Nyt kilpailemaa uudesta nimestä minä laittaisin nimeksi SENIORIKYYTI ja kuntouttavssa työtoiminassa oleville KUNTOUTUSKYYTI jos ei ole omaa autoa tai polkupyörää. Seniorikyydissä työtön ei ehdi kuntouttavassa työtoiminassa aktivoitua. vaan tarvitaa kuntoutuskyyti. Seniorikyyti palvelee kauppa, terveys, pankkiasiat
Kimppakyydille nimi ehdotus
Anonyymi
1159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onko mukava naureskella autottomille?
On mukavaa naureskella kellä ei ole omia kulkuvälineitä esim. jos työtön joutuu toimeentulotuelle autoa ja polkupyörää ei saa olla vaan kuntoutuskyyti jossa voidaa kuljettaa useita työttömiä samassa kyydissä kuntouttavaan työtoimintaa. työttömällä on matkaa julkiselle liikenteelle kotoa esim. viisi kilometriä suuntaansa linja-autolle junalle karenssi heiluu jos kulkupeli puuttuu. voi työttömiä kuljettaa vaikka pakettiautolla jossa olsi istumapenkit. seniorikyyti on tarpeellinen ikääntynyt on riskitekijä liikenteessä autolla polkupyörällä vanhuus alkaa 65 vuotiaana liikenteessä alkaa olla vaikeaa
Vai 65 alkaa vanhuus! Sitä mieltäkö olet? 67 vuotiaaksi voi käydä työssäkin ja vielä senkin jälkeen. Tämänhetkiset lapset joutuvat odottelemaan eläkettään varmaan 66 vuotiaiksi.
Ajokorttikin säilyy miten kauan vain, jos on terve ja näkö&kuulo pelaa, jopa yli yhdeksänkymppiseksi.
Suomen virallisessa pillurallikaupungissa tulee olla Pimppakyyti.
Jos tämä ei ole Lieksan lehden mielestä tarpeeksi rivoa, niin saa vaihtaa myös Pillukyydiksi tai Vittukyydiksi. Mutta se ei mielestäni rimmaa yhtä hyvin.
Kyydityksellähän on täällä pitkät perinteet
Olisko kuahura kyyti hyvä kun ei ole kuin vanhoja kuahuroita kyydissä, tai senilikiito kävivi myös.
Mitä vikaa on Kimppakyyti-nimessä? On asiallinen ja kertoo kaiken tarvittavan.
Kunnon kyydit saa cittarin takapihalla
Perässä tulette ja vanhenette tekin irvailijat. Mutta kiitos persut ja keput, että valaisitte mikä on asenteenne.
Seniorikyyti olisi sopiva nimi. Kuvaa hyvin asiakaskuntaa. Nuorempien on hoidettava kuntouttavassa työtoiminnassa käynti ja muu asiointi kävellen tai polkupyörällä.