Niin Jesus sitten oli kokoontunut viettämään lauantai-iltaa opestuslastensa kanssa. Jesus oli huomannut kuinka osa opetuslapsista käyttäytyi hyvin itsetuhoisella tavalla. Voin kuulostaa moukalta, mutta joudun sen kuitenkin toteamaan: Heillä oli alkoholiongelma.
Kun Jesus julisti väkevästi sanaa siitä, että Rooman valtakunnassa on niin korkea alkoholivero, että se ajaa yrittäjät ahtaalle, Pietari keskeytti saarnan.
Pietari: Rabbuuni, paha olo!
Jesus havaitsi, että liiallinen alkoholinkäyttö oli tehnyt Pietarista turvonneen, etenkin vatsa oli pahasti turvoksissa. Jesus siunasi Pietarin ja Pietari muuttui heti silmissä takaisin terveen näköiseksi sporttiseksi nuoreksi mieheksi. Siunauksen yhteydessä myös Pietarin lihasvoimat kolminkertaistuivat. Se oli eräänlainen bonus. Nyt kun Pietari oli saanut itsensä täydelliseen kuntoon, hän alkoi juoda viiniä, jota Jesus oli valmistanut vedestä. Pietari oli erityisen kiitollinen Jesukselle uudesta maksasta, joka kestää taas jonkin aikaa ennen kuin menee mäsäksi.
Myös monet muut opetuslapset valittelivat pahaa oloa ja Jesus siunasi myös heidät. Paha olo katosi. Rasvamaksa katosi. Ja niin he onnellisina joivat taas viiniä. Jesus ei sallinut yhdenkään opetuslapsen kärsiä kohtuuttomasti viinin sivuvaikutuksista. Jesus oli viinimestari ja Hänen viinillään ei kukaan saa tuhota itseään.
Kateelliset Jeesuksestas: "Katsokaa syömäriä ja viinin juomaria, syntisten ja publikanein ystävää."
Anonyymi
1
77
Vastaukset
- Anonyymi
KAIKENLAISTA !!!!???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 887257
- 353403
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021826- 23934
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27891Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32863Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk47762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60719Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt29686Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26642