Scruffs-punkkihuivi haittavaikutukset?

Anonyymi

Ostin 13 kg painavalle aikuiselle sekarotuiselle koiralle Scruffs Insect Shield-punkkihuivin. Eilen ensimmäinen päivä kun huivi oli koiralla koko päivän kaulassa. Illalla puoli seitsemän maissa koira alkoi läähättää kovasti, takajalat lähes pettivät alta ja kävely oli epävarmaa ja horjuvaa. Selän lihakset kivikovat ja takajat tärisivät. Otin huivin pois, annoin tulehduskipulääkkeen ja koira häkkilepoon valvovan silmän alle. Tärinä helpotti nopeasti ja selän lihakset pehmenivät. Kolme tuntia myöhemmin käveli normaalisti ja muitakaan oireita ei enää ollut. Koira on oikein pirteä ja iloinen. Huivia en ole uudestaan koiralle uskaltanut laittaa. Huivin vaikuttava aine on permetriini ja valmistajan mukaan huivista ei irtoa koiraan tätä ainetta, mutta hieman mietityttää. Exspot-punkkilitkussa sama vaikuttava aine ja siinä haittoina mm. lihasjäykkyys, kouristelu, halvausoireet ja/tai ataksia. Onko muiden koirille tullut oireita kyseisestä huivista? Ja en tarvitse ohjeita eläinlääkärille soittamisesta, osaan sen ihan itse ja olen myös tietoinen koirien monista selkävaivoista eli en tarvitse tietoiskuja niistäkään. Lähinnä kiinnostaa muiden kokemukset tuosta huivista.

4

8025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö huivit ole aika uusi keksintö, ehkä ei ole kokemuksia.

    • Anonyymi

      Ollaan käytetty punkkihuivia jonkin aikaa ja nyt pienemmällä koiralla (6,5kg) on alkanut lähteä karva niskasta. Se karvanlähtö tuli sopivasti trimmauksen jälkeen, joten mietin ensin, että voisiko johtua siitä. Mutta taidan kokeilla nyt jättää huivin pois, alkaako karvat taas kasvaa.

    • Anonyymi

      Joku palstapelle pahoitti täällä mielensä ehdotuksesta tehdä tietoiskuja avustajakoiran irtipääsyn suhteen meneteltäessä-...

    • Minulla on kilon verran kevyempi sekarotuinen koira. Aikaisempi pilleri joka otettiin vain 3 kuukauden välein sopi yhden kesän ja sitten ei enää. Oli reseptilääke niin kuin nyt tämä mitä nyt syö.
      Söi viime kesän ja tähän asti punkkilääkettä nimeltä Simparica. Tähän asti on sopinut todella hyvin. Koira ei reagoi siihen millään lailla.

      Tehokas myös, ei ole ollut punkin punkkia vaikka alueellamme on runsaan koirakannan vuoksi myös paljon punkkeja. Lisäksi puput, linnut ym. pieneläimet viihtyvät täällä.

      Yhden tabletin sanotaan vaikuttavan 4 viikkoa. Tein testin. En antanutkaan pilleriä heti kun aika oli täysi vaan vahdin ja tarkistin koiran joka ilta. Oli kulunut 6 viikkoa ja 3 päivää kun ensimmäinen punkki oli kiinni. Ehkä huomioon pitää ottaa se että koira oli syönyt tätä lääketta jo 2x4 viikkoa eli kahdeksan viikon ajan.
      Ennen olin päiväntarkka mutta hyvin voi ajatella pilleriväliksi kuukauden eikä päivälleen 4 viikkoa.

      Olen erittäin tyytyväinen tähän ja hinnaltaankin on edullinen mielestäni.

      Aikaisemmin kokeilin niitä niskaan laitettavia mutta koirani tiheän turkin vuoksi en
      saanut sitä nahkaan vaan osa oli karvoissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe