Harkitsetko Kokoomuksen äänestämistä kuntavaaleissa?

Anonyymi

Äänestä tyhjää. Niin Kokoomuskin tekee.

10

107

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vänrikki nappula ei tiedä mitä tehdä mutta ovelasti sittenkin tukee sossuja jotta pääsis hallitukseen. Muutaman miljardin vastuut ei paina vittujakaan politiikassa kunhan päästään valtaan.

    • Anonyymi

      Nyt teki Kokoomus karhunpalveluksen kuntavaaliehdokkailleen. Minä en aio äänestää kookomuksen ehdokasta kuntavaaleissa, enkä eduskuntavaaleissa, kuten olen tähän asti tehnyt. Täytyypä katsoa uutta sopivaa puoluetta ja ennenkaikkea ehdokasta. Ryhmäpäätöksellä kansanedustajan sitominen äänestyksissä on minusta moraalitonta toimintaa joka vaikuttaa siltä kuin ei luotettaisi kansan valitseman ehdokkaan omaan järjenkäyttöön. Katsovatko he, jotka ovat äänestyskäyttäytymisestä päättäneet olevan itsellään ylivertaisen älyn muihin puolueensa kansanedustajiin verrattuna.

    • Anonyymi

      Tämä on käynyt kyllä mielessä. Ikäni olen kokoomusta äänestänyt, ja joka vaaleissa. Kotoa opittuja tapoja molemmat. Nyt taidan tehdä poikkeuksen, käyn kyllä äänestämässä mutta jätän tyhjän lapun. Aku Ankkojen tai kirkkoveneiden piirteleminen on minusta lapsellista, mutta tyhjä vaalilippu saa olla protestini.

      Orpo vihjailee että EI:n äänestäminen elpymispaketista vie Suomen samaan porukkaan Puolan ja Unkarin kanssa. Mutta onko se huono asia? Molemmat saavat miljardeja elpymispaketista, ja esimerkiksi Unkari suunnittelee verotuksen poistamista alle 25-vuotiailta näillä elpymisrahoilla.

    • Anonyymi

      Mikäli elpymispaketti hylätään äänestyksessä niin ei hätää jäähän meille yksi ystävä. Sixten Korkmanin mukaan. Vladimir Putin.

      • Anonyymi

        korkman nykyäänkin esiintyy asiantuntijana, ja se oli aiemmin se turha jeppe, joka oli neuvottelemassa eu-liittymissopimuksen, joka oli sekin heikko!!
        Se ns. --- asiantuntemus on siis pelkkää fuulaa!!

        Kokomus on selvä juudas puolue, ja inhoittava pskajoukko. Teollaan sen monesti ennenkin osoittanut.


    • Anonyymi

      Äänestän TYHJÄÄ !

    • Anonyymi

      En ole vielä päättänyt ketä äänestän kun en ole vielä katsonut ehdokaslistojakaan. Onkohan Jukka Kopra ehdokkaana, voisin äänestää jos hän eduskunnassa kannattaa eu elpymispaketin hyväksymistä. No, aikaa kuntavaaleihin on vielä.

    • Ei kun josko sittenkin harkitsisi jonkun numeron piirtämistä äänestyslippuun?
      Uskaltaisiko? Vai suuttuuko joku?
      Ja sitten kun pitäisi vielä valita mikä numero siihen lappuun tulee... mie romahan!

    • Anonyymi

      En.
      Katsoin ehdokaslistaa. Olin yllättynyt...
      Kokoomuksen kannattaisi ehkä tarkistaa ehdokkaiden viralliset sukunimet.

      Varmaan vaatimuksena kunnallisvaaleissa on kuitenkin oikea, virallinen, nimi?
      Vai voiko ehdokas vain keksiä pyrkimyksilleen sopivimman sukunimen?

    • Anonyymi

      Sitoutumaton Kokoomuksen listalla lupaa hyvää: maalaisjärkeä, talousosaamista, elinkeinojen edistämistä ja äänestämistä omantunnon mukaan. Ei huono.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2496
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      946
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      62
      866
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      52
      740
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      733
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      10
      644
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      607
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      593
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      588
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      587
    Aihe