törkeä ratti ja törkeä liikenteenvaarantaminen

Anonyymi

tuli sitten töppäiltyä ja kunnolla…. moottoritiellä 1900metrin matkalla mitattiin keskinopeudeksi 160km/h kun rajoitus 100km/h. lisäksi alkoholipitoisuuden mittaustulos 0,53mg/l. millaisenkohan tuomion tästä tulee saamaan. ensikertalainen kyseessä.
olen henkisesti niin hajalla ja häpeissäni. toivon että tätä ei olisi ikinä tapahtunut.

2

336

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta tuomitaan vähintään 30 päiväsakkoa - 2 v. vankeutta. Törkeästä rattijuopumuksesta vähintään 60 päiväsakkoa - 2 v. vankeutta. Oikeudessa sinulle tuomitaan kuitenkin vain yksi rangaistus, mututuntumalla se voisi olla 4-5 kk. ehdollista vankeutta. Kaikki nämä vain sillä edellytyksellä, että auto oli oma. Jos ei ollut, niin auton omistajalle/haltijalle tuomitaan kulkuneuvon luovuttamisesta juopuneelle sakkoa - 1 v. vankeutta.

      Harmi ja vitutus ei lopu vielä tähän. Poliisi määrää sinut 8 kk - 1 v. pituiseen ajokieltoon. Todennäköisesti poliisi vielä rekisteröi sinut moneen eri rekisteriin, valokuvat, sormenjäljet, DNA. Muutamassa rekisterissä olet koko elinaikasi ja poliisin vanha tuttu, jos lipsahduksia tulevaisuudessa vielä sattuu. Jos joudut joskus tilanteeseen, että sinusta tehdään turvallisuusselvitys, niin siinä kaikki näkyy.

      • Anonyymi

        kiitos asiallisesta vastauksesta.
        auto oli oma.
        tehtyä ei saa tekemättömäksi ja on vain kannettava vastuu. tämä ei kyllä tule toistumaan ikinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      302
      1239
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1193
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      931
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      618
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe