Harkitsetko Kokoomuksen äänestämistä kuntavaaleissa?

Anonyymi

Äänestä tyhjää. Niin Kokoomuskin tekee.

10

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vänrikki nappula ei tiedä mitä tehdä mutta ovelasti sittenkin tukee sossuja jotta pääsis hallitukseen. Muutaman miljardin vastuut ei paina vittujakaan politiikassa kunhan päästään valtaan.

    • Anonyymi

      Nyt teki Kokoomus karhunpalveluksen kuntavaaliehdokkailleen. Minä en aio äänestää kookomuksen ehdokasta kuntavaaleissa, enkä eduskuntavaaleissa, kuten olen tähän asti tehnyt. Täytyypä katsoa uutta sopivaa puoluetta ja ennenkaikkea ehdokasta. Ryhmäpäätöksellä kansanedustajan sitominen äänestyksissä on minusta moraalitonta toimintaa joka vaikuttaa siltä kuin ei luotettaisi kansan valitseman ehdokkaan omaan järjenkäyttöön. Katsovatko he, jotka ovat äänestyskäyttäytymisestä päättäneet olevan itsellään ylivertaisen älyn muihin puolueensa kansanedustajiin verrattuna.

    • Anonyymi

      Tämä on käynyt kyllä mielessä. Ikäni olen kokoomusta äänestänyt, ja joka vaaleissa. Kotoa opittuja tapoja molemmat. Nyt taidan tehdä poikkeuksen, käyn kyllä äänestämässä mutta jätän tyhjän lapun. Aku Ankkojen tai kirkkoveneiden piirteleminen on minusta lapsellista, mutta tyhjä vaalilippu saa olla protestini.

      Orpo vihjailee että EI:n äänestäminen elpymispaketista vie Suomen samaan porukkaan Puolan ja Unkarin kanssa. Mutta onko se huono asia? Molemmat saavat miljardeja elpymispaketista, ja esimerkiksi Unkari suunnittelee verotuksen poistamista alle 25-vuotiailta näillä elpymisrahoilla.

    • Anonyymi

      Mikäli elpymispaketti hylätään äänestyksessä niin ei hätää jäähän meille yksi ystävä. Sixten Korkmanin mukaan. Vladimir Putin.

      • Anonyymi

        korkman nykyäänkin esiintyy asiantuntijana, ja se oli aiemmin se turha jeppe, joka oli neuvottelemassa eu-liittymissopimuksen, joka oli sekin heikko!!
        Se ns. --- asiantuntemus on siis pelkkää fuulaa!!

        Kokomus on selvä juudas puolue, ja inhoittava pskajoukko. Teollaan sen monesti ennenkin osoittanut.


    • Anonyymi

      Äänestän TYHJÄÄ !

    • Anonyymi

      En ole vielä päättänyt ketä äänestän kun en ole vielä katsonut ehdokaslistojakaan. Onkohan Jukka Kopra ehdokkaana, voisin äänestää jos hän eduskunnassa kannattaa eu elpymispaketin hyväksymistä. No, aikaa kuntavaaleihin on vielä.

    • Ei kun josko sittenkin harkitsisi jonkun numeron piirtämistä äänestyslippuun?
      Uskaltaisiko? Vai suuttuuko joku?
      Ja sitten kun pitäisi vielä valita mikä numero siihen lappuun tulee... mie romahan!

    • Anonyymi

      En.
      Katsoin ehdokaslistaa. Olin yllättynyt...
      Kokoomuksen kannattaisi ehkä tarkistaa ehdokkaiden viralliset sukunimet.

      Varmaan vaatimuksena kunnallisvaaleissa on kuitenkin oikea, virallinen, nimi?
      Vai voiko ehdokas vain keksiä pyrkimyksilleen sopivimman sukunimen?

    • Anonyymi

      Sitoutumaton Kokoomuksen listalla lupaa hyvää: maalaisjärkeä, talousosaamista, elinkeinojen edistämistä ja äänestämistä omantunnon mukaan. Ei huono.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe