Nuori jolla yliliikkuvat nivelet

Anonyymi

Olen 16v poika ja minulla on ollut muutaman kuukauden lihakset todella kipeät niitä särkee ja raajoja muutenkin särkee. Fysioteraupeutti katsoi että minulla on yliliikkuvat nivelet ja kaikki muu oli ok. Hän antoi minulle venyttely ja lihasvahvistus liikkeita tehtäväksi ja ohjeita miten en rasittaisi lihaksia ja niveliä. Onko teillä kokemuksia nivelten yliliikkuvuudesta? Olisi kiva kuulla. Jotenkin en meinaa uskoa että venyttely saisi kivut pois mutta saa nähdä.

2

237

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koeta päästä lääkärintutkimukseen. Fysioterapeutti ei voi tehdä diagnooseja. Tosin lääkäritkin saattavat olla asenteellisia, toiset jopa ihannoivat yliliikkuvuutta. Mutta ajatukseni on se, että tietyssä määrin yliliikkuvat nivelet ovat normaali ilmiö. Joka kymmenennellä on yliliikkuvat nivelet. Diagnoosin saa, jos on ollut pitkäaikaista oireilua yliliikkuvista nivelistä. Yliliikkuviin niveliin voi kuitenkin liittyä jokin sidekudossairaus tai muu sairaus. Siitä syystä olisi hyvä tarkastaa lääkärissä, että asiasi ovat kunnossa.

      Itse sain diagnoosin vasta yli 40 vuotiaana, mikä on varmasti aika harvinaista. Itselläni oireili lähinnä selkä. Nilkat, ranteet ja lonkat ovat varsin irtonaiset ja saattava kipeytyä. Selkäni väsyy helposti, joten lepuutan sitä useamman kerran päivässä. En jaksa olla jalkeilla koko päivää. Myös aivot uupuvat (aivosumu), jos yritän pysyä jalkeilla selän kivistyksestä huolimatta. Sormeni ovat jo vähän jäykistyneet iän myötä. Lihaskipuja minulla ei ole.

      Varmista oikea diagnoosi lääkärissä! Noin nuorena alkanut oireilu vaikuttaa mm. ammatinvalintaan. Ja taustalla voi olla jokin vakavampi sairaus. Fysioterapeutin diagnoosi ei riitä. Itse pääsin tutkimuksiin työkykytutkimusten yhteydessä, ja minut tutki ammattitaitoinen fysiatri (siis alan erikoislääkäri, ei fysioterapeutti). Minulla on rajoituksia eri asioiden suhteen, ja ilman virallista diagnoosia et saa kuntoutusta tms, jos sellaista tarvitset. Ei kannata rikkoa itseään väärällä ammatinvalinnalla, kun oireilee noin nuorena.

    • Anonyymi

      Kannattaa jatkaa säännöllistä treenaamista, sillä tavoin voit ennaltaehkäistä yliliikkuvuudesta johtuvia ongelmia mutta tähän väliin varoituksen sana.

      Älä ota tavaksi rasittaa kroppaa liikaa koska yliliikkuvat nivelet ja sidekudokset eivät kestä sellaista niinkuin "normaali" keho.

      On varmaan silti hyvä kysyä myös fysiatrin mielipide yliliikkuvuudesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1074
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1049
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      861
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      769
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      747
    6. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      640
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      627
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      201
      610
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      582
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      263
      495
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      102
      488
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      408
    17. 30
      407
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      144
      390
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      358
    Aihe