Harkitsetko Kokoomuksen äänestämistä kuntavaaleissa?

Anonyymi

Äänestä tyhjää. Niin Kokoomuskin tekee.

10

107

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vänrikki nappula ei tiedä mitä tehdä mutta ovelasti sittenkin tukee sossuja jotta pääsis hallitukseen. Muutaman miljardin vastuut ei paina vittujakaan politiikassa kunhan päästään valtaan.

    • Anonyymi

      Nyt teki Kokoomus karhunpalveluksen kuntavaaliehdokkailleen. Minä en aio äänestää kookomuksen ehdokasta kuntavaaleissa, enkä eduskuntavaaleissa, kuten olen tähän asti tehnyt. Täytyypä katsoa uutta sopivaa puoluetta ja ennenkaikkea ehdokasta. Ryhmäpäätöksellä kansanedustajan sitominen äänestyksissä on minusta moraalitonta toimintaa joka vaikuttaa siltä kuin ei luotettaisi kansan valitseman ehdokkaan omaan järjenkäyttöön. Katsovatko he, jotka ovat äänestyskäyttäytymisestä päättäneet olevan itsellään ylivertaisen älyn muihin puolueensa kansanedustajiin verrattuna.

    • Anonyymi

      Tämä on käynyt kyllä mielessä. Ikäni olen kokoomusta äänestänyt, ja joka vaaleissa. Kotoa opittuja tapoja molemmat. Nyt taidan tehdä poikkeuksen, käyn kyllä äänestämässä mutta jätän tyhjän lapun. Aku Ankkojen tai kirkkoveneiden piirteleminen on minusta lapsellista, mutta tyhjä vaalilippu saa olla protestini.

      Orpo vihjailee että EI:n äänestäminen elpymispaketista vie Suomen samaan porukkaan Puolan ja Unkarin kanssa. Mutta onko se huono asia? Molemmat saavat miljardeja elpymispaketista, ja esimerkiksi Unkari suunnittelee verotuksen poistamista alle 25-vuotiailta näillä elpymisrahoilla.

    • Anonyymi

      Mikäli elpymispaketti hylätään äänestyksessä niin ei hätää jäähän meille yksi ystävä. Sixten Korkmanin mukaan. Vladimir Putin.

      • Anonyymi

        korkman nykyäänkin esiintyy asiantuntijana, ja se oli aiemmin se turha jeppe, joka oli neuvottelemassa eu-liittymissopimuksen, joka oli sekin heikko!!
        Se ns. --- asiantuntemus on siis pelkkää fuulaa!!

        Kokomus on selvä juudas puolue, ja inhoittava pskajoukko. Teollaan sen monesti ennenkin osoittanut.


    • Anonyymi

      Äänestän TYHJÄÄ !

    • Anonyymi

      En ole vielä päättänyt ketä äänestän kun en ole vielä katsonut ehdokaslistojakaan. Onkohan Jukka Kopra ehdokkaana, voisin äänestää jos hän eduskunnassa kannattaa eu elpymispaketin hyväksymistä. No, aikaa kuntavaaleihin on vielä.

    • Ei kun josko sittenkin harkitsisi jonkun numeron piirtämistä äänestyslippuun?
      Uskaltaisiko? Vai suuttuuko joku?
      Ja sitten kun pitäisi vielä valita mikä numero siihen lappuun tulee... mie romahan!

    • Anonyymi

      En.
      Katsoin ehdokaslistaa. Olin yllättynyt...
      Kokoomuksen kannattaisi ehkä tarkistaa ehdokkaiden viralliset sukunimet.

      Varmaan vaatimuksena kunnallisvaaleissa on kuitenkin oikea, virallinen, nimi?
      Vai voiko ehdokas vain keksiä pyrkimyksilleen sopivimman sukunimen?

    • Anonyymi

      Sitoutumaton Kokoomuksen listalla lupaa hyvää: maalaisjärkeä, talousosaamista, elinkeinojen edistämistä ja äänestämistä omantunnon mukaan. Ei huono.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      528
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    9. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      489
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      483
    Aihe