Scruffs-punkkihuivi haittavaikutukset?

Anonyymi

Ostin 13 kg painavalle aikuiselle sekarotuiselle koiralle Scruffs Insect Shield-punkkihuivin. Eilen ensimmäinen päivä kun huivi oli koiralla koko päivän kaulassa. Illalla puoli seitsemän maissa koira alkoi läähättää kovasti, takajalat lähes pettivät alta ja kävely oli epävarmaa ja horjuvaa. Selän lihakset kivikovat ja takajat tärisivät. Otin huivin pois, annoin tulehduskipulääkkeen ja koira häkkilepoon valvovan silmän alle. Tärinä helpotti nopeasti ja selän lihakset pehmenivät. Kolme tuntia myöhemmin käveli normaalisti ja muitakaan oireita ei enää ollut. Koira on oikein pirteä ja iloinen. Huivia en ole uudestaan koiralle uskaltanut laittaa. Huivin vaikuttava aine on permetriini ja valmistajan mukaan huivista ei irtoa koiraan tätä ainetta, mutta hieman mietityttää. Exspot-punkkilitkussa sama vaikuttava aine ja siinä haittoina mm. lihasjäykkyys, kouristelu, halvausoireet ja/tai ataksia. Onko muiden koirille tullut oireita kyseisestä huivista? Ja en tarvitse ohjeita eläinlääkärille soittamisesta, osaan sen ihan itse ja olen myös tietoinen koirien monista selkävaivoista eli en tarvitse tietoiskuja niistäkään. Lähinnä kiinnostaa muiden kokemukset tuosta huivista.

4

8257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö huivit ole aika uusi keksintö, ehkä ei ole kokemuksia.

    • Anonyymi

      Ollaan käytetty punkkihuivia jonkin aikaa ja nyt pienemmällä koiralla (6,5kg) on alkanut lähteä karva niskasta. Se karvanlähtö tuli sopivasti trimmauksen jälkeen, joten mietin ensin, että voisiko johtua siitä. Mutta taidan kokeilla nyt jättää huivin pois, alkaako karvat taas kasvaa.

    • Anonyymi

      Joku palstapelle pahoitti täällä mielensä ehdotuksesta tehdä tietoiskuja avustajakoiran irtipääsyn suhteen meneteltäessä-...

    • Minulla on kilon verran kevyempi sekarotuinen koira. Aikaisempi pilleri joka otettiin vain 3 kuukauden välein sopi yhden kesän ja sitten ei enää. Oli reseptilääke niin kuin nyt tämä mitä nyt syö.
      Söi viime kesän ja tähän asti punkkilääkettä nimeltä Simparica. Tähän asti on sopinut todella hyvin. Koira ei reagoi siihen millään lailla.

      Tehokas myös, ei ole ollut punkin punkkia vaikka alueellamme on runsaan koirakannan vuoksi myös paljon punkkeja. Lisäksi puput, linnut ym. pieneläimet viihtyvät täällä.

      Yhden tabletin sanotaan vaikuttavan 4 viikkoa. Tein testin. En antanutkaan pilleriä heti kun aika oli täysi vaan vahdin ja tarkistin koiran joka ilta. Oli kulunut 6 viikkoa ja 3 päivää kun ensimmäinen punkki oli kiinni. Ehkä huomioon pitää ottaa se että koira oli syönyt tätä lääketta jo 2x4 viikkoa eli kahdeksan viikon ajan.
      Ennen olin päiväntarkka mutta hyvin voi ajatella pilleriväliksi kuukauden eikä päivälleen 4 viikkoa.

      Olen erittäin tyytyväinen tähän ja hinnaltaankin on edullinen mielestäni.

      Aikaisemmin kokeilin niitä niskaan laitettavia mutta koirani tiheän turkin vuoksi en
      saanut sitä nahkaan vaan osa oli karvoissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe