Gmailin google lukee tietysti ja käyttää tietoja. Huvittaisi vaihtaa. Onko suosituksia.
Kelpo sposti Gmailin tilalle. Ja miel ilmainen
Anonyymi
53373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Oletko miettynyt että palvelimen ylläpito maksaa joten tottakai Gmailin eli Googlen on jotenkin rahaa tienattava? Se toimii niin että Googlen botti lukee ne viestisi ja tarjoaa sen perusteella kohdennettuja mainoksia, mutta miten se loukkaa yksityisyyttä?
Lisään vielä että onhan jokaisessa kunnon sähköpostissa automaattinen virustarkistus, joka sekin lukee postit joka tapauksessa.
Eikös vanhassa messengerissä mennyt kaikki viestit suoraan pill keitsin nenän alle
Botti etsii kaikkea muutakin esim terrorismin, lapsipornon ja kaiken mahdollisen rikollisuuden varjolla ja tiedot aina viranomaisten käytössä. Siinä sivussa sitten työntekijt kauppaa tietoja omaan tai firman laskuun. Miksiköhän kuukkelin Haminan vatakunnan salikin tarvitsee peräti 700 työntekijää, luulisi kaiken toimiva automaattisesti.
Vähänkään isomman sähköpostipalvelun pyörittäminen ei ole ilmaista. Siinä tarvitaan todella paljon palvelinkapasiteettia, nopeat verkkoyhteydet, hyvät palomuurit ja spämmisuodatukset. Lisäksi tarvitaan ihmiset ylläpitämään tätä kaikkea. Lisäksi järjestelmät pitää olla kahdennettu eri sijainteihin, että yhden konesalin totaalinen menetys ei katkaise toimintaa. Tästä voit lähteä laskemaan paljon tämä kaikki maksaa kuukautta kohden.
Tarvisee siis vakoilla paljon että on myytävää miljardien arvosta joka vuosi ja voitot myös miljardeja.
Kuten huomaat, ei pojat anna sinun vaihtaa hyvää s-postilaatikkoa pois, ja minunkin mielestä, olet väärin perustein asialla.
Gmail on ainoa vaihtoehto
Ei se ainoa ole. Minulla on AOL, Jahoolla on ainakin ollut ja Microsoftkin sinnittelee edelleen.
Kyllä se ainoa on. Muut tulee kaukana perässä..
Itellä on pääasiallisena mailina käytössä Elisan oma sähköpostiosoite. Samainen osoite on ollut itselläni käytössä vuosia. Rinnalla pidän kahta erillistä Gmail -osoitetta.
Elisa ja vanha Saunalahti/Jippii muuttuneet maksullisiksi. City.fi tarjosi spostia ja useampi muu alusta. Nykyisin kännyköiden pikaviestimet paljon korvanneet spostia.
Googlen seuraaminen pelottavaa. Kännykkä seuraa missä käyt. Sposti luetaan. Ja tietty kaikki nettiselaaminen ja kaikki valokuvat.
Seuraamisella ei ole mitään merkitystä..
Olen myös täysin vakuuttunut että kun soitan puhelimellani sitä kuunnellaan!
Tai käyt kaupassa niin käyntisi tallentuu kymmeniin kameroihin ja et voi tietää mihin materiaali menee.. Puhumattakaan bonuskorteista tai pankkikorteista:D
Totta Sipi voisi vaatia tuhansia turvallisuusjohtajia heti erotettaviksi tehtävistään :)
Google on liian iso tekijä. Pienemmät tekijät eivät selviä. Yritin selvitä ilmaisilla mutta kaikki kunnolliset lopettivat yksi toisensa jälkeen. Siinä on sitten säätäminen kun ilmoitat joka paikkaan uudet osoitteet.
Kun otat gmailin tiedät että se on 10 vuodenkin päästä suurella todennäköisyydellä käytössä.
Höpöhöpö. Palveluntarjoalla on ilmainen sp virallisiin tarkoituksiin ja lisäksi voi olla muita ilmaisia millä nimellä tahansa, ei haittaa vaikka vaihtaakin, uusi osoite helppo ilmoittaa jos tarvitsee. Haulla löytyy ilmaisia ja esim Proton on myös luotettavasti salattu. Virallinen sp kannattaa myös laittaa tulemaan vaikkaThunderbirdiin.
Gmail on paras sähköposti Outlookin lisäksi:)
outlook toinen vaihtoehto
Outlook on mikrosoftin tekele joten ei poikkea Gmailista.
bill keitsi on kuu--ukko joka jakaa kuusta mannaa ja geemeil on holi kau
Vähän vierestä, mutta asiaa.
Iki.fi tarjoaa mahdollisuuden pitää sähköpostiosoite samana, vaikka vaihtaisi itse osoitetta viikottain.
Ilmaisuudella saa rajoitetun postin, ja monilla palveluntarjoajalla on sähköposti jo maksullinen. Protonmaililla on perusposti ilmainen, ja varmasti tietoturvallinen. Maksamalla saakin jo lisäominaisuuksia tarpeesta riippuen. https://protonmail.com/signup
Turha ottaa tuollaisia marginaaliposteja.. tulee vain ongelmia.
Gmaililla voi tullakin, tuolla ei.
Tömä https://protonmail.com/ ja ilmainen toimiva VPN mukana https://protonvpn.com/
GMailin veroista ei ole, eikä tule. Tarvitset asennekasvatusta, ja taas on kaikki hyvin.
Joo tarvitaan kuuklen Men in Black kolkuttelemaan ovelle
Kasvattaako ne trolliksi?
Ei ole GMAILin vertaista, turha hakea vastaavaa.
Ei kukaan haluakaan vastaavaa vaan luotettavan mikä ei vakoile.
Gmail on juurikin sellainen:D
Yksikään uskottava yritys ei käytä gmailia. Oli se huvittavaa kun gmailiin piti alkuun saada oikein kutsu joltakin saadakseen, hölmöihin tehoaa ja jo silloin saivat tehtyä tietokantaa ketkä tuntee toisensa ;D ;D ;D
Rekkasin oman domainin, viilasin tietoturva-asetukset ja loin tarvittavat sp-osoitteet. Koko hommaan meni semmoiset 15 min.
Protonmail on hyvä https://protonmail.com/support/knowledge-base/how-to-use-pgp/
Siinä on ilmainen vaihtoehto, jossa tosin ainoastaan 500kB tilaa. Google yms eivät ole ilmaisia vaan ne maksetaan luovuttamalla henkilökohtaisia tietojaan ko toimijoiden vapaaseen käyttöön.
Protonmail Lite tili maksaa 48 €/v, siinä on PGP suojaus (haluttaessa). Tilaa on 5GB ja messuille on 25MB liitekokorajoitus. Tiliin saa oman Domain nimen sekä viisi aliasta, Protonmail on ollut markkinoilla vuodesta 2014. Minä maksan mielelläni tuon tuo 4 €/kk omaasta Domain nimestä ja helposta PGP kryptauksesta.
Se on aivan surkea..
Mitä hä siinä on 500 MB tilaa älkää höpiskö
Minulla oli ilmaisena, mutta salasana meni kovalevyn hajotessa, en ole viitsinyt ottaa uutta kun en ole toistaiseksi tarvinnut.
Ihmettelinkin jo, eihän 500kb riittäisi mihinkään. Jollakin mennyt megat ja kilot sekaisin.
Paras ja suojattu ilmainen ohjelma on ProtonMail . Helppokäyttöinen, toimii kännykässä, webin kautta ja eri klienteissä. Suosittelen!
Ei todellakaan ole..
ProtonMail:n ilmainen tili on tietenkin paljon paremmin suojattu kuin gmail yms some-vakoilijoiden email-tilit ovat. Mutta ilmaisessa ProtonMail:n tilissä ei ole sisäänrakennettua lähtevän emailin PGP suojausmahdollisuutta, se on vain maksullisissa tileissä. Kannattaa myös huomata että ilmainen ProtonMail tili sisältää vain 500 kB tallennustilaa, se on selkeästi suunnattu tutustumista varten, ja ehdottomasti kannattaa tutustua, se on todella selkeä ja helpokäyttöinen.
Oliko se muka noin pieni, tainnut ennen olla isompi. No eipä sillä montaa tullut lähetettyäkään, pelkkää tekstiä ja vastaavaan riittäisi jatkossakin.
Onko siinä nyt paljon järkeä, että säilyttää postejansa postilaatikossaan. Parempi ottaa ne sielltä pois omaan talteen jos ovat tärkeitä, tai vaikka hävittää jos siltä tuntuu. Kyllä se pienempikin postilaatikko riittää tarvittaessa tavallisiin tarpeisiin.
Hyvä niitä on säilyttää kun tila ei lopu hyvissä posteissa kesken..
PGP-suojaus toimii myös ilmaisversiossa.
Äläpäs valehtele, 500Mb on.
"Your Free plan will have the standard 500 MB of storage."
Ja tietenkin on salattu molempiin suuntiin, eivät pysty itsekään lukemaan viesteja, saati kukaan ulkopuolinen.
Sitä salausta on hankala todentaa koska ei ole avointa koodia:)
Salattu ei ole avoin :)
Palstalla näyttäisi olevan aika paljon Protonmeilin faneja, mutta mutta... "Muista salasana" tosiaan...
https://protonmail.com/images/bridge/outlook/outlook2010win_bridge-details.png
Thunderbirdissä on ollut ilmainen PGP jo kymmeniä vuosia tarjolla.
PGP on ollut ilmainen jo ennen Thunderbirdiäkin.