Mahoton meno näillä narkkareilla. Eikö ole mitään instanssia joka saisi heitä aisoihin?
Sakotus ei auta yhtään, sakkolaput heittävät roskin samantien.
Mitään menettettävää ei ole, teki mitä vaan.
Roskasakkia.
Sakotus ei auta yhtään, sakkolaput heittävät roskin samantien.
Mitään menettettävää ei ole, teki mitä vaan.
Roskasakkia.
Vastaukset 138
Vanhimmat
Taidat olla kateellinen kun toisilla on vapaata aikaa harrastaa ja chillailla. Voi kuunnella musiikkia ja tehdä mitä haluaa.
Ootsä tosissaan. Ett joku olis narkkareille kateellinen.?
Ymmärrän ett sä luulet olevas parempi, se kuuluu narkkarien maailmankuvaan, ett te luulette ittestänne mahottomia. Mutt elämä ei oo kyll mitenkään kadehdittavaa, ei pätkääkään.
No bää, käy sinä töissä ja herää joka aamu. Toiset ne vain saa ottaa vapaammin.
Ethän oo tosissaan.
Narkkirin elämä ei ole helppoa.
Tosin kuninkaiksi he itsensä tuntevat ja muu väki on heidän puheissaan yhteiskunnan vankeja.
Mutta jokainen selviytynyt narkkari kertoo kyllä ihan toista tarinaa siitä, mitä se heidän elämänsä oikeasti on ollut.
Tiedätkös muuten, että mulla on vapaata aikaa ihan 24/7 ja rahaakin tehdä mitä haluan. Asun omassa asunnossa ja mietin ostaisinko säästöilläni toisen, jonka panisin vuokralle. Mutta narkkarien takia idea ei taida olla hyvä.
En ole narkkari, vapaus on.
Mietipä sitä.
No kun en käy töissä.
Rahaakin on.
Mietipä sitä!
niin linnassa on aikaa.
Keski-ikä kuitenkin sen verran lyhyt että kyllä luonto hoitaa.
Nämä myyjät pitäis saada kuriin mutta eipä mitään tahoa enää kiinnosta.
Viikolla Cittarin eessä oli narkkimuija ja jätkä pyörätulissa. Jäbältä oli jalat amputoitu polvista alas. Surkutteli kohtaloaan. Sitä saapi mitä tilaapi.
Mitäpä niistä jaloista kun on saanut chillailla pääsekaisin aivottomana.
Narkkarit alkaa hillua kun ne ei oo saanut p....a. Päihteet on iso-ongelma ja koko ajan pahenee vaan.
Päihteidenkäyttäjäkin on ihminen eikä mikään narkki. Moni joutuu käyttämään päihteitä koska yhteiskunta on alkanut syrjiä.
Käytättehän tekin viinaa niin mikä ero sillä on jos joku viihteilee jollain muulla? Ja mitä tukiin ja korvauksiin tulee niin on vain kohtuus että kela antaa kuukausikorvauksen yhteiskunnan puolesta.
Syö paskaa, kukaan ei työnnä sitä roinaa sun suonees ellet halua.
Joutuu käyttämään koska yhteiskunta syrjii?? Mitä helevettiä? Eiköhän se mee ihan toisinpäin, että ensin ovat alkaneet käyttämään ja tekemään rikoksia, ja siitä syystä niitä nyt syrjitään. Pitäis varmaan ilmaset aineet antaa ja taputella päälaelle?
Oli ihminen, kunnes hän vaipui jonnekin ihmisyyden allikkoon.
Sen tien hän valitsi ihan itse, kun ei ollut älyä eikä ymmärrystä.
Mutta kaikki ei ole menetetty. Syvästäkin allikosta on monet selviytyneet käsittämättömästi normaaliin elämään. Tylsyys onkin ihanaa.
Mutta sekin pitää itse tahtoa, ei äidin tai isin.
Sillä on se ero että viina on laillinen huume, huumeet eivät ole. Ero on siis aikamoinen,
Alkoholi on ihan laillinen aina nautittavaksi. Nämä narkkien tuotteet eivät ole. Siinä on aika suuri ero ja vaikka alkoholi on haitallista niin lopulta haitat ovat pienemmät kuin näillä muilla aineilla.
Siis kysytkö oikeasti että mikä ero on viinan juonnilla ja huumeilla. Yksi vissi ero on. Viinanjuonti on laillista, huumeet eivät.
Toinenkin huomattava ero on se että jos samassa rapussa juodaan jossain viinaa niin haju ei tule meille sisään. Toisin on huumeiden kanssa. Paska makea lemu leijailee rapussa kuin myös aiemmin tuli meille kotiin. Asiasta huomautettiin, nyt haisee enää vain rapussa.
Että kyllä eroa on. Heikot sortuu mieron tiellä, näinhän tuo lienee.
Juuri näin!
Useimmat ovat kyllä aloittaneet sen verran nuorina, ettei yhteiskunta ole mitenkään ehtinyt syrjimään.
Toivottavasti ei ole kaukana se päivä kun tuo porukka voidaan viedä kuopan reunalle....itsensä kaivaman.
Ja sun. En ole narkki. Sinunlainen juippikaan ei saa taivaasta paikkaa vaikka lompakko olisi kuin paksu. Rikkaat jupit sinne monttuun mieluummin
Taidat olla vähän tyhmä. Mitä helvettiä lompakon paksuudella on tässä mitään. Narkit monttuun ja sinne niitä onneksi meneekin paljon. toivotaan kajaaniin kunnon fentanyylijatkettua paskaa.
Kajaaniin tarvitaan huumeidenkäyttäjille päivä- ja toimintakeskus. Keskuksessa olisi tarjolla päivittäiset ateriat joka viikonpäivänä, vaatteita, keskustelua ja muuta toimintaa aina tilanteen ja tarpeen mukaan, sekä lääkäripalvelut ja sairaanhoitaja ilman ajanvarausta. Asumispalveluissa on myös reilusti kehitettävää, neulanvaihto ja korvaushoidot pitäisi tuoda kotiin kotipalveluna. Muualla Suomessa nämä on jo järjestetty hyvin.
Mikä puolue ottaisi asiasta kopin ja alkaisi kehittämään riippuvuuspalveluita Kainuussa?
varmaan ilmaiset huumeetkin pitäisi tarjota?
Niin että kaikki valmiiksi tehdään ja tuodaan nokan eteen, niin on hyvä teillä elellä valtion kamoilla, sairaanhoidolla ja veronmaksajien rahoilla ostetaan vielä ruoat kylkeen?
Siitähän se kuntoutuminen alkaa, kun eka tuodaan tarjottimella, niin mietitään sitten joskus sitä kuiville pääsyä. Mikäpä siinä ollessa, kun kattokin pysyy pään päällä kun kela maksaa, muiden käydessä töissä.
Ja näinkö on päästy huumeongelmista eroon? Suomeen tarvitaan Aasian maiden kaltainen huumelainsäädäntö mahdollisimman pian.
Olet oikeassa. Myyjät ja rahoittajat ensiimmäisenä kuolemantuomiolle.
Niin ei se synnyinpaikka ole kuosissaan enää. Ei tuoksu kesäisin vaniljajäätelö niin kuin aina mielestäni teki.
Ei tee maaseutu onnellisia ihmisiä, minut se teki ja tekisi.
Siellä ei vaan ole enää ketään, kaikki sukulaiset löytyy hautuumaalta.
Kun olen salaa ajatellut itsekseni että joskus kyllä muutan sinne niin en tee sitä enää.
Täytyy vain ymmärtää että samat ongelmat ovat siellä kuin täällä pääkaupungissakin. Eli ei vaihtamalla parane. Täällä niitä on tietty enemmän kuin siellä mutta onhan täällä lääniäkin/asukkaita enemmän. Voi surku-olen elänyt siinä uskossa että siellä se ei olisi ongelma.
Eiköhän kaikkien maiden päättäjätkin käytä jotain että kestävät ulkonäkö paineita ja sietävät toisiaankin. Pitkät kokoukset vaativat piristeitä sitten taas rauhoittavia käyttihän Hitlerkin jo silloin eläessään monia huumeita samoin sotilaat sodassa. Lääkäritkin lääkitsevät itseään joskus poliisit varmasti ja moni muu.
Juu, kaikki pöllyssä, niin Vanhanen, Marin, Saarikko, Haatainen, Ohisalo jne ja etenkin Niinistö. Kekkonen se vasta aineissa olikin.
Keksi parempi vitsi.
On asenteet pahasti pielessä jos huumeet rinnastetaan alkoholiin. Alkoholistit ja tavalliset ihmisetkin jotka käyttävät alkoholia vain harvakseltaan ovat aivan eri asia. Jatkuva päihteiden käyttö olipa ne mitä tahansa ei kuulu tasapainoiseen elämään.
En puolustele juomista, mutta alkoholi on laillista, huumeet ei. Siinä on tosi iso ero. Narkit ei tarvi mitään muuta kun huumeita.
Ja kuulema kaljaa kyytipojaksi.
Oliko tämä aloitus siitä tornikujalla olleesta keissistä?
Mistä keissistä, kerroppa vähän?
Aiemmin kyllä jo kommentoin että mistä keissistä... näköjään viesti oli poistettu. Mitähän sääntöjen vastaista siinä muka oli!?
Siellä oli useampi poliisi koirineen pyörinyt.
Antaa hillua
Suomi tulee seuraamaan perässä huumeiden dekriminalisointia.
antaahan hillua rauhassa
Poliisiministerin puolue Vihreät esitti huumeiden vapaata myyntiä . On typerä esitys.
Onko kähkönen puhunu ohi suunsa?
en tiedä
enpä oo ja lukeeka pöytäkirjat ennen ku arvailette
No mut ootko saanu kuokkaas ku joku tais postata?
Saisi joku tappaa ne kaikki kuten hyttyset.
Olettepa te ilkeitä. Myös huumeidenkäyttäjistä pitää välittää ja heitä täytyy tukea eri elämän osa-alueilla.
Ja paskat
Narkkien nimet julki.
Eikö näitä päivähoitopaikkoja ole jo useita? Päiväkeskus ja kiinalaista ravintolaa vastapäätä se paikka.
Hyysätään, hyysätään!
Nisti Filee
Uusia narkkipenikoita sikiää kuin hyttysiä sateella. Sosiaali hyysätätit kiittää ja silittelee näiden mussukoiden päätä.
Shampanjaa ja vaahtokarkkeja. Oli hyvä kotimainen sarja aikoinaan.
Puavolla katiskavyyhti näkyolevan kauppatorilla
vainio ei onneksi enää varasterle pyöriä ja kaljaa kaupoista.. oli niin raukka ettei muuhun pystynyt. depsi pari vk sitten. ei jää kukan kaipaamaan häntä.
Ei jää ikävä häntä. Jospa File olis seuraavana listalla...
Tieto ei pidä paikkaansa. Nähty viime viikon lopussa
Käykö nämä tyypit osastolla 12 keräämässä voimia kun oikein uuvuttaa?
Tänään tuli sieltäpäin toinen kaksoisveljistä ja kävi Lidlistä hakemassa palautusjuomaa.
Muutama tunti myöhemmin oli istumassa katukäytävän reunalla katsomassa punavihreitä elokuvia.
Oliko taas hankkinut uuden polkupyörän?
Kyllä oli kun entinen varastettiin. Nyt niitä uusia hänelle, vanhoja omistajille olikin kaksi.
Myös makea haju on leijaillut nyt reilun kuukauden asunnossamme ja rapussa joskus tarvittaisiin happinaamaria kun kotiinsa kävelee.
Tähän löytyy kyllä lääkkeet, päätin että minun asuntoni ei enää haise. Perästä kuuluu.
Liekö mennyt hankintahintaan😆
Vaikea sanoa kun en tunne huumemaailmaa enempää kuin hajuhaitta meidän kotona ja nyt sekin on pois.
Näille narkeille on ihan sama mitä rännittää. Nopeammin hoituu asiat kun lopetetaan ilmaispalvelut. Nekin rahat lasten koulukiusaamisen estoon.
Mieheni tavatessaan toisen asianomistajista kertoi että haju tulee meille kotiin. Ei sen kummempaa keskustelua ollut käyty.
Sen jälkeen hajuhaitta on ollut pois. Saavat kotonansa tehdään ihan mitä lystäävät mutta minä en halua kärsiä enää näistä lieveilmiöistä. Toivon että tämä tilanne pysyy.
Eikö ne vois laittaa asumaan sinne prikatin luolaan johonkin takanurkkaan ja ovet säppiin. Sitten aina väliajoin vois tulla nasseton suojeluhälytys ilmastointi kanavia pitkin niin saisivat hörhöillä siellä rauhassa.
Yhden otin kiinni kun vei pojan pyörän, annoin hieman kyytiä. Ei aikonut toista kertaa kertaa yrittää, sen puukkokin lensi kädestä kun viuhahdin
Hyvä homma! Hatun nosto..T: Räikkönen
Saaneet kuulemma huolella kuokkaan kun alkoivat isotella väärälle tyypille. Useampi tyyppi heikossa kunnossa, mm veljekset.
Voi harmi.
Kummat veljekset? amiksen entisen varastomiehen sateenkaaripuppelipojat vai nämä kaksoisveljekset? Kaikki nuo ois niuvanniemi ainesta.
Niin vissiin 🤣😂 savunahat on laitettu kuriin
Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan...
Timbe ja Tumbelo? Keitä he ovat?? Kuvankauniit kyllä tunnetaan.
TimTum.
Keitäs tähän aktiivisakkiin vielä kuuluu.
Tappeleeko prässihousupojat vielä reviiristä sen yhden pikkusen nappulan kanssa.
Onx muute Mari bäk in Kajanaland vai menikö Paltamon huudeille?
Mikäs se on Kajaanin huumeskene tätä nykyä? Hyvin pukeutuvilta saanee parhaan tarjonnan? Ilmeisen vapaasti saa kuitenkin touhuta, ei taida paikallisilta sinivuokoilta löytyä tahtotilaa homman suitsimiseen.
Suomenlaki liian löysä. niin tuomiot liian lieviä.
Olihan tuolla luotikujalla taas koko katras kun ohi kuljin. Ulkomaalaisiakin niin paljon kajaanin yöelämässä että ei ihme kun koronatilanne vaikea. mamut ,hyvin pukeutuneet ja kantasuomalainen roskaväki on yhdessä se huumerikollisuuden pyörittäjä kajaanissakin.
Kenellekkään ei ole pakkosyötetty huumeita kaikki on kokeilleet alussa ihan omasta tahdosta. Varoittavia esimerkkejä näistä vois tehdä nuorille,että älyäisivät pysyä kaidalla tiellä.
Laittomat aineet on laittomia ja niiden käytöstä tulee rangaistus, mikähän siinä on niin vaikeeta ymmärtää ja oppia? Lähimpään suohon vois polkasta kaikki kriminaalit.
Puhukaa mitä haluatte jos se tuo teille jotenkin paremman olon 😂 Aina on helppo nostaa itseään jalustalle polkemalla muita alas. Ei se oma mitätön elämä siitä yhtään paremmaksi muutu kuitenkaan, niin eikö tuon valittamiseen ja arvosteluun kuluvan ajan voisi käyttäå vaikka auttaakseen muita? Saattas vaikuttaa positiivisesti omaankin elämään semmoinen asennemuutos 😚
Mistä tiedät onko autettu? Uskottu ja luotettu, petytty ja itketty pettymystä pienen lapsen kans kun isä pettää lupauksensa aina uudestaan. Postaa kyllä miten ihana ja rakas lapsi on, mutta katoaa taas ja kohta saadaan taas tietää että sama meno jatkuu. Että kuule, jos jossain kohtaa ymmärrys loppuu, niin se vittu vaan loppuu. Ei kyse ole paremmuuden tunteesta, vaan siitä että jokainen valitsee oman tiensä kulkea.
Juuri näin , jotkut valitsee huumeet kaiken edelle. Ne joutavat linnaan ja suonsilmään, ei mitään ymmärrystä heille.
chilling
Just näin. Nappeja ja pössyä pönttöön vaan, ei siinä oo mitään pahaa kun nauttii elämästä ja chillaa. Yhteiskunta pitää lapsista huolen. Chillaillaan vaan.
kyllä mitä muuta tarvii
En haluaisi kyllä verorahoilla maksettavan mukavaa elämääsi. Mutta ei kait sulla muuta tulonlähdettä ole jos et ole kuriiri tms. kanssa duunihommissa.
Osasto 12 pitäisi sulkea narkkareilta. Ihan väärät lääkkeet on jaossa, ei niillä muutakun pilvessä pidetään. Mukaan annetaan niin paljon että myytäväksi riittää.
Sillälailla.
Mehtään vaan nitkuilemaan, niille jotka selviää voi antaa puuroo ja yöpaikan.
Niuvanniemeen suljetulle kaikki kajaanin narkkivenkulat joutais ja toiseen päähän krematorio.
Näin juuri. Tämä narkkareiden paapominen on yhteiskunnalle ja koko maailmalle niin järjetön toiminta että voisi kysyä Pohjois-Korean Johtajalta ohjeita miten niiden kanssa pitää toimia.
Olisi selkeää ja narkkareille kylmää ohjeistusta.
Luuluttekobettä yksikään nqrkkis lukee näitä paria lukuunottamatta, ei lue, vaikka pitäisi
Luulen että rytsölää lukee
Mene töihin
Mutta jos päättäjät lukisi ja muuttaisi lakia tiukemmaksi. Narkkarit nyt ei osaa lukea eihän ne ole koulujakaan käyneet.
Vihervasemmistolaiset päättäjät sekä apupuolue kepu on narkkarien, anarkistien ja pummien asialla.
Paapominen ei auta yhtään. Kova kuri ja järjestyksen, lain ja hyvien tapojen ehdoton noudattaminen päällimmäiseksi vaatimukseksi. Muuten ei mitään apuja. Tulkoot toimeen omillaan.
Korpilaki perkele voimaan.
Hampit ja yhteiskunnan varoja ja resursseja kuluttavat narkit ei tarvi mitään ymmärrystä, työleirille kaikki.
Kuka on tämä Väinämöisenkadulla (välillä) lapsensa kanssa asusteleva nuori nainen, jolla tuntuu olevan pinna kohtalaisen kireällä ja kielenkäyttö sen mukaista? Tuntuu pyörivän melkoista sakkia nurkissa välillä.
Lapset pois ja äkkiä. Tehkää ilmoitus lastensuojelulle tai poliisille.
Vaikka näillä narkkiäideillä välillä on selviä jaksoja niin enemmän on sekoja ja lapset ovat heitteillä. Toimikaa heti, kiitos.
juuri näin
Lehdestä luin oli miehellä kuin koivuinen Halko se lemmensalko se oli kuin siluetti tuomiokirkon varmasti sekoaa pää joka pirkon.. se oli for..llin john se on kovajätkä puikottaa .For..llin john panomies tunnoton.
Kyllä me kaikki kuolla ajallaan.... on niin sääli näitä valittavia ihmisiä. Eikö teillä tosiaan oo omia ongelmia mistä miettiä,eikä miettiä onko joku mikäkin... onko puhunut ohi suunsa jne.... te paskan puhujat ootte pahimpia ruttosia elukoita. Vääristelette,uskotte huhuihin ja puhutte nimettöminä asioista mistä ette mitään oikeesti tiedä yhtään mitään... myötä häpeä todella suuri teitä kohtaan.... toivon teille sairauksia ja tuskallista loppuelämää. Ns. Normikansalaiset ja paskanjauhajat. T: Tumbe
Narkki on narkki, turha selitellä, se ei siitään muutu ellei narkki itse halua.
On ongelmia, mm. teidän paskojen aiheuttamia. Vituttaa kun omaisuutta varastetaan teidän saatanan kusisten paskojen toimesta. Ette edes uskalla tulla päin naamaa ottamaan tavaraa. Saisitte vittu niin selkään ettet ennen ole saanut.
Aikasi uhoat...
Näin se menee.
Te ns tavalliset ihmiset vituttaako teitä kun toiset ottavat elämän rennommin eikä tartte huolehtia turhasta?
Ei vituta! Mukava käydä töissä ja ostaa palkalla omaisuutta ja ei tarvii kusisissa vankiloissa kuilottaa. Eikä sekopäisenä pelätä milloin joku listii huumeveloista ja terveenä muutenkin paljon mukavampi olla. Mitä teidän kusisten narkkien elämässä on parempaa kuin ns.tavallisten ihmisten? En kyllä löydä yhtään asiaa mikä ois parempaa, sossun hyysäämiä vässyköitä te olette. Itse olette elämän laadun valinneet silloin kun ekaakertaa sitä pilveä aloittelitte polttelee ja siitä vahvempiin sitten lähditte. Olisitte jättänyt polttelematta.
Iteppähän oot sinäkin elämäsi valinnut. Sinä maksat bensat, sinä maksat ruuan, sinä maksat kämpän, iltakaljat, bensat kledjut ja muut. Sä teet vähän kuin työtä muille.
Niin sitä varten sitä töitä tehdään ja veroja maksetaan että yhteiskunta pyörii. Ei sitä yhteiskuntaa kaupoista näpistelemällä ja huumeita vetämällä pyöritetä. Kalliita elättejä te olette, suomessakin pitäis olla kuolemantuomio käytäntö. Myrkkyruiske suoneen ja hautaan narkit haitolta.
ihme vässykkä. chilling
Ei muutaku *aikaa se. Kyllä se oppii siitä. Kieh kieh!
Hllot eli rahat pois diilereiltq nin homma stoppaa.
Junkjunk
Prikaatin asukeilla kuulemma maailman vanhin maksutapa jo käytössä. Nainen maksaa ja yhdessä käytetään.
Ilmankos sinne prikaatin pyöräteille on alkanut ilmaantumaan kraffitteja ja hoikanlammen nuotiopaikat paskana ,kun hörhöjä on sinnekkin asumaan muuttanut.
Te ns normikansalaiset ette ollenkaan ymmärrä että haukkumanne narkit ovat aivan tavallisia ihmisiä, joita yhteiskunta on potkinut päähän ja vainoaa oikein urakalla. Ette te pärjäisi päivääkään kivitalon kongilla ettekä pamppujen heittäessä rundiin ilkosen alasti. Pahempaa kuin Venäjällä on toi teidän touhu.
Voi ne ollakin tavallisia ihmisiä, mut kukaan ei pakota niitä pulvereita vetämään. Elämä on valintoja täynnä, kannattaa jättää se eka kertakin vetämättä. Aivan turha lussuttaa kaikkea yhteiskunnan syyksi.
Höpö höpö
SAisipa oikein luvan kanssa tuota paskasakkia höykyttää.....
ei sinusta ole ketään höykyttämään, peace
JOissakin maissa on hyvä meininki kun tuota paskasakki tapetaan.
Suljettuihin päihdekuntoutuslaitoksiin 10 vuodeksi ilman lomia nuo narkit joutais.
Suo-ojan reunalle....ja sitten alkaisi konekivääri nakuttaa....
Huumenarkit ovat kalliita elätettäviä eikä heidän elämäntyyli aiheuta muuta kuin sääliä heitä kohtaa. Miksi elämä pitää jo nuorena pilata täysin kun muitakin mahdollisuuksia on olemassa joilla elämässä pääsee eteenpäin, toisin kuin päihteiden kanssa itsensä ja läheistensä tuhoaminen?
Jos huumeet laillistettaisiin kuten muualla on tehty, rikollisuus loppuisi. Kannabis ja amfetamiinit ja taikasienet tulevaisuudessa myyntiin kioskeihin.
