Miten tuolta chrome storesta saa asennettua mitään, ei näy ollankaan lataus/asennuslinkkiä, pitääkö sinne olla kirjautunut? On se aikaisemmin toiminut, mutta nyt ei.
Vivaldin lisäosat
Anonyymi
23132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Muilla selaimilla näkyy Available on chrome, mikä chromessa olisi asennuspainike, mutta Vivaldissa ei näy mitään. Estääkö kuukkeli asennukset Vivaldiin?
Sinä olet ihan mieletön tuon "kuukkelisi" kanssa. Luoja tietää mitä olet nyt sössinyt.
Älä muuta sano, kuukkeli on aivan mieletön. Kuinka järjettömiä pitää ollakaan että hankaloittavat hakujakin popupeilla ja layereillä kaiken vakoilun lisäksi. Vain idiootit käyttää chromea.
Älä hyvä mies usko mitä täällä kirjoitellaan, ei ole mitään hankaloittavia PopUppeja, kavereilla ei vaan tule mieleen sen järkevämpiä ajatuksia kirjoitella, täällä jauhaa ropakandamylly ihan tosissaan, mihinkään ei ole uskomista.
Varmaan jokainen ne cookie-ilmoitukset nähnyt, saa onneksi helposti pois, mutta Vivaldiin ei pysty lataamaan yhtä lisäosaa, ei sillä onneksi tarvitse kuuklettaakaan.
Edellsessä päivityksessä tullut peräti 70 uudistusta, joista suurin osa korjauksia. Lataus/asennuspainiketta ei näy edelleenkään, vaatisiko sitten cookiet tai jotain muuta, mutta samoilla asetuksilla aikasemmin toiminut. Nuo kuukkelin popupit ja sivun peitot sentään häviää uudessa päivityksessä.
Käyttökelvoton jos käyttää selaimen suomenkielistä oikolukua. Testasin sanastolla jossa oli 958 987 sanaa. Selaimen käynnistyminen kestää joka kerta 14 sekuntia pitempään kuin ilman sanastoa, ja se on todella liikaa.
Vaikka Vivaldi pohjautuu Chromium selainmoottoriin, on siinä Firefoxtauti.
Kuukkelitauti tarttuu jopa käyttäjiin ellei ole suojaukset kunnossa.
Kuukkeli faniboi luulee vaan ei ymmärrä.
Näkyykö muilla selaimilla kuin vivaldilla (ja chromella?) ylilaudan linkit mihin vastattu popupina kun vie hiiren päälle? Ei ainakaan waterfoxissa ole näkynyt pitkään aikaan, joskus muistaakseni näkyi. Operassa näkyy myös, taitaa toimia vaain chromiun pohjaisissa.
Huvittavaa kun ylilauta olevinaan avoin palsta, mutta ei pysty edes selaamaan vpn päällä.
Uskomatonta sontaa nuo chromelisäosat. Ei pysty lisäosissa pakkaamaan lisäosia tai tuomaan pakkaamatonta lisäosaa, ilmoittaa vaan että kokoonpanotiedosto puuttuu. Edes kuukkeli ei löydä mikä vittu se kokoonpanotiedosto on.
En ole kokeillut ennen, mutta Edgessä ja Vivaldissa ei youtube toimi ollenkaan, näkyy vain vidoiden ja tekstin paikat. Vivaldissa sain näkymään videon suorasta linkistä, ei mitään muuta. Edgessä sentään toimii chrome store. Ei toimi vaikka laittaisi kaikki estot pois mitä keksii, ei noiden kanssa viitsi tapella, kuukkeli muuttaa jatkuvasti sivuja ja selaimia pitäisi muuttaa samaa tahtia. Onneksi Waterfoxissa toimii kaikki.
Vivaldiin asentuu samat laajennokset kuin kaikkiin muihinkin Chromium pohjaisiin selaimiin.
Löytyihän se syy, asetuksiin tullut jossain vaiheessa Google-laajennukset ja Salausmerkki pitää olla ruksattuna. Jostain syystä pitäisi muka olla myös Chromecast, mutta en edes kokeile ja toimii ilmankin. Verkkokauppa on varmaankin ostoa varten vai mikä ihmeen ruksattava sekin on?
Toimii samat kuin muissakin chromium pohjaisissa selaimissa.
Yllättävää että hyvin monet FireFox selaimen laajennokset toimivat kaikissa chromium pohjaisissa selaimissa kun ne otat käyttöön niin sanotusti "Pakkaamattomana", ja poistat "manifest.json" tiedostosta sektion:
{
"browser_specific_settings": {
"gecko": {
"id": "[email protected]",
"strict_min_version": "42.0"
}
}
Lisätäänpä vielä:
Vaihtamalla --user-agent, käynnistys parametrin, voit esiintyä laajennosta asentaessasi minä selaimena haluat. Tästä saattaa olla apua ladata Firefox laajennos koneelle, jossa sen avaat ja modifioit "manifest.json" selaimelle sopivaksi.
Lisätäänpä vielä:
Selain laajennokset on siirrettävissä asennuksen jälkeen selaimesta toiseen, kopioimalla laajennoksen kansio kokonaisuudessaan. Laajennosten juurikansioiden nimet ovat tämän esimerkin tyylisiä merkkijonoja:
"lckanjgmijmafbedllaakclkaicjfmnk"
Lisätäänpä vielä:
Silloin kun käytössäsi on selainprofiili, joka toimii RAMDISK levyltä, polku selainlaajennokseen voi olla vaikka tämä:
/media/ramdisk/chromium/Default/Extensions/
Ongelmiakin voi tulla. Waterfoxiin ei pitäisi käydä yksi FF context search lisäosa, mutta saa kuitenkin asennettua. Kokeilin siitä uudempaa versiota, niin jostain syystä lähes kaikissa hakukoneissa lakkaa toimimasta sivunvaihto, ihmettelen kyllä miksi, vain google ja bing toimi. Sama vanhemmalla lisäosalla, mutta tuo yksi versio ei haittaa. Kaikki lisäosan omat toiminnotkaan ei toimi, mutta saa hakukoneet eri kansioihin context menussa, popup-kuvakkeet ei tule näkyviin.
Yksi asetus aiheutti tuon ongelman, iso vaiva selvittää mistä johtuu kun huomaa vasta monen päivän jälkeen.