Ulkoisesti tuo Vuosaaren Aurinkolahti näyttää hienolta paikalta.
Mietin, että siinä hiekkarannan päässä olevasa sata-altaassa olisi upea 36-jalkaisen kesämökin paikka.
Muistelisin joskus lukeneeni, että siellä on ollut ongelmia varkaiden ja veneissä nukkuvien takia?
Ovatko nämä jutut ajalta ennen lukittavia portteja laitureiden päässä? Onko viimeaikoina veneilöijöillä ollut ongelmia tämän asian kanssa?
Toinen juttu on parkkipaikat. Miten siellä onnistuu auton jättäminen parkkiin päiväksi tai pariksi ilman asukaspysäköintilupaa? Metrollahan sinne pääsee mutta joskus paljon tavaran kanssa se ei ole kivaa.
Kertokaa kokemuksistanne.
Venepaikka Aurinkolahdesta?
17
1808
Vastaukset 17
- Anonyymi
Eikö kenelläkään ole tietoa tuosta Aurinkolahdesta?
- Anonyymi
Vuosaaressa on 4 tunnin parkkikiekko pysäköinti arkisin 6-24.reilu kymmenen
Vuotta sitten minulla oli vene aallonmurtajan sisällä kolme kesää,eikä mitään ongelmia ollut. - Anonyymi
Kaunis paikkahan tuo on. Kauneimpia rantoja Helsingissä. Venettä pitäisin kuitenkin jossain toisessa lähistän laiturissa. Aurinkolahdessa on tosiaan varkaita ja innokkaat kalastajat aavikolta heittelevät raskaita uistimia veneiden väliin rannalta ja välillä kopse käy. Muutenkin kovin rauhatonta kesäisin.
- Anonyymi
Kannattanee kysyä Aurinkolahden molemmin puolin olevilta veneseuroilta. VUK Uutelan suunnassa ja VVK Kallahden suunnassa.
- Anonyymi
Ilmeisesti ihmisillä ei ole tieto ja kokemusta noista Ayrinkolahden venepaikoista. Stadin paikat vaan on noiin edullisia, ettei nuo seurajen paikat oikeibn kiinnosta. Stadista tuskin löytyy myöskään mestoja joihin voisi jättää auton viikonlopuksi laiturin läheisyyteen.
- Anonyymi
Käypä kävelyllä Vuosaaressa.
Siihen loppuu venepaikkahalut kuin seinään.
Jos siis selviät hengissä.- Anonyymi
Oletko oikeasti käynyt tuolla vai onko tullut luettua tämä tieto joltain foorumilta?
Minun veneeni kalkkihiekan torin laiturissa (toki portin takana) on saanut olla rauhassa ja seutu muutenkin miellyttävää, upea puistokin. On toki arvokkaampia ja sitten taas niitä tiiviimmin asuttuja kortteleita, mutta ihan rauhalliselta tuntuu mesta. Auringolahdesta ei tosin kokemusta, se taitaa olla sitä arvoaluetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko oikeasti käynyt tuolla vai onko tullut luettua tämä tieto joltain foorumilta?
Minun veneeni kalkkihiekan torin laiturissa (toki portin takana) on saanut olla rauhassa ja seutu muutenkin miellyttävää, upea puistokin. On toki arvokkaampia ja sitten taas niitä tiiviimmin asuttuja kortteleita, mutta ihan rauhalliselta tuntuu mesta. Auringolahdesta ei tosin kokemusta, se taitaa olla sitä arvoaluetta."....se taitaa olla sitä arvoaluetta."
BUAHHHAHHAHHAAHHAAAA!!!!!
Viikon paras vitsi! Tosi "arvoaluetta"... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"....se taitaa olla sitä arvoaluetta."
BUAHHHAHHAHHAAHHAAAA!!!!!
Viikon paras vitsi! Tosi "arvoaluetta"...Niin ei se mikään Kaivopuistonole mutta takavuosien uudiskohde jota kovaan hintaan myytiin Aurinkolahtena, ei Vuosaarena. Ihannkivaa seutua imho
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"....se taitaa olla sitä arvoaluetta."
BUAHHHAHHAHHAAHHAAAA!!!!!
Viikon paras vitsi! Tosi "arvoaluetta"...Niin ei se mikään Kaivopuisto ole mutta takavuosien uudiskohde jota kovaan hintaan myytiin Aurinkolahtena, ei Vuosaarena. Ja kalliimmmalla.
- Anonyymi
Kodistani on näköyhteys satamaan.
Kuten monilla muillakin, jotka pitävät venettään satamassa.
En tiedä kenenkään veneestä mitään varastetun.
Valvonta siis toimii.
Sähköt ja vesi ovat aina hyvin saatavilla.
Jotkut vesijetit törttöilevät joskus lähistöllä.
Sääntöjen mukaan niillä saa ajaa vasta
Aurinkolahden rannasta 2.3 km kaakkoon.
Suositeltava ajosyvyys -5 metriä.
Aurinkolahti on purjehtijan paratiisi.- Anonyymi
Kävin eilen siellä katsomassa. Aivan upea juttu on se, että ajat koneella aallonmurtajan kärkeen ja nostat purjeet!
Auton pysäköinti on haasteellista mutta varsinaiselle purjehdusreissulle voi sitten tulla metrolla.
Hiekkaranta kaikkine palveluineen näytti hyvältä. Anonyymi kirjoitti:
Kävin eilen siellä katsomassa. Aivan upea juttu on se, että ajat koneella aallonmurtajan kärkeen ja nostat purjeet!
Auton pysäköinti on haasteellista mutta varsinaiselle purjehdusreissulle voi sitten tulla metrolla.
Hiekkaranta kaikkine palveluineen näytti hyvältä.VUK:lle voit tulla purjehdusreissulle ihan hyvin myös autolla, parkkipaikkoja löytyy. VUK sijaitsee aivan kahvila Kampelan vieressä.
lihamylly1 kirjoitti:
VUK:lle voit tulla purjehdusreissulle ihan hyvin myös autolla, parkkipaikkoja löytyy. VUK sijaitsee aivan kahvila Kampelan vieressä.
Tuntuu asialliselta porukalta tuo VUK.
Kilsan kävely venepaikasta hiekkarannan viereistä "rantabulevardia" tuonne kahvilaan. Pitää käydä tutustumassa.
- Anonyymi
ne paikat on jo jaettu, itä- helsingin kalastajaheimolaisille
- Anonyymi
Höpöhöpöä. Köy katsomassa paikan päältä äläkä lueskele hommelifoorumeita. Rauhallista rantaa ja aidana takana varsinkin. Ei ole kukaan minun veneessäni kåynyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3721486Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan801015Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.88913Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49738- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38702- 53668
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10598- 35594
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
- 50545
- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 80470
- 48469