Mitä veneelle tehtävää ennen vesillelaskua

Anonyymi

Hommasin viime kesänä ensimmäisen veneeni ja nyt ensimmäinen vesillelasku myös edessä. Teetin syyshuollon ammattimiehellä ja siihen vaihdettiin öljyt ja suodattimet ja laitettiin glykolit sisään. Nyt mietityttää, että täytyykö minun vielä jotain sille tehdä ennen kuin voin tilata nosturin laskemaan veneen vesille ja lyön moottorin päälle? Tyhmä kysymys kai, mutta onko ne glykolit ihan ok jättää sinne moottoriin? Paatissa sisämoottori ja se on makeavesi jäähdytteinen diesel. Kaveri- eikä perhepiirissä ketään veneitä tuntevaa niin löytyiskö täältä tietäjää.

4

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh heh, sinä se vaan jaksat trollata

    • Anonyymi

      Vahaat kyljet ja hytin, tarkistat läpiviennit sormella onko syöpymiä voit yrittää kurkata taskulampun valossakin. Tarkistat sinkit ja jos kullunneet yli puolet vaihdat ne. Mootorin impellerin voisit tarkistaa tai vaihtaa, vähintään varaosana mukana ja opeteetlet vaihtamaan sen...

      Jos veneilet merellä, niin suosittelen maalaamaan huomattavasti ohenteella ohennetulla eliönestomaallilla vesirajan alapuolisen rungon, peräsimen ja läpiviennit.

      Tai sitten lasket sen vaan veteen ja tärytät koneen tulille ja kausi alkaa, tarkista kuitenkin, että koneen merivesi jäähdytyksen venttiili on auki.

      Trossiin liittymistäkin voisist harkita...

      • Anonyymi

        Se klykolin ajaminen mereen on melko edesvastuutonta!
        Pitäis sen verran käyttää konetta maissa että saa klykolin talteen. Eikä etukäteen käyttämisessä muutenkaan mitään pahaa ole, eipä tule yllätyksiä sitten kun nostoliinat pitäisi irrottaa!


    • Anonyymi

      Tärkeintä on laittaa peräproppu kiinni....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5067
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      17
      3416
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2720
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1780
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      239
      1275
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1048
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      932
    Aihe