät" niin saat ainakin jotain tietoo heidän kotisivuiltaan suomen muinaisuskonnosta.
- Silakkaloota
Suomen muinasuskosta saa tietoa esim . Anna-Leena Siikalan kirjasta Suomalainen samanismi sekä muista uskonto- ja kansatieteellisistä teoksista. Ytimennävertäjien sivuilta saa tietoa uususkonno(i)sta, joka on keinotekoisesti rakennettu "muinaisuskon" rippeistä mielikuvitusta käyttäen nätiksi paketiksi.
- oli yhteistä
Oli Suomensukuisilla kansoilla jotakin yhteistä alkuperää uskonasioissa.
Nimittäin Viron kielellä sana suomi tarkoittaa kalan kolmiomaista evää tai suomua joskus myös talttaa, vatja tarkoittaa vatjalaisten kielellä samaa eli yleensä kolmiomaista talttaa.
Kun sitten tullaan Suomenkieleen, niin sana vaaja on lähimpänä, eli kolmiomainen taltta tai evä.
Vepsä on väännös tästä, eli Suomenlahden ympärillä eläneet suomensukuiset kansat ovat omanneet samankaltaisen uskonnon, ehkä koko nimikin Suomenlahdelle on tullut tästä. - auringonsäde
Lähinnä kiinnostaa se, miksi Suomesta ole (minun tietojen mukaan) löytynyt riimukirjoitusta. Läheisen sijainnin ja hyvien kulkureittien perusteella viikinkiusko olisi voinut levitä tännekin, mutta miksi Suomessa ole mitään merkkejä siitä?
Osasyynä: myöhemmin Suomena tunnettu alue oli viikinkiaikana niin harvaan asuttua, ettei tänne kannattanut suuremmin tulla.
Vaikka joitakin kauppapaikkoja rannikolla olikin (Turun saaristossa), jäi muu Suomea vastaava alue lähes kokonaan vaille viikinkien vaikutusta.
Kuitenkin: Suomesta on tehty riimukivilöytöjä, joista esimerkiksi
http://www.rosala-viking-centre.com/museo.htm- auringonsäde
awyrol kirjoitti:
Osasyynä: myöhemmin Suomena tunnettu alue oli viikinkiaikana niin harvaan asuttua, ettei tänne kannattanut suuremmin tulla.
Vaikka joitakin kauppapaikkoja rannikolla olikin (Turun saaristossa), jäi muu Suomea vastaava alue lähes kokonaan vaille viikinkien vaikutusta.
Kuitenkin: Suomesta on tehty riimukivilöytöjä, joista esimerkiksi
http://www.rosala-viking-centre.com/museo.htmKiitos linkistä ja selvennyksestä! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821319Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021098Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631093Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631023Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119801- 77735
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121734