Ja siihenkö loppuu onglemat, kun rikollisuus loppuu?
No ei ole loppunu alkoholin laillistamisen jälkeen alko ongelmatkaan
Tässä maassa on häpeällisen paljon syömishäiriöisten lisäksi juomishäiriöisiä ja muuten vaan päähäiröisiä.
Kaikki rikollisuus pitäisi laillistaa ja laittaa myytäväksi kioskeihin. Jipi Jipi Jipi pää on pipi ja pipimmäksi menee kun kannabista vetelee.
En usko että kukaan "narkista" on halunnut itselleen sellaisen elämän, usein nuoruudessa on keskikalja, kannabista, huumekokeiluja , joista koituu sellaiselle ihmiselle, jolla geenit päihderiippuvaisuudelle ovat kohdallaan riippuvuussairaus. Sairautena tämä tulisi käsitellä, sairautta ei tulisi ymmärtää, mutta sen mekanismia, kuten kieltämistä, negatiivisiä seurauksia ja päihteiden käytön lopettamisen vaikeutta ymmärtää. Ainut mahdollisuus on päihteetön elämä johon vain aniharva pystyy ilman tukea. Vastuu sairastumisesta ei ole riippuvuussairastuneella, syystä että on sellainen perimä että riippuvuus puhkeaa, yleisin päihde on alkoholi ja eihän sillä ole eroa millä päihtyy(muuta kuin laillisuus ero) Tärkeintä olisi myöntää ensisijaisesti itselleen olevansa riippuvainen ja alettava hakea oikeanlaista apua, aa ja na kerhot ovat maksuttomia, lisäksi erilaisia toipumiskeskeisiä hoitopaikkoja on, joissa ei hoideta sairauden oireita vaan itse sairautta. Katkot ja vierottautumiset pääpäihteestä ei ole hoitoa vaan huoltoa. Hoitoa on nähdä elämän valuneen hallitsemattomaksi juuri päihteistä johtuen, kohdata totuus. Niin kauan kuin on elämää, on mahdollisuus muuttaa suuntaa. Toipuminen korjaa tämän päivän ja antaa anteeksi historian. Toipumisesta pitää ottaa vastuu, se se on jokaisella sairastajalla!
Oikeuttaako tämä sairaus ja sen seuraukset varastamaan ja ottamaan pois yhteiskuntajärjestelmää noudattavilta? Täytyykö veronmaksajien kustantaa tämä sairauden hoito? Onko oikein että oikeuslaitoksen kieltämät aineet tehdään hyväksytyksi sairauden varjolla?
Narkkarit ovat alinta sakkaa, ei mitään hyysäystä heidän elämänmenoon.
Ei oikeuta varastamaan mutta sen se vaan tekee , pakottaa tekemään mitä vaan että saa alkoholia, huumetta mitä tahansa päihdettä. Päihteiden laillistamisella ei ole merkitystä(muuta kuin lääkeyhtiöden kassaan,tai kannabis viljelijöille), järkeä olisi hoitaa sairautta, ja kyllä verovaroin. Nyt kun ei ole mitään hoitoa niin ollaan tässä tilassa. Lyödään katuhuumekäyttäjä korvaushoitoon jaetaan verovaroin huumetta jonka aiemmin saanut kadulta, tai alkoholistille annetaan bentsodiatsepaamia = päihdytetään ja hoidetaan toisella päihteellä. Ei pidäkään hyysätä niinkuin tällä hetkellä tehdään vaan HOITAA päihteettömään elämään.
Kävin alkuillasta Citymarketissa. Aika surkean näköistä nuorisoa notkui paikalla. Osa alaikäisiä ja jokunen täysi-iän saavuttanut narkkari. Onnea ja menestystä elämään.
Siis kaupassako?
Miksi Kajaanissa ei ole ruiskuroskiksia?
Kyllä niitä valitettavasti on niinkuin narkkareitakin.
Ne ruiskoroskikset vois olla sellaisia käyttökoppeja, kopit ois sitten varustettu sellaisilla kivoilla kaasusuihkuilla.